واکسیناسیون طیور تنها راه مقابله با بیماری نیست
واکسیناسیون طیور تنها راه مقابله با بیماری نیست

واکسیناسیون طیور تنها راه مقابله با بیماری نیست

مدیرکل دامپزشکی استان زنجان گفت: واکسیناسیون فقط بخش کوچکی از اقدامات لازم برای جلوگیری و مهار بیماری‌ها بوده و آنچه بیشتر از همه در کنترل بیماری موثر بوده، رعایت اصول بهداشتی و قرنطینه است.

محمدباقر حاج‌کاظمی اظهار کرد: منظور از طیور در مباحث مربوط به دامپزشکی، پرندگانی مثل مرغ، بوقلمون و شترمرغ است که با اهداف مختلفی اعم از تولید گوشت و یا پرندگان زینتی بوده و به عنوان حیوان خانگی نگه‌داری می‌شود.

انواع طیور در برابر تعداد متنوعی از بیماری‌ها حساس است که بعضی از این بیماری‌ها مختص گونه خاصی از طیور بوده و برخی مشترک است.

مدیرکل دامپزشکی استان زنجان درباره واکسیناسیون طیور، بیان کرد: واکسیناسیون در مقابل بیماری‌ها یک امر تخصصی و علمی بوده و ضروری است پرورش‌دهندگان طیور از توان علمی و تجربه دامپزشکان در این حوزه استفاده کنند به همین خاطر اقدام به واکسیناسیون به‌ صورت خودسرانه و به تکیه بر گفته‌ها و شنیده‌ها امر نادرستی است که متاسفانه در برخی موارد شاهد بودیم.

این مسئول با اشاره به اینکه واکسیناسیون بخش کوچکی از اقدامات لازم برای جلوگیری و مهار بیماری‌ها است، گفت: همانطور که در این چند سال در خصوص کرونا شاهد بودیم، آنچه بیشتر از هر چیزی در کنترل بیماری موثر است رعایت اصول بهداشتی و قرنطینه بوده و واکسیناسیون عامل مکمل است.

در بحث طیور و دام نیز این امر صدق می‌کند و اتفاقاً به دلیل شرایط خاص پرورش دام و طیور که به صورت بسیار متراکم و تحت استرس‌های مختلف صورت می‌گیرد. رعایت اصول بهداشتی و  قرنطینه‌ای به مراتب اهمیت بیشتری پیدا خواهد کرد. به همین دلیل است که با وجود واکسیناسیون‌های بسیار زیاد و متنوع طیور هر ساله شاهد وقوع انواع بیماری‌ها هستیم.

شرایط آب و هوایی، موقعیت جغرافیایی مرغداری‌ها، تردد انواع خودروهای خوراک و طیور بین واحدها، کشتارگاه‌ها، کیفیت متغیر نهادها و نیز گاهی پرسنل کم سواد شاغل در واحدها از علل اصلی بروز این بیماری‌ها هستند.

عرضه مرغ در فروشگاه‌های زنجیره‌ای مقطعی نباشد
واکسیناسیون طیور تنها راه مقابله با بیماری نیست

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: خبرگزاری ایسنا

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دو × سه =