ورشکستگی ‌مرغداری‌ های اصفهان با نوسانات قیمت
ورشکستگی ‌مرغداری‌ های اصفهان با نوسانات قیمت

ورشکستگی ‌مرغداری‌ های اصفهان با نوسانات قیمت

وضعیت بازار کالاهای اساسی امسال با موج گرانی دوره‌ای روبه‌رو شده که نمونه این را می‌توان در بازار کالاهای گوشت مرغ دید که طی روزهای گذشته دوباره شاهد افزایش قیمت آن در بازار هستیم و مسئولان هر کدام دلایلی برای این گرانی مطرح می‌کنند.

مدت‌هاست گرانی گریبانگیر بازار مرغ شده و این کالای پروتئینی از سفره و سبد خوراک خانواده‌های بی‌بضاعت و متوسط جامعه حذف شده است، زمانی عدم تخصیص ارز دولتی، رشد قیمت جوجه‌ یک روزه هر کدام به نوبت دلیلی بر این افزایش نرخ‌ها بوده، اما طی روزهای اخیر که بهای مرغ در بازار اصفهان به تبعیت از کشور با نرخ مصوب جدید ۳۱ هزار تومان توزیع می‌شود اغلب مسئولان گرانی و کمبود نهاده‌ها و اعتراض مرغداران نسبت به قیمت مرغ را عامل اصلی افزایش دوباره بهای این کالای پروتیئنی مطرح کرده‌اند.

گوشت مرغ از نیاز‌های اساسی مردم به شمار می‌رود و تنظیم بازار آن در تمام روزهای سال ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است اما فراز و نشیب نرخ‌های غیرواقعی این محصول در دهه‌های اخیر تنشی در سبد خرید خانوارها به همراه داشته است.

مرغ از محوری‌ترین محصولات در سبد غذایی بخش قابل توجهی از خانوار‌های ایرانی بوده است اما از نخستین روزهای آغاز اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها تا کنون به‌دلیل عدم پیش‌بینی آینده قیمت و وضعیت صنعت مرغداری بسیاری از مرغداران ضررهای جبران‌ناپدیزی را متقبل شدند و بهای این کالای پروتئینی با تنش‌های ناشی از عرضه و تقاضای بازار، نوسانات دلار، دست‌های دلالان از ثبات برخوردار نبوده، هر روز و ساعت دستخوش فرازونشیب‌های ناباروانه بوده است.

بر این اساس طی اواخر سال گذشته و روزهای آغازین سال ۱۴۰۰ در حالی شاهد صفوف طویل خرید مرغ بودیم که به گفته مسئولان استانی مردم بیش از نیاز واقعی خود خرید داشته‌اند و اینکه هیچ نگرانی برای تامین و عرضه مرغ در اصفهان دومین استان تولید‌کننده گوشت سفید وجود ندارد قیمت مرغ در بازار اصفهان برای مصرف‌کننده به ازای هر کیلوگرم ۲۴ هزار و ۹۵۰ تومان و برای مرغدار ۱۶ هزار تومان طی فروردین ماه مصوب شد اما بهای آن در بازار آزاد ۳۵ تا ۴۰ هزار تومان به فروش می‌رسید.

دلایل افزایش قیمت تخم مرغ چیست؟

بنابراین برای کنترل اوضاع در برخی از فروشگاه‌های شهر اصفهان مرغ با قیمت مصوب دولتی توزیع شد اما آشفتگی بازار مرغ و نایاب شدن آن باوجود کشتار و توزیع روزانه بیش از ۵۰۰ تن مرغ در اوایل سال به صف‌های طولانی و چندساعته مردم برای خرید با قیمتی حدود ۲ برابر نرخ دولتی منجر شد که برخی از مسئولان استانی احتکار خانگی و افزایش تقاضا را دلیل گرانی و کمبود بیان کردند.

در این وضعیت نابسامان که مسئولان استانی از شرایط مناسب تولید و عرضه مرغ در بازار خبر می‌داند در پی عدم مدیریت و بی‌نظمی شدید در بازار به واسطه دلالان، طی تیرماه راه‌اندازی سامانه رهتاب در دستور کار ستاد نظارت تنظیم بازار استان اصفهان قرار گرفت و براساس این سامانه افراد بالای ۱۸ سال، با ارائه کد ملی خود می‌توانستند در هر هفته ۶ کیلوگرم مرغ با نرخ مصوب ۲۵ هزار و ۹۵۰ تومان خریداری کنند و غیر از این تخلف محسوب می‌شد.

در این مسیر قصه پرغصه افزایش نرخ‌های مصوب هر دو ماه و کمتر از آن گوشت مرغ به تیر سال جاری ختم نشد و در اواخر مهر به گفته مسئولان استانی به دلیل کاهش عرضه و عدم کشتار به میزان ضروری از سوی مرغداری‌ها به علت اصلاح مرغ با رایزنی وزارت جهاد کشاورزی، استانداری و برگزاری جلسات کارشناسی قیمت تمام شده مرغ در اصفهان اعلام شد و بهای مصوب مرغ از پایان مهر ماه به صورت زنده درب مرغداری ۱۹ هزار و ۵۰۰ تومان برای مرغدار در نظر گرفته شد و همچنین درب مغازه نیز با نرخ مصوب ۲۷ هزار و ۹۵۰ تومان به خریدار فروخته می‌شد.

داستان گرانی گوشت مرغ و سفره‌های خالی از پروتئین مردم همچنان با وجود راه‌اندازی سامانه رهتاب و جلسات متعدد ستاد استانی ادامه داشت و بهای این کالا بدون پیروی از نرخ‌های مصوب پی‌در پی با قیمت‌های مختلف و بالاتر از نرخ تعیینی در بازار آزاد اصفهان بیش از ۳۷ هزار تومان هم به فروش ‌رسید.

براساس این گزارش طی روزهای اخیر قیمت مصوب جدید مرغ به تبعیت از کشور و برگزاری جلسه تنظیم بازار استان از سوی معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان ۳۱ هزار تومان اعلام شده که مسوولان استانی افزایش نرخ جوجه یک‌روزه، اعتراض مرغداران، کمبود و تأخیر ۳۰ تا ۳۵ روزه ارسال نهاده‌ها را از دلایل اصلی رشد دوباره بهای این کالا عنوان کرده‌اند، زیرا فعالان مرغدارای‌ها معتقدند؛ مرغداران مجبورند برای تامین نهاده‌های مورد نیاز خود به بازار آزاد مراجعه کنند و هزینه‌های گزافی بپردازند.

عرضه مجازی مرغ گرم آغاز می شود

اگرچه طی ماه‌های گذشته، با نرخ‌های مصوب مختلف از ابتدای سال‌جاری تاکنون تا حدودی بازار مرغ اصفهان اندکی روی آرامش را دید و با راه‌اندازی سامانه رهتاب از صفوف طویل چندین ساعته به مانند ایام نوروز ۱۴۰۰ خبری نبود اما همیشه بازار این کالای خوراکی پس از تجربه مدتی کوتاه یا طولانی از گرانی و نوسان قیمت، دوباره به حالت عادی بازگشته است، ولی هیچ‌گاه دستگاه‌های نظارتی نتوانستند به خوبی این بازار را برنامه‌ریزی و مدیریت کرده و از نوسان و آشفتگی آن پیشگیری کنند و هرچه جلوتر رفتیم با افزایش قیمت بیشتری هم مواجه شده‌ایم.

اعلام ضرر از سوی اتحادیه مرغداران دلیل افزایش قیمت مرغ است

رئیس اتحادیه فروشندگان گوشت سفید در اصفهان گفت: با اعلام ضرر از سوی اتحادیه مرغداران شاهد مقداری افزایش قیمت مرغ در بازار بودیم تا ضمن جلوگیری از ضرر مرغداران، آن‌ها به تولید بیشتر نیز تشویق شوند.

محمدعلی فروغی با اشاره به وضعیت کنونی بازار مرغ در اصفهان اظهار داشت: در حال حاضر اختلاف قیمتی در بازار مرغ وجود ندارد، قیمت در تمامی نقاط یکسان بوده و با قیمت ۳۱ هزار تومان به فروش می‌رسد.

وی پیرامون دلیل افزایش قیمت مرغ در بازار تصریح کرد: با اعلام ضرر از سوی اتحادیه مرغداران شاهد مقداری افزایش قیمت مرغ در بازار بودیم تا ضمن جلوگیری از ضرر مرغداران، آن‌ها به تولید بیشتر نیز تشویق شوند، در واقع افزایش قیمت اخیر در بازار مرغ بیشتر مربوط به اتحادیه مرغداران بود.

رئیس اتحادیه فروشندگان گوشت سفید در اصفهان با بیان نحوه عرضه مرغ در بازار ادامه داد: اکنون عرضه مرغ به بازار کم بوده و این در حالی است که حدود ۸ ماه گذشته شاهد یکسان بودن نحوه عرضه مرغ در بازار بودیم. لازم به ذکر است که مرغ منجمد نیز همانند مرغ گرم در بازار وجود داشته و مردم می‌توانند نسبت به خرید آن اقدام کنند.

قیمت مرغ زنده در مرغداری اکنون ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان بوده و مرغ گرم برای مصرف‌کننده در مغازه به قیمت ۳۱۰۰۰ تومان به فروش می‌رود، همچنین مرغ منجمد نیز حدود ۱۸ هزار و ۹۰۰ خرید و ۲۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

عدم تأمین نهاده توسط سامانه بازارگاه با وجود سهمیه مرغداران

ورشکستگی نیمی از مرغداری‌های اصفهان با نوسانات قیمتی

دبیر انجمن مرغداران گوشتی اصفهان گفت: به دلیل نوسانات قیمتی و مشکلات تولید مرغ و نهاده‌ها و دیگر معضلات اکنون نیمی از مرغداری‌های استان اصفهان ورشکسته و با خسارت‌های ۳۰ تا ۵۰ درصدی روبه‌رو شده‌اند.

بهرام پاکزاد دلیل اصلی مشکل مرغ در کشور را نوسانات قیمتی اعلام کرد و اظهار داشت: نبود مدیریت تولید فراز و فرود قیمت‌ها را تشدید می‌کند زیرا تشکل‌های مرغداری اختیارات لازم را ندارند که تولیدات را مدیریت کنند.

وی با اشاره به نوسانات قیمت مرغ با سلب اختیار از مرغداری‌‌ها، افزود: با نبود اختیارات لازم برای تشکل‌های مرغداری‌ نمی‌توانیم به هیچ ‌عنوان بر تولید و حتی کنترل قیمت‌ها مدیریت داشته باشیم، اما کسی در زمینه عدم اختیارات مرغداری‌ها پاسخگو نیست.

دبیر انجمن مرغداران گوشتی اصفهان با بیان اینکه استان اصفهان تولیدکننده برتر مرغ در کشور است، بیان کرد: متأسفانه مرغداران اصفهانی با مشکلات بسیاری دست به گریبان هستند.

وی پیرامون اینکه دغدغه مرغداران از چشم مسئولان پوشیده مانده است، گفت: به دلیل نوسانات قیمتی در تولید مرغ و نهاده‌ها و دیگر معضلات اکنون نیمی از مرغداری‌های استان اصفهان ورشکسته شده‌اند.

پاکزاد افزایش نرخ نهاده‌ها را یکی از معضلات مرغداری‌ها اعلام کرد و افزود: مرغداران مجبورند برای تامین و تولید مرغ خود، نهاده‌ها را در بازار آزاد با قیمت‌های گزاف خریداری کنند.

هر چند افزایش قیمت مرغ در بازار از ضرر مرغدار می‌کاهد اما دلیلی برای کوچکتر شدن سبد خانواده‌ها می‌شود و توجه به این نکته ضروری است که این خانواده باید توانایی خرید داشته باشند تا مرغدار رونق بگیرد پس به نظر می‌رسد مسئولان برای جلوگیری از ضرر مرغدار باید تدابیری دیگری بیاندیشند تا هر دو طرف خریدار و فروشنده در این میان سود ببرند و تولید در سال جهش تولید رونق بگیرد.

ورشکستگی ‌مرغداری‌ های اصفهان با نوسانات قیمت

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: خبرگزاری تسنیم

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

15 − 6 =