وقتی سازمان صمت به افزایش قیمت‌ها جاخالی می‌دهد
وقتی سازمان صمت به افزایش قیمت‌ها جاخالی می‌دهد
۵/۵ - (۱ امتیاز)

وقتی سازمان صمت به افزایش قیمت‌ها جاخالی می‌دهد

در شرایطی که استان قزوین ۴ برابر نیاز روزانه مردم خود تخم مرغ تولید می‌کند، اما افزایش ۳۰ درصدی قیمت هر شانه تخم مرغ در یک ماه اخیر به سؤال بی‌جواب مردم تبدیل شده و در این میان خبری هم از نظارت سازمان صمت نیست.

در شرایطی که استان قزوین با تولید روزانه حداقل ۲۰۰ تن تخم مرغ ششمین استان کشور از نظر تولید تخم مرغ است، اما قیمت تخم مرغ طی ماه‌ اخیر حداقل ۳۰ درصد در استان قزوین رشد کرد و در شرایطی که نیاز به نظارت بر عرضه این محصول بیشتر از هر زمان دیگری حس می‌شد، سازمان صمت استان قزوین به عنوان متولی اصلی ستاد تنظیم بازار تقریباً هیچ نظارتی بر بازار این کالای اساسی اعمال نکرد و به همین خاطر است که امروز افزایش مستمر قیمت تخم مرغ در قطب اصلی تولید آن به سؤال بی‌جواب مردم تبدیل شده است. در این میان غیرعلنی شدن جلسات ستاد تنظیم بازار هم به ابهام‌های مردم دامن زده است.

خبری از نظارت بازرسان سازمان صمت نیست

یک فروشنده محصولات پروتئینی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم نبود نظارت بر چرخه تولید تا مصرف را مشکل اصلی افزایش قیمت تخم مرغ دانست و گفت: در این ۲ سال اخیر که به دلیل سوء مدیریت دولت گذشته به صورت نوبتی شاهد گرانی و کمیابی بعضی از محصولات از جمله تخم مرغ بودیم، اما خبری از بازرسان سازمان صمت نبود و برای ما عجیب بود که برخی خبرها درباره برخورد با متخلفان منتشر می‌شد.

علی محمدرضایی اضافه کرد: به هر حال وقتی دلالان و فروشندگان بازار را خالی از بازرس و ناظر ببینند، می‌توانند قیمت را به دلخواه خود بالا و پایین کنند که همین موضوع صدای مردم را درمی‌آورد.

سال‌های قبل وقتی تخم مرغ گران می‌شد، بحث گرانی نهاده های دامی بود و جالب است امسال که نهاده‌های تولید تخم مرغ هم به نرخ ارز دولتی به مرغداران فروخته می‌شد، قیمت تخم مرغ همچنان افزایشی است.

مرغ‌ها روی دست مرغداران ماند!

تولید تخم مرغ در قزوین ۴ برابر نیاز مردم استان است

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین هم با بیان اینکه تولید تخم مرغ در استان قزوین ۴ برابر نیاز مردم استان است، گفت: روزانه در استان قزوین ۲۰۰ تن تخم مرغ تولید می‌شود که فقط ۵۰ تن در استان قزوین مصرف می‌شود و ۱۵۰ تن آن یعنی ۷۵ درصد تخم مرغ برای مصرف سایر هموطنان از استان خارج می‌شود.

حمیدرضا عزتی افزود: استان قزوین از نظر میزان تولید تخم مرغ ششمین قطب تولید تخم مرغ در کشور و نسبت به جمعیت هم استان اول کشور در حوزه تولید تخم مرغ است؛ ضمن اینکه شهرستان آبیک دارای بیشترین تراکم مرغداری‌ها و واحدهای پرورش تخم‌گذار در کشور است که در بین شهرهای کشور رتبه اول تولید تخم مرغ را دارد. بنابراین استان قزوین بیشتر از اینکه مصرف‌کننده تخم مرغ باشد، تولیدکننده این محصول و معین استان‌های دیگر کشور در این حوزه است.

قیمت نهاده‌های ثانویه تولید تخم مرغ ۳۰۰ درصد رشد کرد

این مقام مسئول افزایش قیمت نهادهای ثانویه تولید را عامل افزایش قیمت تخم مرغ دانست و گفت: ذرت و سویا ۲ نهاده اصلی پرورش مرغ تخم‌گذار هستند که با توجه به اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی قیمت آنها در یک سال گذشته ۱۵ درصد افزایش داشته است؛ در حالی که قیمت نهاده‌های ثانویه تولید تخم مرغ در یک سال پیش ۳۰۰ درصد رشد کرده است.

دستمزد کارگر، هزینه‌های حمل‌ونقل، خرید کارتن یا شانه بسته‌بندی و تعمیر ماشین‌آلات تولید تخم مرغ از جمله نهاده‌های ثانویه تولید هستند که هزینه آنها در یک سال اخیر چندین برابر شده است. بنابراین تولیدکنندگان تخم مرغ در استان قزوین از نظر قیمت عرضه محصول خود در فشار اقتصادی هستند.

با این حال از نظر تولید تخم مرغ هیچ کمبودی در استان قزوین نداریم و اگر قیمت تخم مرغ با قیمت متفاوتی در مقصد و مغازه‌ها به فروش می‌رسد، دستگاه‌های متولی باید پاسخگو باشند. اما در حال حاضر قیمت مصوب هر شانه تخم مرغ ۴۴ هزار تومان بدون سلفون و ۴۵ هزار تومان با سلفون است.

راهنمای فرایند اخذ مجوز جوجه ریزی و پولت ریزی مرغ تخم گذار رونمایی شد + فایل PDF

فروش هر شانه تخم مرغ به قیمت بیشتر از ۴۴ هزار تومان تخلف است

استاندار قزوین درباره علت افزایش مستمر قیمت تخم مرغ طی هفته‌های اخیر در بازار قزوین اظهار داشت: افزایش قیمت تخم مرغ به صورت سراسری در کل کشور اتفاق افتاده و فقط منحصر استان قزوین نیست و علت اصلی آن هم افزایش قیمت نهاده‌های پرورش مرغ تخمگذار است.

هدایت‌الله جمالی‌پور در جواب این سؤال که چرا ستاد تنظیم بازار استان قزوین قیمت مصوب تخم مرغ در استان قزوین را اعلام نمی‌کند، گفت: قیمت مصوب هر شانه تخم مرغ در استان قزوین ۴۴ هزار تومان است و فروختن تخم مرغ بالاتر از قیمت تخلف است و سازمان‌های صمت و تعزیرات حکومتی موظف به برخورد با متخلفان و گران‌فروشان هستند.

در این زمینه متخلفان از طریق سازمان تعزیرات حکومتی بسته به میزان گران‌فروشی جریمه می‌شوند و در مورد تخلفات گسترده‌تر هم دادستان عمومی و انقلاب استان قزوین هم به عنوان یکی از اعضای ستاد تنظیم بازار آماده ورود به پرونده‌های گران‌فروشی تخم مرغ و کالاهای اساسی دیگر در استان قزوین است.

گفتنی است معاون اقتصادی استاندار قزوین و رئیس سازمان صمت با وجود تماس‌های مکرر پاسخگوی علت گرانی تخم مرغ نبودند و با توجه به اینکه رئیس قوه قضائیه فردا به قزوین سفر می‌کند، یکی از مطالبات مردم برخورد با سازمان‌هایی که در حوزه نظارت بر بازار کالاهای اساسی مانند تخم مرغ ترک فعل دارند.

وقتی سازمان صمت به افزایش قیمت‌ها جاخالی می‌دهد

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

5/5 - (1 امتیاز)

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: خبرگزاری تسنیم

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

11 − 11 =