پرورش شترمرغ صنعتی کارآفرین و درآمدزا است
پرورش شترمرغ صنعتی کارآفرین و درآمدزا است

پرورش شترمرغ صنعتی کارآفرین و درآمدزا است

پرورش شتر مرغ صنعتی سود ساز است و با گسترش و توسعه بیشتر این صنعت می‌توان گامی مهم در زمینه تولید، اشتغال، اقتصاد مقاومتی و بهبود معیشت مردم برداشت.

صنعت پرورش شتر مرغ یک صنعت تولیدی و تجاری به شمار می‌رود که در کنار مشقت های که مختص این حرفه است، در عرصه تولید، اشتغال و سودآوری کاری ارزشمند محسوب می شود.

ارزش شترمرغ صرفاً به گوشت و تخم آن نیست بلکه این پرنده بزرگ دارای محصولات فراوان و با ارزشی است و هیچ دور ریزی ندارد تا جایی که چربی و روغن، پوست، پر و حتی پوکه تخم آن نیز بازار خاص خود را دارد و در صنایع دستی، کیف، کفش و پزشکی استفاده می‌شود.

پرورش شترمرغ به دو نوع پرورش شتر مرغ مولد و پرورش شتر مرغ پرواری تقسیم بندی می‌شود که که هر کدام نیاز به مجوزهای خاص خود دارد.

از طرفی گوشت شتر مرغ کلسترول کمی دارد و با طبیعتی گرم دارای آهن است که مورد توجه بسیاری از مردم در سبد غذایی قرار دارد.

در واقع همه سلول‌های پرورش شتر مرغ سود ساز است وبا گسترش و توسعه بیشتر این صنعت می‌توان گامی مهم در زمینه سودآوری بیشتر بر داشت.

از اجاره زمین دولتی تا سودآوری و تجارت شترمرغ

«امین شیراوند» ساکن روستای گندابه شیراوند دارای مدرک تحصیلی  فوق لیسانس فیزولوژی دام و طیور، افزود: از منابع طبیعی در حدود ۴ هکتار زمین را به طور دایم اجاره کرده ایم.

در زمینه استعداد یابی برای اجاره زمین درخواست دادیم و موفق شدیم به صورت ۳۰ ساله زمین را اجاره کنیم  که هر ۵ سال یکبار در صورت فعالیت تمدید می شود.

با بهره برداری از طرح اشتغالزایی حدود ۲۰ درصد به عنوان بهره مالکانه پرداخت می شود.

بهره مالکانه برای زمین مورد اجاره من حدود ۲ میلیون سالیانه در هر هکتار می باشد.

چگونه مرغ گرم سالم را تشخیص دهیم؟

شیراوند با بیان اینکه این زمین اجاره شده، زمین کشاورزی نیست و با رویکرد دامپروری واگذار شده است، افزود: در این مجموعه در زمینه شتر مرغ و اصلاح نژاد بز آلپاین، زنبور و درخت انجیر دیم در استهبان فعالیت می کنم.

وی با بیان اینکه محور اصلی فعالیت شتر مرغ است، ادامه داد: در حال حاضر ۱۵ عدد  شترمرغ مولد، شروع به تخم گذاری کرده اند.

شیراوند با اشاره به فعالیت  درزمینه جوجه کشی فعالیت می کنم، ادامه داد: هر قطعه ۳۵-۳۰ جوجه دارد که قیمت های پارسال جوجه یک روزه در حدود ۶۰۰ و یک ماه در حدود ۹۰۰-۸۰۰ تومان است.

پرورش شتر مرغ بالغی که به کشتار گاه فرستاده می شود در حدود ۹-۸ ماه زمان بر می باشد و مولد از لحاظ هزینه به صرفه تر می باشد که در حدود ۱۳ سال مفید می باشد.

هر شترمرغ به طور میانگین در طول سال ۸۰-۷۰ تخم می گذارد و در حدود ۴۰-۳۰ جوجه یک ماهه می توان داشت که در حدود ۱۰درصد تلفات داریم.

وی با اشاره به هزینه های پرورش شتر مرغ، ادامه داد: هر شترمرغ روزانه در حدود ۵/۲- ۲ کیلو خوراک می خورد و هر کیلو حدود ۸ هزار تومان هزینه دارد.

این کار آفرین لرستانی افزود: هزینه خوراک هر شتر مرغ در ماه حدود ۷۰۰-۶۰۰ هزار تومان است.

وی با اشاره به فعالیت در زمینه تولید دام بیان کرد: در زمینه دام فعلا یک نمونه بز نر آلپاینی از فرانسه آورده ام که اصلیتش سوئیس است که اصلاح نژاد شده است که ۶-۴ کیلو شیر دارند و بزهای مقاومی هستند و چند قلوزا هستند. شیراوند افزود: من در سال ۱۳۹۰ لیسانس کشاورزی گرفتم و در زمینه شترمرغ تحقیق کردیم و درمقایسه با دام های دیگر به صرفه تر است و درآمد بیشتری حاصل می شود.

شیراوند با اشاره به درآمدزا بودن این حرفه به رغم مشقت های کار، بیان کرد: در کل در طول سال ۵۰-۴۰ میلیون درآمد داریم .

جفت گیری طبیعی مرغ؟ یا تلقیح مصنوعی مرغ؟

این کار آفرین لرستانی افزود: فضای مورد نیاز برای شترمرغ در حدود ۲۵۰ متر نیاز است برای هر مولد و پرباری کم تر است.

شیراوند با بیان اینکه مشکل بازار فروش فعلا نداریم، اظهار کرد: شترمرغ های پرورشی ۴ ماه استراحت دارند و ۸ ماه تولید دارند.

با توجه به اینکه همه اجزای شترمرغ سود زاست، توجه به صنایع تبدیلی در این عرصه می تواند در کنار پرورش شترمرغ بستری برای سودآوری بیشتر و اشتغال در استان لرستان باشد.

به عنوان مثال پوست این پرنده نرم و لطیف است و مقاومت بالایی برای تولید منسوجات چرمی دارد و یکی از محصولات سود آور شتر مرغ پوست آن است که بسیار با کیفیت است و باید زمینه فراوری کار توسعه پیدا کند.

روغن شتر مرغ دیگر محصول سودآوری است که در رابطه با روغن شتر مرغ و ارز آوری آن نیز با توجه به شرایط سخت پرورش شتر مرغ باید زمینه فرآوری این محصول فراهم شود وبا توسعه صنایع فرآوری زمینه استفاده بهتر و به صرفه‌تر از روغن شتر مرغ  ایجاد شود.

بی تردید کسب و کار در زمینه پرورش شترمرغ پرواری در کشور و استان لرستان قابلیت پیشرفت فراوانی دارد، که باید جهت توسعه این کسب و کار آموزش لازم به علاقمندان ارائه شده و با پرداخت به موقع تسهیلات بانکی از کارآفرینان این عرصه حمایت شود.

می‌توان با توسعه این صنعت پول ساز ضمن تقویت تولید ملی، ایجاد اشتغال و بهبود وضعیت معیشتی مردم، به رونق اقتصاد استان و کشور کمک کرد و در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی گام برداشت.

پرورش شترمرغ صنعتی کارآفرین و درآمدزا است

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: خبرگزاری شبستان

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

شانزده + یک =