چطور از خراب / فاسد شدن تخم مرغ جلوگیری کنیم؟
چطور از خراب / فاسد شدن تخم مرغ جلوگیری کنیم؟
۲.۷/۵ - (۳ امتیاز)

چطور از خراب / فاسد شدن تخم مرغ جلوگیری کنیم؟

چرا تخم مرغ های ما بی کیفیت است؟

عوامل مختلفی بر افت کیفیت تخم مرغ و ایجاد فساد در آن اثرگذار است. در این مقاله به معرفی برخی از این موارد و دلایل ایجاد آنها میپردازیم. وجود خلل و فرج ىر پوسته تخم مرغ سبب فساد می شود که رطوبت و گاز ها از تخم مرغ خارج شده یا باکتری ها و عوامل فساد به أسانی داخل میگردند. از این رو هنگام تولید تا وقتی که تخم مرغ مصرف میشود، چنانچه در شرایط نامناسب قرار گیرد هر لحظه آماده برای فساد است. زرده و سفیده خیلی زود در اثر عوامل نامناسب دچار فساد میشوند. اغلب ممکن است پوسته فساد داخلی را از نظر ما پنهان سازد. به وسیله دیدن تخم مرغ در برابر نو تا حدی میتوان از میزان فساد در سفیده و زرده تخم مرغ اطلاع پیدا کرد.

چه تخم مرغ هایی بازار پسند نیست ؟ 

کاهش وزن

اگر تخم مرغی که تازه گذاشته شده در محل گرم و خشک قرار داده شود خیلی زود مقدار زیادی از رطوبت سفیده از خلل و فرج پوسته گذشته و در نتیجه اندازه اتاقک هوائی افزایش می یابد. اگر این امر مدتی طولانی ادامه یابد ، زرده بالا می رود و نزدیک به پوسته میشود و حتی گاهی ممکن است به غشا داخلی پوسته بچسبد. هر چه تخم مرغ دارای خلل و فرج بیشتر و وسیعتر باشد به همان درجه تبخیر سریع تری صورت میگیرد.

آبکی شدن

زمانی که تخم مرغ در هوای گرم و بد نگهداری شود، سفیده و زرد وضع ثابت و باقوام خود را از دست میدهند و آبکی و شل میشوند. غشا دور زرده شل میگردد. پس از مدتی باقی ماندن تخم مرغ در شرایط نامناسب، رطوبت سفیده از راه خلل و فرج پوسته تبخیر میگردد و از طرف دیگر چون غشا زرده ضعیف شده است ، آب سفیده بر اثر اختلاف فشار وارد زرده میشود. از این رو وقتی تخم مرغ را میشکنیم، زرده سفیده و پهن به نظر میرسد.

آذربایجان غربی از قطب های مهم صنعت طیور کشور است

در اثر آبکی شدن تخم مرغ ، سفیده غلیظ و سفیدد رقیق با هم ترکیب میشوند ، زرده نیز موقعیت وسطی خود را از دست میدهد به طوری که گفته شد در حرارت محیطی زیاد آلبومین تخم مرغ آبکی میشود و تخم مرغ به سرعت دچار فساد میگردد.

آلودگی میکروبی

تخم مرغی که تازه تولید شده تقریبا فاقد عناصر میکروبی و باکتریایی است. ز این رو اگر تخم مرغ در جای مناسب ذخیره گردد و پوسته نیز کاملا خشک و تمیز باشد مشکلی از نظر آلودگی میکروبی به وجود نخواهد آمد.

معمولا در اخرین مرحله به وجود آمدن تخم مرغ، ماده مخصوصی از نوع موسین به نام کوتیکول یا بلوم ، دور تخم مرغ را فرا میگیرد. این ماده سبب سهولت خارج شدن تخم مرغ از کلوآک میگردد. در ضمن به صورت غشایی محافظی دور تخم مرغ را فرا گرفته و مانع از ورود باکتری ها به داخل تخم مرغ میشود.

غشاهای پوسته نیز تا اندازه ای باعث از بین رفتن باکتری ها و عدم نفوذ آنها به زرده میشود. زیرا محیط قلیایی سفیده محل نامناسبی برای رشد باکتری ها است . اگر شدت آلودگی زیاد باشد ، مثلا تخم مرغ با مدفوع یا مواد دیگری آغشته گردد و یا در حین حمل و نقل دچار ترک خوردگی و شکستگی شود، خطر فساد میکروبی افزایش می یابد .

تخم مرغ
چه تخم مرغ هایی بازار پسند نیست ؟

تخم مرغ ها چگونه فاسد میشوند ؟ 

چگونه مانع فاسد شدن شویم؟

تخم مرغ با منظره سبز رنگ

سفیده آبکی شده و بریده و سبز رنگ میشود. زرده رنگ پریده و یا سفید، شبیه زرده نیم پخته میشود. علت این امر را آلودگی تخم مرغ با Genus pseudomonas که ذر خاک فراوان است میدانند. تشخیص این تخم مرغ ها به وسیله دیدن در برابر نور مشکل است ، از این رو هیچ وقت نباید تخم مرغ های کثیف را علارغم تمیز شدن در جعبه تخم مرغ های سالم قرار داد.

از حرف تا عمل مسئولان استان اصفهان در بازار مرغ و تخم‌ مرغ

تخم مرغ با منظره قرمز

علت تولید چنین تخم مرغ هایی، آلودگی با میکروب های pseudomonas است. که در زرده رنگ قرمزمخصوصی به وجود می آورد و سفیده را آبکی میکند.

به وسیله قرار دادن تخم مرغ در برابر نور میتوان این گونه تخم مرغ ها را تشخیص داد.

تخم مرغ با منظره سیاه رنگ

باکتری های دسته Alcaligenes و Escherichia و دسته Proteus سبب تولید چنین تخم مرغ هایی میگردند. اتاقک هوایی وسیع و متحرک میگردد و در آن گاز جمع میشود. زرده تیره رنگ و سفیده آبکی و سبز متمایل به قهوه ای میگرد. در هنگام شکستن تخم مرغ بوی نامطبوعی به مشام میرسد. این باکتری ها در خاک و مدفوع یافت میشود، معمولا آلودگی پوسته و شستن تخم مرغ با آب کثیف سبب این عفونت میشود.

فساد بر اثر رشد نطفه

تخم مرغ های نطفه دار چنانچه در هوای گرم قرار گیرند ، نطفه شروع به رشد میکند ولی چون شرایط برای رشد جنین کاملا متناسب نیست، رشد جنین پس از مدتی متوقف میشود و جنین سرانجام تلف میگردد و به صورت لکه قرمزی بر روی زرده قرار میگیرد.

از این رو وجود لکه یا حلقه قرمز بر روی زرده دلیل این است که جنین رشد کرده و پس از مدتی از بین رفته است.

برای جلوگیری از این امر هیچ وقت نباید در گله هائی که به منظور تولید تخم مرغ خوراکی نگهداری میگردد خروس انداخت. این امر به خصوص در کشور های گرمسیر و در فصل های گرم باید کاملا مورد نظر قرار گیرد.

لکه های خون و دلمه در تخم مرغ و تخم مرغ خونی

وجود لکه های خونی در تخم مرغ دلیل خونریزی تازه در تخمدان و وجود دلمه خون نشان دهنده ی خونریزی قدیمی در تخمدان است. در تخم مرغ های خونی، آلبومین به علت وجود خون قرمز رنگ است.

تخم مرغ
چه عیب های دیگری باعث افت کیفیت تخم مرغ میشود؟

چه عیب های دیگری باعث افت کیفیت تخم مرغ میشود؟

وجود حباب

در بعضی از بیماری های مثل نیوکاسل ، تم مرغ مبتلا دارای حفره هوائی حقیقی نیست بلکه تعداد زیادی حفره هوائی کوچک و متحرک  در آن دیده میشود.

توضیحات کمیسیون کشاورزی درباره وضعیت مرغ و گوشت

پریدگی رنگ زرده

کم شدن و غیرعادی بودن رنگ زرده بیشتر بر اثر تغذیه بد به وجود می آید و اغلب موجب کاهش ارزش تخم مرغ میگردد.

بوی نامطبوع

ساختمان پوسته تخم مرغ طوری است که عطر و بو را به آسانی به خود میگیرد. تجربه نشان داده است که بلافاصله بعد از ضدعفونی کردن لانه های تخمگذاری با کرئولین و یا سایر مواد ضدعفونی کننده بد بو، تخم مرغ بوی آن را میگیرد.

همچنین اگر مرغ با دانه هایی که با فرمالین ضدعفونی شده اند تغذیه شوند تخم مرغ بوی نامطبوع فرمالین به خود میگیرد.

قرار دادن تخم مرغ در کنار پودر ماهی و یا در جعبه های کپک زده اغلب سبب بو گرفتن میشود. از این رو برای رفع اشکال هرگز نباید تخم مرغ را در مجاورت مواد بودار مانند پیاز، سیر، نفت و غیره نگهداری کرد.

عیوب پوست

ترک خوردگی تخم مرغ را میتوان با چشم دید ولی گاهی اوقات ترک خوردگی بسیار مختصر است و تشخیص آن مشکل می باشد. دیدن تخم مرغ در برابر نور و همچنین با زدن تخم مرغ ها به همدیگر و از روی صدای مخصوص آنها میتوان ترک خوردگی تخم مرغ را تشخیص داد.

چطور از خراب / فاسد شدن تخم مرغ جلوگیری کنیم؟

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

2.7/5 - (3 امتیاز)

منبع: اصول پرورش طیور

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

شانزده − 16 =