چگونه می توان اثر واکسیناسیون اسپری را به حداکثر رساند؟
چگونه می توان اثر واکسیناسیون اسپری را به حداکثر رساند؟
۵/۵ - (۱ امتیاز)

چگونه می توان اثر واکسیناسیون اسپری را به حداکثر رساند؟

به گفته یک متخصص بهداشت طیور، توجه به جزئیات در حصول اطمینان از تأثیر واکسیناسیون اسپری علیه بیماری های تنفسی مانند برونشیت عفونی تا حد امکان بسیار مهم است.

برایان جردن، دانشیار دانشگاه جورجیا، گفت که چگونه واکسن مخلوط می شود، سرنگ ها و نازل ها مورد استفاده قرار می گیرند و میزان جریان از طریق نازل ها، همه عناصر مهمی برای اثربخشی واکسیناسیون اسپری هستند و نباید نادیده گرفته شوند.

در حالی که تولیدکنندگان آمریکایی به طور معمول از حجم ۷ میلی لیتر برای واکسیناسیون اسپری استفاده می کنند، در تحقیقات اخیر، اردن و تیمش بررسی کردند که حجم بیشتر چه میزان در میزان موفقیت کاربردها دارد.

او به Poultry Health Today گفت: ما دریافتیم که اگر هنگام رقیق کردن واکسن از حجم بیشتری از رقیق کننده استفاده می کنید، بنابراین دوزهای یکسان را فقط در حجم مایع بیشتر می دهد، واکسن بهتری دریافت می کنید.

برای دستیابی به این نتیجه، افزایش جریان از طریق نازل مورد نیاز است، بنابراین فشار زیاد یا نیروی برشی اضافی زیاد وجود ندارد. این بدان معنی است که قطرات بزرگتر واکسن به جوجه ها می رسد.

جوردن گفت، هیچ فشار مطلوبی وجود ندارد ، با انتخاب نازل و حجم عوامل تعیین کننده.

اگر از حجم کوچکتر ، مثلاً ۷ میلی لیتر استفاده می کنید، با یک نازل کوچک ممکن است از فشار کمتری نسبت به حجم بزرگتر، مثلاً ۱۴ میلی لیتر یا ۲۱ میلی لیتر، در همان نازل استفاده کنید. بنابراین، فشار آن آخرین متغیری است که تنظیم می شود.

هنگامی که تصمیم گرفتید که از کدام حجم می خواهید، از کدام نازل ها و چند نازل استفاده کنید. سپس فشار خود را تنظیم می کنید بنابراین برنامه با سرعت حرکت جوجه های شما در سیستم واکسیناسیون اسپری شما مطابقت دارد.

رشد 20 برابری اقلام صادراتی داروهای دامپزشکی

دریافت توصیه از تولیدکنندگان اتاقک واکسیناسیون اسپری به دنبال بازرسی از جوجه کشی بهترین راه برای اطمینان از نازل ها، حجم و فشار مناسب است.

نظارت زنده جزئیات را پیگیری می کند

در روز واکسیناسیون اسپری، ارزیابی سیستم زنده در زمان واقعی دشوار است، اما یک تکه پلکسی گلاس یا دوربین تصویربرداری حرارتی می تواند به قضاوت یکنواختی واکسیناسیون اسپری و پوشش جوجه هایی که از سیستم عبور می کنند، کمک کند.

جوردن توصیه کرد پلکسی گلاس را در داخل سبد نصب کنید، اما نه تا انتها، و یک حرکت آزمایشی انجام دهید تا ببینید چقدر صفحه نمایش با اسپری پوشانده شده است.

متناوبا، دمای واکسن در مقایسه با دمای بدن جوجه به این معنی است که با استفاده از تصویربرداری حرارتی تضاد قابل توجهی وجود دارد و اجازه می دهد جزئیات کوچک پوشش اسپری مشاهده شود.

شاید کسری از ثانیه تاخیر اسپری خیلی دیر باشد و قسمت جلوی سبد را از دست داده باشید، یا شاید واکسیناسیون اسپری شما کسری از ثانیه را خیلی زود متوقف کرده و جوجه هایی را در پشت سبد از دست داده اید.

وی همچنین خاطرنشان کرد که تصویربرداری حرارتی برای نظارت بر نحوه چیدن جوجه ها در اتاق نگهداری، پس از واکسیناسیون اسپری، از طریق درک بیشتر جریان هوا، گرمایش و سرمایش و همچنین ارائه دید واضح در صورت نزدیک بودن جمعیت ها به یکدیگر، مزیت بیشتری دارد. با جوجه هایی که نفس نفس می زنند، یا فن های مستقیم روی جوجه ها آنها را خنک می کنند و باعث می شوند که آنها در کنار هم جمع شوند.

ایجاد یک مجموعه داده مفید واکسیناسیون اسپری

نظارت بر ایمنی زایی واکسن، یا واکسیناسیون اسپری، یک ابزار مفید است، به خصوص اگر قصد ایجاد تغییر در تولید کننده اتاقک واکسیناسیون اسپری یا نوع واکسن را دارید.

در کار او، تولیدکنندگان نمونه هایی از پرندگان ۵ تا ۷ روزه می گیرند که با تجزیه و تحلیل آزمایش (real-time PCR) برای تجزیه و تحلیل ارسال می شود تا مشخص شود کدام پرندگان واکسن را دریافت کرده اند.

وعده جدید دولت: گوشت مرغ از فردا به میزان نیاز وارد بازار می‌شود

از بین کسانی که این کار را انجام دادند ، میزان لود ویروس نیز اندازه گیری می شود و اجازه می دهد واقعیت واکسیناسیون اسپری بر خلاف انتظار مورد آزمایش قرار گیرد ، که ممکن است به نوبه خود به بهبود روندها منجر شود.

این مشکلات می تواند از خطاهای مربوط به جا به جایی و نگهداری واکسن، مخلوط کردن خطاها و فرآیند واکسیناسیون اسپری، گرفته تا مشکلات تولید واکسن را شامل شود.

در اینجا تجزیه و تحلیل تیم او می تواند بسیار ارزشمند باشد، زیرا آنها می توانند داده ها را ارزیابی کرده و در مورد مشکلات احتمالی یا اینکه نتایج طبیعی برای یک واکسن طبیعی است، مشاوره دهند.

نگاهی طولانی به موفقیت واکسیناسیون اسپری

مزایای چنین فناوری تشخیصی این است که می تواند پایه ای را برای یک جوجه کشی یا مزرعه فراهم کند، که می تواند برای ارزیابی تأثیر هرگونه تغییر در اثر واکسیناسیون در مراحل بعدی مورد استفاده قرار گیرد. نمونه برداری از تعداد مناسب پرندگان در مکان های مناسب همه تفاوت ها را ایجاد می کند.

ما توصیه می کنیم ۱۵ مورد را در هر فضا انجام دهید و سپس این کار را شش فضا انجام دهید. در صورت تمایل می توانید این شش فضارا در شش مزرعه مختلف پخش کنید.

این در مجموع ۹۰ نمونه به ما می دهد، که اساساً ظرفیتی است که می توانیم بر روی یک صفحه استاندارد real-time PCR اجرا کنیم. بنابراین، کارایی و عملکرد را به حداکثر می رساند. این راهی است که می توان به طور موثر از هزینه هنگام اجرای این سنجش ها استفاده کرد.

علاوه بر نظارت بر واکسیناسیون اسپری، از پرندگان مسن نیز نمونه گیری می شود تا طول عمر واکسن را ارزیابی کنند، در چه مرحله ای پاک می شوند و ببینند آیا ویروس های دیگری به گله وارد می شوند یا خیر. این امر گاهی اوقات می تواند منجر به تشخیص انواع واریته های جدید شود.

چرا در مرغداری ها مرغ ها یکدیگر را زخمی می کنند؟

جردن توصیه می کند نظارت بر واکسیناسیون اسپری هر چهار بار یک بار انجام شود، و با نظارت بر چالش های ویروسی در پرندگان مسن تقریباً با همان فرکانس تکمیل می شود. هنگامی که کالبد شکافی بر روی افراد در پایان دوره رشد انجام می شود تا سلامت روده را ارزیابی کند، نای را می توان برداشته و برای تجزیه و تحلیل ارسال کرد.

شما می توانید از انواع مختلف پرندگان در مزارع نمونه بگیرید. بسیاری از اوقات ممکن است در چند جوجه کشی مختلف باشد اگر این مجموعه بزرگ باشد، و بنابراین داده های زیادی برای این کار به دست می آورید.

به این ترتیب شما مجبور نیستید به داخل سالن پرنده هایی بروید که در حال تولید هستند.

شاید این مقاله برای شما مفید باشد: انواع روش های واکسیناسیون طیور

چگونه می توان اثر واکسیناسیون اسپری را به حداکثر رساند؟

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

5/5 - (1 امتیاز)

منبع: poultryhealthtoday.com

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

2 + شانزده =