کاهش ۳۰ درصدی تولید گوشت مرغ با افزایش طول دوره جوجه ریزی
کاهش ۳۰ درصدی تولید گوشت مرغ با افزایش طول دوره جوجه ریزی

کاهش ۳۰ درصدی تولید گوشت مرغ با افزایش طول دوره جوجه ریزی

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس، گفت: افزایش ۲۰ روزه هر دوره جوجه‌ریزی باعث کاهش میزان ۳۰درصدی تولید گوشت مرغ می‌شود و دولت برای جبران آن باید راه کاری مدنظر قرار دهد.

علیرضا عباسی نایب رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی، در خصوص وضعیت تولید گوشت مرغ در کشور، گفت: سرانه مصرف سالانه مرغ برای هر نفر حدود ۲۵ تا ۳۳ کیلوگرم است که بر اساس آن باید سالانه ۲ و نیم میلیون تن مرغ در کشور تولید شود، درحال حاضر تنها ظرفیت تولید مرغداری‌های دارای مجوز حدود ۶ میلیون تن در سال است.

نماینده مردم کرج ، اشتهارد و فردیس در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در بازار مرغ محدودیت‌هایی وجود دارد که یکی از آنها تامین نهاده‌های مورد نیاز مانند ذرت است، ادامه داد: نیاز سالانه ذرت برای تولید ۲ و نیم میلیون تن گوشت مرغ حدود ۹ میلیون تن است که تنها یک میلیون تن آن در داخل کشور تامین می‌شود که نشان از عدم خودکفایی در زمینه نهاده‌های دامی دارد.

وی با تاکید بر اینکه متاسفانه در مسیر خودکفایی تولید نهاده‌های دامی گام موثری برداشته نشده است، عنوان کرد: کشت برخی از نهاده‌های دامی مورد نیاز کشور مانند ذرت آب بر هستند و امکان توسعه کشت آنها وجود ندارد اما می‌توانستیم طی سال‌های گذشته محصول جایگزین آن را تولید کنیم.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در نظارت میدانی تیر ماه سال جاری از بندر امام خمینی(ره) شاهد بروز مشکلاتی در زمینه حمل نهاده‌های دامی بودیم، افزود: در برخی از مقاطع برای تامین ارز مورد نیاز واردات ۸ میلیون تن ذرت وارداتی مشکلاتی را شاهد هستیم.

عباسی با اشاره به اینکه اگر به سمت بومی سازی کامل صنعت مرغ گام برداریم می‌توانیم سالانه ۶ میلیون تن گوشت مرغ تولید کنیم، ادامه داد: در زمینه تامین جوجه یکروزه با مشکلاتی مواجه هستیم و مجبور به واردات تخم مرغ نطفه دار شده‌ایم درحالی که در فروردین و اردیبهشت سال ۹۹ به دلیل تولید بالای جوجه یکروزه با پدیده جوجه کُشی مواجه بودیم.

احتکار تخم مرغ های وارداتی در انبار خریداران

وی با بیان اینکه به دلیل عدم سرمایه‌گذاری در حوزه تولید جوجه یکروزه با مشکل کمبود مواجه شده‌ایم، تصریح کرد: افزایش طول دوره جوجه ریزی از ۷۰ روز به ۹۰ روز به دلیل کمبود جوجه یکروزه است، افزایش ۲۰ روزه هر دوره باعث کاهش میزان ۳۰درصدی تولید گوشت مرغ می‌شود و دولت برای جبران آن باید راه کاری مدنظر قرار دهد.

کاهش ۳۰ درصدی تولید گوشت مرغ با افزایش طول دوره جوجه ریزی

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: خبرگزاری خانه ملت

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دو × 1 =