کنترل بازار مرغ با سامانه های هوشمند
کنترل بازار مرغ با سامانه های هوشمند
۵/۵ - (۱ امتیاز)

کنترل بازار مرغ با سامانه های هوشمند

وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که برای تامین نهاده دامی تا آخر سال مشکلی نداریم گفت: با توجه به ظرفیت‎های هوشمند نابسامانی‎های توزیع مرغ را کنترل می‎کنیم.

سید جواد ساداتی نژاد با بیان اینکه به دلیل شرایط متنوع اقلیمی، ظرفیت طبیعی خوبی در کشاورزی داریم، گفت: در حوزه منابع انسانی نیز ظرفیت خوبی داریم و ۴/۵ میلیون تولیدکننده فعال و حدود ۲۰ میلیون نفر از جمعیت کشور در این بخش فعالیت می‌کنند.

کمتر کشوری در جهان وجود دارد که چنین ظرفیت‌های طبیعی و اقلیمی در بخش کشاورزی داشته باشد و اگر مناسب و معقول از این نعمات استفاده نکنیم، جفا کرده ایم.

ظرفیت کم نظیر کشاورزی ما علاوه بر اینکه می‌تواند غذای مورد نیاز داخل کشور را تامین کند، قادر است برای کشورمان تولید قدرت کند.

ساداتی نژاد همچنین کشاورزان و دامداران را علاوه بر تامین کننده غذای مردم، تولیدکننده قدرت برای کشور معرفی و تصریح کرد: یکی از ابعاد اقتدار ملی کشورها، امروز اقتدار غذا تعریف می‌شود.

به گفته وزیر جهاد کشاورزی اگر کشور‌های دیگر از لحاظ غذا به ما وابسته باشند، قطعا از نظر دیپلماسی نیز تاثیر گذار خواهد بود.

امروز غذا یک ابزار حکمرانی است و کشور‌هایی قدرتمند هستند که تولید غذا می‌کنند.

او در تشریح برنامه های وزارتخانه متبوعش برای برقراری آرامش بازار مرغ و تامین نیاز مصرف کنندگان تا پایان سال گفت: برای تامین نهاده دامی تا آخر سال مشکلی نداریم.

تجارب سال ۹۸ نشان داد که ما از این نقطه ضربه پذیریم. امریکا در این سال فروش مرغ اجداد به ایران را تحریم کرد و همین امر نیز نشان دهنده اهمیت این بخش است.

در دراز مدت می‎توانیم بالای ۵۰ درصد نهاده‎ ها را در داخل تولید کنیم. برنامه ما این است که تولید مرغ لاینِ آرین را احیا و مسائل ژنتیکی آن را حل کنیم.

هشدار درباره کاهش تولید تخم مرغ در ماه های آینده

مشکلات سامانه بازارگاه تاحدودی برطرف شده و الان مشکلش تاخیر در رساندن نهاده به دامدار است که درحال رفع آن هستیم.

با استفاده از ظرفیت‎ باسکول‎های دیجیتال و پرنده‎ شمار می‎توان فهمید که مرغِ کسی که نهاده گرفته به کشتارگاه رفته است. با توجه به ظرفیت‎های هوشمند نابسامانی‎های توزیع مرغ را کنترل می‎کنیم.

باید بر اساس تجارب گذشته تولید داخل را تقویت کنیم و البته به خودکفایی صد در صد نمی‌رسیم. بهترین شرایط این است که دست کم نیمی از نیازمان را در داخل کشور تولید کنیم.

با وزارت صمت نیز در تلاشیم تا نابسمانی در توزیع نیز رفع شود و البته به نتیجه رسیدن این تلاش‌ها تا حدی زمان می‌برد. از تمام ظرفیت‌ها استفاده می‌کنیم تا سامان به بازار باز گردد.

ساداتی نژاد معتقد است باید به سود بخشی کشاورزی توجه کنیم و به همین دلیل نمی‌توانیم درباره قیمت، دستور بدهیم. اغلب تولیدکنندگان به قیمت‌های دستوری اعتراض دارند و به هزینه‌های تولید اشاره می‌کنند.

محاسبات نشان می‌داد که قیمت مرغ ۱۷ هزار تومان است، اما در بازار قیمت ۱۴ هزار تومانی تعیین شد که این تفاوت قیمت، نابسامانی به همراه دارد.

وقتی ارز دولتی داده می‌شود، توقع قیمت تعیین شده نیز منطقی است، اما باید هزینه‌های دیگر را نیز لحاظ کرد. حمایت از تولیدکننده، حمایت از مصرف کننده نیز هست.

به گفته ساداتی نژاد اتحادیه‌ها و تشکل‌ها در بازار فعال هستند و برای حذف واسطه‌ها و دلال‌ها باید از آن‌ها استفاده کرد. باید یک اتحادیه سراسری باشد که به نمایندگی از آن صنف دیدگاه هایش را مطرح کند. استراتژی ما برای کنترل بازار استفاه از این تشکل است.

در همان دولتی که قانون تمرکز لغو شد، در اواخر دولت قانون تمرکز بازگردانده شد. تجربه خوبی در حوزه خودکفایی گندم داریم، اما در خشکسالی اخیر مجبوریم حجم بیشتری گندم وارد کنیم. برای تجاری شدن کشاورزی، باید مدیریت واحد شکل گیرد و تولید بر اساس قرارداد انجام شود.

کنترل بازار مرغ با سامانه های هوشمند

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

5/5 - (1 امتیاز)

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: خبرگزاری تسنیم

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

15 − 14 =