کنسانتره طیور گوشتی چه ویژگی های دارد؟
کنسانتره طیور گوشتی چه ویژگی های دارد؟
۴.۷/۵ - (۶ امتیاز)

کنسانتره طیور گوشتی چه ویژگی های دارد؟

کنسانتره طیور Concentrate برگرفته از یک واژه ی فرانسوی به معنای متمرکز کردن و یا تغلیط کردن است که در بحث خوراک دام و طیور به گوش ما میخورد. در تغذیه و خوراک دام و طیور کنسانتره به معنای ترکیبی از مواد مغذی و احتیاجات غذایی دام و طیور میباشد که با روش های روز علم تغذیه تولید میشود و تلاش میشود که در بهترین و استانداردترین حالت ممکن در دسترس قرار گیرد. کنسانتره دام در جهت بهبود بهره وری و ضریب تبدیل با علوفه خشبی ترکیب شده و در اختیار دام قرار میگیرد. اما طیور که قادر به تجزیه و استفاده از منبع انرژی سلولز نیستند، تنها از کنسانتره و مواد مغذی دانه ای جهت رشد استفاد میکنند. کنسانتره طیور دسته های بسیار متنوعی دارد . در جهت بالانس فاکتورهای مختلف مورد نیاز جهت رشد یا تخم گذاری و تامین دقیق احتیاجات غذایی طیور ،کنسانتره در هر نوع پرورش و در هر مرحله از پرورش متفاوت است.

کنسانتره طیور گوشتی

تغذیه طیور گوشتی با هدف رشد حداکثری و بهترین ضریب تبدیل صورت میگیرد و با در نظر گرفتن همه این موارد ، کنسانتره طیور ای بهتر است که پایین ترین قیمت تمام شده را داشته و بهترین بهره وری اقتصادی را داشته باشد .

رشد سریع طیور گوشتی نیاز به پروتئین و اسید های آمینه را در آنها افزایش میدهد. میزان کنسانتره طیور مصرفی روزانه با میزان انرژی خوراک، مواد مغذی آن، سن، وزن بدن، حرارت محیط و میزان تولید آنها رابطه مستقیم دارد. افزایش انرژی کنسانتره طیور موجب کاهش مصرف روزانه آن میشود. در صورتی که نسبت انرژی به پروتئین در کنسانتره طیور در نظر گرفته نشود و پرنده کنسانتره طیور خود را تنها بر اساس انرژی تامین نماید، میزان رشد طیور بر اثر کاهش پروتئین مصرفی کاهش پیدا میکند. به طور کلی طیور به اندازه ای کنسانتره طیور میخورند که احتیاجات انرژی خود را تامین کنند که در این صورت کنسانتره طیور دادن به صورت اختیاری و آزاد امری غیرمنطقی نخواهد بود.

کنسانتره ی طیور گوشتی در انواع پری استارتر(کرامبل)، آغازین(پیشدان)، میان دان، پایان دان وجود دارد که هر یک مربوط به یک مرحله از تولید می باشد.

بیشتر بدانید: مدیریت پرورش طیور؛ چرا و چگونه؟

کنسانتره طیور گوشتی – پری استارتر ( کرامبل ) و استارتر

در پرورش جوجه های گوشتی، وزن گیری مناسب هفته اول، بر وزن کشتار تاثیر بسزایی دارد. بدین ترتیب که هر ۱۰ گرم افزایش وزن در پایان هفته اول، باعث ۱۰۰ گرم وزن بیشتر در پایان دوره میگردد.

در آخرین مرحله از نمو جنین جوجه درون تخم مرغ، کیسه زرده به داخل محوطه شکمی کشیده میشود تا پس از بیرون آمدن جوجه ها از تخم، تا زمانی که به غذا دسترسی پیدا کنند و فرآیند جذب آنها تکمیل شود، از منابع کیسه زرده استفاده کنند. تحقیقات علمی ثابت کرده است، پس از هچری و بیرون آمدن جوجه ها از تخم، جوجه هایی که زودتر به کنسانتره طیور دسترسی می یابند و بهتر تغذیه میشوند، کیسه زرده زودتر جذب شده و به سرعت فرآیند رشد کمک میکند.

بیشتر بدانید : پودر گوشت و خواص آن برای خوراک دام و طیور

هفته اول پرورش جوجه های گوشتی از این لحاظ اهمیت دارد که به دلیل پایین بودن فعالیت سیستم گوارشی و ایمنی پرنده، پایین بودن آنزیم های گوارشی و اسیدهای صفراوی و در نتیجه قابلیت پایین گوارش، جوجه بسیار آسیب پذیر است. کنسانتره طیور به صورت پری استارتر ضمن بهبود تکامل مورفولوژیکی روده کوچک و سیستم ایمنی پرنده، نیاز های تغذیه ای جوجه را به نحو مناسبی تامین می نماید و این امر منجر به بهبود رشد جوجه و افزایش وزن گله میشود. ترکیب پری استارتر کامل دان به گونه ای است که حداکثر مواد مغذی مورد نیاز پرنده تامین شده و بهترین عملکرد در پایان هفته اول و متعاقبا پایان دوره به دست می آید.

کنسانتره طیور گوشتی
کنسانتره طیور گوشتی – پری استارتر ( کرامبل ) و استارتر

کنسانتره طیور گوشتی – استارتر

به منظور دستیابی به حداکثر میزان رشد و تحریک اشتهای جوجه های که در نهایت باعث سود بیشتر مرغدار میگردد، این نوع کنسانتره طیور فرموله و تهیه میگردد. با توجه به اهمیت بالای تغذیه در دوران ابتدایی پرورش جوجه های گوشتی و همچنین اهمیت فراوان کیفیت مواد اولیه تشکیل دهنده بافت کنسانتره طیور ، این نوع کنسانتره طیور با استفاده از بهترین مواد اولیه موجود و با در نظر گرفتن نیازمندی جوجه های گوشتی تا سن ۱۲-۱۵ روزگی تولید میگردد. در فرمولاسیون این نوع کنسانتره طیور، حداکثر نیاز نژادهای گوشتی موجود در ایران با توجه به شرایط جغرافیایی و محیطی کشور، باید در نظر گرفته شود و هدف از مصرف آن دستیابی به وزن هدف و ارتقا سطح سلامت گله در ۱۴ روزگی است.

بهترین زمان مصرف این نوع کنسانتره طیور تا حدود ۱۲-۱۵ روزگی و تا رسیدن به وزن ۳۰۰-۳۵۰ گرم می باشد.

کنسانتره طیور گوشتی
کنسانتره طیور گوشتی – استارتر

میان دان

با توجه به افت تیتر ایمنی مادری که معمولا بعد از هفته دوم پرورش رخ میدهد و بیسیاری از بیماری ها خصوصا عوارض متابولیکی ناشی از رشد سریع ، در این دو هفته پایه گذاری میشوند.

در این دوره افزایش سطح ایمنی و عبور آسان از دوره پرخطر باید الویت قرار گیرد و فرمولی تهیه شود که حاوی آنتی اکسیدان ، اسیدی فایر ها و ویتامین ها و … باشد.

سایز کنسانتره طیور نیز به منظور جلوگیری از هدر رفتن دان و رسیدن به وزن ایده آل با حفظ سطح بالای سیستم ایمنی و توسعه مناسب سیستم تنفسی و سیستم ماهیچه ای- اسکلتی میگردد.

در این دوره استفاده از برنامه های نوری مناسب و خوراک دهی وعده ای روزانه برای جلوگیری از عوارض متابولیکی توصیه میشود.

کنسانتره طیور گوشتی
کنسانتره طیور گوشتی

 پایان دان

زمان مصرف این نوع کنسانتره طیور گشوتی از ۳۴ روزگی تا زمان کشتار میباشد و مقدار مصرف نیز حدود ۲ کیلوگرم است.

دوره پایانی پرورش مقطع حساس و مهمی است. تلاش برای داشتن بهترین عملکرد در طول دوران پرورش در این سنین نمود می یابد. سرعت رشد مرغ و مصرف دان و کنسانتره طیور در این سنین به حداکثر می رسد و از طرف دیگر برخی بیماری ها خصوصا بیماری های متابولیک نظیر آسیت در سنین پایانی پرورش بیشتر بروز می یابد . لذا به منظور تداوم رشد، افزایش ماندگاری گله و کاهش ضریب تبدیل غذایی این خوراک فرموله میگردد تا باعث بهبود عملکرد در پایان دوران پرورش گردد. به منظور داشتن عملکرد بهتر لازم است همزمان با مصرف این کنسانتره طیور، برنامه های نوری و کنترل روشنایی به دقت صورت پذیرد .

کنسانتره طیور گوشتی چه ویژگی های دارد؟

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

4.7/5 - (6 امتیاز)

منبع: تحریریه دامیران

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

بیست + 12 =