کوچ تلخ سرمایه‌ گذاران از صنعت مرغداری کشور!
کوچ تلخ سرمایه‌ گذاران از صنعت مرغداری کشور!

کوچ تلخ سرمایه‌ گذاران از صنعت مرغداری کشور!

کاهش جوجه ریزی،کمبود و گرانی نهاده‎ های دامی، نوسانات ارزی،عدم ترخیص به موقع نهاده‎ ها از بنادر، تخلف برخی شرکت‎ های وارد کننده و از همه مهمتر نبود یک مدیریت مناسب و منسجم موجب کلاف سردرگم در صنعت مرغداری شده است.

اگر چه طی سال‎های گذشته بیشتر دغدغه مسوولان ارشد کشور و در رأس آن مقام معظم رهبری بر تولید و حمایت از تولیدکنندگان متمرکز شده است اما همچنان شاهد مشکلات عمده‎ای در بخش تولید کشور هستیم، مشکلاتی که البته با وجود تحریم‎ها بیش از گذشته نمود پیدا کرده است تا جایی که به دلیل وجود همین مشکلات تعداد قابل توجهی از تولیدکنندگان توانایی ادامه فعالیت نداشته و مجبور به تعطیلی واحدهای تولیدی خود شدند امری که به دنبال آن موجب بیکاری و خانه‎نشینی افراد زیادی شد.

نوسانات ارز، تحریم و شیوع کرونا طی دو سال گذشته بر مشکلات موجود در حوزه تولید به خصوص واحدهای تولیدی وابسته به واردات افزوده است، در این شرایط یکی از صنایعی که به دلیل مشکلات مربوط به واردات دستخوش نوسانات زیادی شده صنعت مرغداری است، حدود ۷۰ درصد صنعت مرغداری وابسته به واردات است به دلیل تحریم‎ها و مشکلات ارزی تولیدکنندگان این بخش با کمبود و گرانی نهاده‎های دامی مواجه شدند.

کاهش جوجه‌ریزی،کمبود و گرانی نهاده‎های دامی، نوسانات ارزی،عدم ترخیص به موقع نهاده‎ها از بنادر، تخلف برخی شرکت‎های واردکننده و از همه مهمتر نبود یک مدیریت مناسب و منسجم موجب کلاف سردرگم در صنعت مرغداری شده است.

گلستان  به عنوان دومین تولیدکننده مرغ گوشتی محسوب می‎شود که روزانه بخش عمده‎ای از تولیدات این استان به استان‎های دیگر صادر و البته اشتغال قابل توجهی از افراد در صنعت مرغداری است، در شرایطی که برای ثبات در بازار تولید و حفظ اشتغال باید حمایت‎های ویژه‎تری از تولیدکنندگان در صنعت مرغداری انجام شود اما افزایش هزینه‎های تولید و نبود برنامه مناسبی برای رفع مشکلات موجب شده تا برخی مرغداران گلستانی واحدهای تولیدی خود را تعطیل و به پرورش دام بپردازند.

توزیع روزانه 420 تن تخم مرغ تنظیم بازار در تهران

تا زمانی که نوسانات ارز در کشور وجود دارد مدیریت کردن صنعت مرغداری بسیار مشکل است

در همین رابطه یک تولیدکننده مر‌غ‌گوشتی در گلستان با بیان اینکه تأمین دان یکی از مباحث مهم در صنعت مرغداری محسوب می‎شود اظهار کرد: صنعت مرغ همواره با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‎کند علاوه بر تأمین دان این صنعت با مشکلاتی هم چون مالیات، تأمین گازوئیل و بازار فروش مواجه است در بسیاری از مواقع مرغدار تولید زیادی داشته اما شرایط بازار به گونه‎ای بوده که نتوانستیم مرغ را با قیمت مناسب بفروشیم و مرغ  زیرقیمت و با ضرر فروخته شد.

برای اینکه دان به مرغدار تخصیص داده شود ابتدا باید جوجه‌ریزی انجام و در سامانه، جوجه‌ریزی ثبت و سپس درخواست تخصیص دان داده شود که البته تا زمانی که دان به دست مرغدار برسد جوجه یک ماهه می‎شود!

صنعت مرغ، صنعتی وابسته است و ۷۰ درصد آن تابع واردات است از سویی شرایط کشور به دلایلی همچون تحریم و نوسانات ارز با فراز و نشیب‎های فراوانی مواجه و جوجه هم تابع این نوسانات است.

مرغدار گلستانی با بیان اینکه واکسن، دارو و بسیاری دیگر از فاکتورها در صنعت مرغ تأثیرگذار است، افزود: تنها راهکاری که بتوان سیستم تولید را ثابت کرد آزادسازی تولیدات است تا زمانی که ارز ۴۲۰۰ تومانی تخصیص داده شود وضع به همین منوال خواهد بود.

ظرفیت تولید مرغ در کشور  نه تنها پاسخگوی نیاز کشور است بلکه می‎توان صادرات را انجام داد اما تا زمانی که نوسانات ارز داریم مدیریت کردن این صنعت بسیار مشکل است.

وقتی ارز تابع قیمت‌گذاری شود رانت،سود و بسیاری از مسائل دیگر کنارش خواهد آمد.

در تأمین نهاده‎های طیور برای مرغداران گلستانی مشکلی وجود ندارد!

جانشین رئیس سازمان جهاد کشاورزی گلستان در خصوص تأمین نهاده‎های دامی اظهار کرد: بین ۶۰ تا ۷۵ هزار تن، بعضأ زمانی که جوجه‌ریزی افزایش می‎یابد نیاز نهاده استان است.

آیا قیمت مرغ تا پایان پاییز کاهش می یابد؟

سعید حسن‌پور تصریح کرد: از ابتدای سال جاری تا بیستم مهرماه ۵۸۰ هزار تن معامله نهاده در سامانه بازارگاه انجام شده است، در واقع در بحث نهاده‎های طیور مشکل چندانی در استان وجود ندارد چرا که در غیر این صورت قادر به تولید ۵۰۰ تن مرغ روزانه نبودیم.

سیاستگذاری ما قبل از سال ۱۴۰۰ بر این بود که یک ماه جلوتر نهاده تخصیص یابد و به طور میانگین در ماه ۸۰ هزار تن تخصیص نهاده در استان داریم.

وابسته بودن صنعت مرغداری به واردات بر مشکلات این صنعت افزوده است

جانشین رئیس سازمان جهاد کشاورزی گلستان با بیان اینکه صنعت مرغ در سنوات گذشته نوسانات زیادی داشته و نوسانات نهاده‎ها بیشتر مربوط به واردات است، افزود: نهاده‎های دامی صنعت طیور و حوزه‎های مربوط به جوجه از طریق واردات انجام می‌شود  از طرفی چند سالی است با تحریم‎ها مواجه هستیم که این امر به مشکلات موجود دامن زده است.

حسن‌پور با بیان اینکه باید مدیریت کلانی در خصوص مشکلات مربوطه به صنعت مرغ انجام شود گفت: قبل از اینکه جوجه وارد سالن شود باید نهاده آماده باشد اما مشکلاتی همچون تحریم، ارز و ترخیص کالا دست به دست هم داده‎اند تا این‌مشکلات به وجود بیاید.

حدود ۸۰ درصد نهاده‎های وارداتی هستند و به این نهاده‎ها ارز تعلق می‎گیرد برخی شرکت‎های واردکننده اذعان می‎کنند که به ما ارز تخصیص داده نشده است از طرفی شاید نهاده‎ها در بنادر بوده و منتظر تخصیص ارز باشند با این وجود اگر تولیدکنندگان مشکلی با شرکت‌ها دارند مبنی بر اینکه از شرکت نهاده خریداری اما به آنها تخصیص داده نشده است به ما اطلاع دهند تا نهاده در اختیارشان قرار بگیرد.

شرکت‎های واردکننده نهاده‎ها را وارد و در نهایت در سامانه بازارگاه وزارت جهاد کشاورزی برای هر واحد تولیدی نهاده در نظر گرفته می‎شود ممکن است شرکتی ارز نگرفته و به همین دلیل کالا ترخیص نشده باشد که این علت موجه است و یا ممکن است شرکت ارز گرفته باشد و به تعهد خود عمل نکرده باشد.

مرغداران مشکلات تنفسی طیور پرورشی خود را جدی بگیرند

براساس این‌گزارش صنعت مرغداری یکی از صنایع مهم در کشور و البته گلستان محسوب می‎شود این صنعت در استانی همچون گلستان که از درآمد پایین برخوردار است می‎تواند شرایط لازم برای اشتغال و درآمد استان ایجاد کند با این وجود مشکلات مربوط به تأمین نهاده‎های طیور و گرانی آن در کنار ده‌ها مشکل دیگر موجب شده تا فعالان در صنعت مرغداری مجبور به تعطیلی واحدهای تولیدی خود شوند کوچ تلخ سرمایه‌گذاران از صنعت مرغداری در سالی که به نام «تولید، پشتیبانی‎ها و مانع‎زدایی‎ها» نامگذاری شده زیبنده اقتصاد کشور نیست.

کوچ تلخ سرمایه‌ گذاران از صنعت مرغداری کشور!

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

4.4/5 - (33 امتیاز)

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: خبرگزاری فارس

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

17 + دوازده =