گرانی مرغ نتیجه بدعهدی وزارت صمت به مرغداران است
گرانی مرغ نتیجه بدعهدی وزارت صمت به مرغداران است
post

گرانی مرغ نتیجه بدعهدی وزارت صمت به مرغداران است/ از سال ۸۶ به مرغداران بدهکارند

اخیرا وزارت صمت بخشی از مشکلات بازار مرغ را به گردن مرغداران انداخته و گفته است؛ بدعهدی مرغداران در تحویل مرغ این کالا را گران کرده است. این ادعای وزارت صمت درحالی است که مرغداران عنوان می‌کنند که هر زمان اعلام آمادگی برای تحویل مرغ کرده‌اند، وزارت صمت حاضر به دریافت آن نیست و بر خلاف ادعای مطرح شده، مرغداران به عهد خود وفادارند و وزارت صمت بدعهدی می‌کند.

بر اساس قراردادهای مشخص هر مرغداری موظف است طی بازه زمانی ۴۰ تا ۴۵ روزه بر اساس میزان نهاده‌های دامی که با قیمت مصوب دریافت کرده است میزان مشخصی مرغ تولید کرده و به شبکه توزیع با قیمت مصوب تحویل دهد. اما یک مسئول در وزارت صمت از بدقولی مرغداران برای تحویل مرغ به ازای دریافت نهاده دولتی خبر داد. وی انگشت اتهام بخشی از گرانی مرغ را به سمت مرغداران گرفت.

این سخنان در حالی است که مرغداران عنوان می‌کنند که بر سر تعهد خود بوده‌اند اما وزارت صمت حاضر به دریافت مرغ از آن‌ها نشده است و در زمان بحران برای کاهش فشار بخشی از مشکل را متوجه مرغداران کرده است.

حبیب اسدالله‌نژاد، نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی کشور، در دفاع از مرغداران درباره اتهام وارده،‌ گفت: بر اساس قرار داد مذکور مرغداران باید بخشی از تولید خود را در ازای نهاده‌های دامی با قیمت دولتی به وزارت صمت تحویل دهد.

مرغداران همواره بر تعهدی که در این قرار داد بر دوش آن‌ها است عمل کرده و پس از پایان دوره آمادگی خود را برای تحویل مرغ اعلام می‌کنند، اما وزارت صمت رفتار یکسانی نداشته و بارها پیش آمده است که از دریافت مرغ از مرغداران خودداری کند.

شیر و روش های نوین دستکاری ترکیبات آن

برنامه وزارت صمت دریافت مرغ فقط در مواقع کمبود شدید است و اگر قیمت‌ها از کف اعلامی پایین‌تر بیاید نه کسی مرغ می‌خواهد، نه کسی پاسخگو است و نه مسئول جبران زیان گاها کمرشکن مرغداران می‌کند.

مرغ‌ های وارداتی تنها برای تامین ذخایر استراتژیک است

به گفته وی؛ هر زمان که مازاد تولید مرغ اتفاق بیفتند وزارت صمت بی‌توجه به تعهدی که قرارداد بر گردن اون قرار داده از تحویل گرفتن مرغ‌ها طفره می‌رود.

اسدالله‌نژاد این رفتار وزارت صمت را بدعهدی توصیف کرد.

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی کشور همچنین وزارت صمت را به رفتار دوگانه متهم کرد و افزود: وزارت صمت از یک سوی در زمان مازاد تولید از دریافت مرغ از مرغداران خودداری می‌کنند و از سوی دیگر با افزایش قیمت، آن‌ها را گران فروش معرفی می‌کنند.

یک هفته قبل از گرانی اخیر مرغ، مرغدارانی که بر اساس قرداد نهاده دولتی دریافت کرده بودند آماده تحویل مرغ به وزارت صمت با نرخ مصوب شدند که این وزارتخانه از دریافت مرغ‌‌ها سرباز زد تا جایی که مجبور به فروش دست رنج خود به زیر نرخ مصوب شدند.

درست یک هفته بعد از اینکه گرانی بر بازار حاکم شد وزارت صمت مرغ‌ از مرغداران طلب کرد درحالی که مرغداران مجبور به فروش محصول به زیر قیمت مصوب شده بودند.

نادیده گرفتن صنعت دام و طیور یکی از بزرگترین صنایع کشور

اسدالله‌نژاد نکته عجب ماجرای پیش آمده را جریمه مرغداران عنوان کرد و گفت: با اینکه کمبود مرغ در بازار نتیجه بدعهدی وزارت صمت بود نه بدعهدی مرغداران، وزارت صمت مرغداران را جریمه کرد.

وی با اشاره به ماجرای مشابه که در سال ۸۶ اتفاق افتاد، اظهار کرد: در سال ۸۶ نیز وزارت جهاد در طرحی مشابه به نام “طرح ساماندهی تولید مرغ” به جای کمک به تولید و بازار موجب تضعیف تولید و برهم زدن بازار شد.

در سال ۸۶ وزارت جهاد متعهد شد تولید مرغداران را خریداری و پول آن را پرداخت کند و این مهم را به افرادی  بعنوان مجری واگذار کرد که خود نقش واسطه گر را داشتند.

وی نتیجه این طرح را برهم خوردن بازار و آسیب به تولید عنوان کرد.

بومی سازی ساخت واکسن برونشیت عفونی توسط محققان موسسه رازی

اسدالله‌نژاد تصریح کرد: این افراد نه تنها بازار را برهم زدن بلکه تا امروز پول تعداد زیادی از مرغداران را هم  پرداخت نکردند.


اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.
منبع: ایلنا
لینک کوتاه: daamiran.com?p=6751
گرانی مرغ نتیجه بدعهدی وزارت صمت به مرغداران است

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع:

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

7 + شانزده =