۳۰ درصد واکسن طیور در داخل تولید می شود
۳۰ درصد واکسن طیور در داخل تولید می شود

۳۰ درصد واکسن طیور در داخل تولید می شود

رئیس سازمان دامپزشکی گفت: بنابر آمار امسال تعداد کانون بیماری‌های تب برفکی و آنفلوانزا فوق حاد پرندگان نسبت به سال گذشته کاهش چشمگیری داشته است.

آقای سید محمد آقامیری گفت: امسال حدود ۷ تا ۸ کانون آنفلوانزا در کشور وجود داشت که این کانون‌ها بلافاصله شناسایی و معدوم شدند.

به گفته رئیس سازمان دامپزشکی، سیاست سازمان دامپزشکی در دوره جدید شفاف سازی است به طوری که هر گونه وقوع بیماری در کشور را در سایت گزارش می‎کند، اما تا این لحظه هیچ کانونی از آنفلوانزا فوق حاد پرندگان نداریم.

از شهریور هر سال تا اردیبهشت سال بعد به دلیل حضور پرندگان مهاجر در کشور نگرانی‌هایی در زمینه شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان وجود دارد که ما با سازمان محیط زیست برنامه‌ای برای کاهش آلودگی این پرندگان و جلوگیری از شیوع آنفلوانزا در کشور داریم.

سال گذشته تعداد کانون بیماری‌های تب برفکی ۵۹۲ بوده که این رقم به ۷۶ کانون کاهش یافته است.

بنابر آمار تعداد کانون‌های درگیر بیماری تب برفکی در گاوداری‌های صنعتی از ۸۵ کانون در سال گذشته به ۴۳ کانون رسیده و در گاوداری‌های نیمه صنعتی تعداد کانون‌ها از ۷۲۷ مورد در سال گذشته به ۱۶۵ مورد در سال ۱۴۰۰ کاهش یافته است.

رئیس سازمان دامپزشکی می‌گوید: امسال ۱۳ میلیون و ۱۸ هزار رأس واکسیناسیون در جمعیت گاو و ۱۶ میلیون و ۳۳۰ هزار رأس در جمعیت گوسفند و بز علیه بیماری تب برفکی اتفاق افتاده است.

بنابر آمار اعلامی سازمان دامپزشکی سالانه ۶۰۰ میلیون دوز نیاز واکسن دامی مورد نیاز کشور است که از این میزان ۵۵۰ میلیون دوز در داخل تولید و ۵۰ میلیون دوز آن وارد می‌شود. در خصوص واکسن طیور سالانه ۱۰.۵ میلیارد دوز در کشور استفاده می‌شود که تنها ۳۰ درصد آن در داخل تولید می‌شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: ۹۰ درصد جمعیت دام کوچک علیه این بیماری واکسینه شده‌اند و در سال آینده این رقم به صد درصد می‌رسد، ضمن اینکه برنامه بهداشت جهانی دام این است که در سال ۲۰۳۰ این بیماری را به طور کامل ریشه کن کنیم.

۳۰ درصد واکسن طیور در داخل تولید می شود
پایش مزارع پرورش طیور استان تهران برای جلوگیری از آنفلوآنزا

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

یک + شش =