از مرغداری‌ها چه خبر، مرغ‌ها گرسنه و مرغداران سیر از وعده‌ها
از مرغداری‌ها چه خبر، مرغ‌ها گرسنه و مرغداران سیر از وعده‌ها

از مرغداری‌ها چه خبر، مرغ‌ها گرسنه و مرغداران سیر از وعده‌ها، نهاده کی می‌رسد؟

مرغداران از گرسنگی مرغ‌هایشان می‌گویند اما مسئولان این روزها فقط وعده تحویل می‌دهند، مرغداری‌ها در آستانه تعطیلی هستند و معلوم نیست نهاده‌های دامی کی می‌رسد.

واحدهای مرغداری یکی پس از دیگری در حال تعطیلی است، مرغ‌ها در این واحدها به دلیل نبود نهاده‌های دامی و گرسنگی در حال تلف شدن هستند و این در حالیست که همچنان تولیدکنندگان این حوزه معطل تصمیم و اقدام متولیان امر برای رفع این مشکل باقی مانده‌اند.
تحریم‌ها، عدم تأمین ارز برای واردات نهاده‌ها، مشکل در سامانه خرید نهاده‌ها و… را بهانه عدم رفع مشکل تأمین نهاده‌های دامی کرده‌اند تا همین امر موجب شود که واحدهای مرغداری در شرایط سخت اقتصادی کاسه چه کنم به دست بگیرند.

 

اختصاص تنها ۲۰۰ گرم سویا!

یکی دیگر از مرغداران لرستانی با بیان اینکه طی ۴۰ روز گذشته تنها دو تن سویا به مرغداری من داده شده است، عنوان کرد: در هر دوره باید بین پنج تا شش کیلو دانه مصرفی داشته باشیم اما الان به ما تنها ۲۰۰ گرم سویا داده شده است.
از یک طرف بانک به ما فشار می‌آورد و هر روز یقه ما را می‌گیرد که وام‌های خود را پرداخت کنید، از طرف دیگر وضعیت اختصاص نهاده‌ها به ما اینگونه است. ما باید به جای تولید، به پرداخت وام‌ها فکر کنیم.

بیشتر بخوانید: ریشه مشکلات صنعت مرغداری و مرغداران کجاست؟

استفاده از سویا انسانی در مرغداری‌ها

یکی دیگر از مرغداران لرستانی در این رابطه، گفت: اگر وضعیت به همین گونه در مرغداری‌ها ادامه داشته باشد، بانک باید واحدهای ما را دیگر مصادره کند چرا که توان پرداخت وام‌ها را نداریم.
عدم اختصاص نهاده‌های دامی به مرغداری‌ها، باعث شده که ما مجبور شویم از سویا انسانی در واحدها استفاده کنیم.
سویا حیوانی برای استفاده در واحدهای مرغداری وجود ندارد، مرغ‌ها گرسنه هستند.
از مرغداری‌ها چه خبر، مرغ‌ها گرسنه و مرغداران سیر از وعده‌ها
استفاده از سویا انسانی در مرغداری‌ها

نهاده‌های دامی با تأخیر به دست تولید کننده می‌رسد

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان با تأیید مشکل کمبود نهاده‌های دامی در این استان، اظهار داشت: میزان کمبود نهاده‌های دامی در سایر استان‌ها نسبت به لرستان بیشتر است.
اسفندیار حسنی مقدم با تاکید بر اینکه کشور در شرایط تحریم و نبرد اقتصادی نابرابر قرار دارد، گفت: در این شرایط جنگ اقتصادی مسئولان، تولید کنندگان و… باید با یکدیگر همکاری داشته باشند.
تأمین ارز برای خرید نهاده‌های دامی توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت باید صورت گیرد.
حسنی مقدم با بیان اینکه در شرایط تحریم، نهاده‌های دامی به سختی خرید، حمل و نقل و تأمین ارز می‌شوند، افزود: در این راستا نهاده‌های دامی با تأخیر به دست تولید کننده می‌رسد.

 

  افزایش قیمت مرغ کاذب است

نیاز ۸ هزار تنی کنجاله سویا برای مرغداری‌ها

وی با اشاره به اینکه ماهانه حدود هشت هزار تن کنجاله سویا مورد نیاز ۶۵۰ واحد مرغداری در استان است، افزود: میزان جوجه ریزی در این واحدهای مرغداری در طول یک دوره ۳.۶ میلیون قطعه است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان با بیان اینکه میزان جوجه ریزی سالانه در این واحدهای مرغداری ۴۲ میلیون قطعه است، گفت: در این واحدهای مرغداری، ۱۰۰ هزار تن گوشت سفید تولید می‌شود.
حسنی مقدم با تاکید بر اینکه خرید نهاده‌های دامی در خارج از کشور است، بیان داشت: حمل و نقل این نهاده‌های دامی از طریق کشتی به بنادر کشور صورت می‌گیرد.
این موارد جز اختیارات سازمان جهاد کشاورزی استان نیست، وقفه‌ای در بحث تأمین ارز و ترخیص این نهاده‌های دامی وجود دارد، چاره‌ای جز این نیست که این قضیه را تحمل کنیم تا این نهاده به دست واحدهای مرغداری و تولید کنندگان برسد.

بیشتر بخوانید: اتحادیه مرغداران: قیمت مرغ در تهران گران نشده

تأمین کنجاله سویا واحدهای مرغداری به اندازه نصف مورد نیاز

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نهاده ذرت که مورد نیاز مرغداری‌ها بوده نیز، بیان داشت: هر قطعه مرغ در یک دوره ۴۵ روزه حدود ۳.۲ کیلوگرم ذرت و ۱.۵ کیلوگرم کنجاله سویا مصرف می‌کند.
حسنی مقدم با بیان اینکه در مورد تأمین ذرت خوشبختانه مشکل حاد و خاصی نداریم، ادامه داد: اما نصف نیاز واحدهای مرغداری، کنجاله سویا تأمین شده است.
وی با تاکید بر اینکه یک سری انبار ذخیره استراتژیک در کشور وجود دارد که یکی از آنها در لرستان قرار دارد، تصریح کرد: اگر ذخیره‌ای در این انبار وجود داشته باشد، برای شرایط بحرانی است و بعضاً ناچارا از این ذخایر یک تا دو بار امسال استفاده کرده‌ایم تا به تولید استان خدشه‌ای وارد نشود.
از مرغداری‌ها چه خبر، مرغ‌ها گرسنه و مرغداران سیر از وعده‌ها
نیاز ۸ هزار تنی کنجاله سویا برای مرغداری‌ها

سامانه خرید نهاده‌های دامی اصلاح می‌شود

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان، بیان داشت: خرید نهاده‌های دامی از طریق سامانه صورت می‌گیرد، این سامانه از سوی وزارت کشاورزی در حال بازنگری است که ثبت سفارش‌ها از این طریق باشد.
این نواقص در حال رفع هستند و ظرف یک تا دو هفته آینده این نواقص حل خواهند شد. منکر وجود تخلفات در این زمینه نیستیم اما همه تلاش ما این است که این تخلفات به حداقل ممکن برسد.

منبع: خبرگزاری مهر     /     لینک کوتاه خبر: https://bit.ly/2GTDBDO

 

از مرغداری‌ها چه خبر، مرغ‌ها گرسنه و مرغداران سیر از وعده‌ها

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع:

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دامیران