توانایی تولید ۵۰ درصد از ذرت مورد نیاز کشور
توانایی تولید 50 درصد از ذرت مورد نیاز کشور

توانایی تولید ۵۰ درصد از ذرت مورد نیاز کشور

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: در زمینه تولید ذرت به عنوان نهاده‌ دامی به دلیل آب بر بودن مشکلات بیشتری وجود دارد اما می‌توان به صورت برنامه‌ریزی شده و با استفاده از طرح‌های تشویقی و مکانیزاسیون بیش از ۵۰درصد نیاز کشور را تامین کرد.

 

سیدعلاءالدین خادم عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در خصوص امکان خودکفایی در تولید نهاده‌های دامی گفت: معمولا محصولاتی مانند سویا، ذرت و جو به عنوان نهاده‌های دامی از کشورهای دیگر به میزان متفاوت وارد می‌شوند.

 

خودکفایی در تولید جو قابل دسترس است

در صورت وجود برنامه می‌توان در زمینه محصولی مانند جو به خودکفایی برسیم، در زمینه تولید ذرت به عنوان نهاده‌ دامی به دلیل آب بر بودن مشکلات بیشتری وجود دارد اما در عین حال در برخی ازمناطق که شاهد مشکل کم آبی نیستیم می‌توان به صورت برنامه‌ریزی شده، تشویقی و مکانیزه بیش از ۵۰درصد نیاز کشور را تامین کرد.
توانایی تولید 50 درصد از ذرت مورد نیاز کشور

کشت سویا در کشور فراگیر نیست

امکان کشت سویا وجود دارد اما دارای مشکلات بیشتری در مقایسه با سایر محصولات است، کشت سویا در کشور صورت می‌گیرد اما فراگیر نیست، هر عملی در زمینه تغییر کشت برای کشاورزان نیاز به زمینه سازی فرهنگی دارد.

 

خودکفایی در تولید نهاده‌های دامی به پرداخت یارانه‌های خاص نیاز دارد

قصد داریم شرایط را به سمت خودکفایی در تولید نهاده‌های دامی ببریم به پرداخت یارانه‌های خاص و ابزار تجهیزی بیشتر نیاز داریم، می‌توان بذر نهاده‌های دامی، سموم و کود مورد نیاز کشت نهاده‌های دامی را به صورت رایگان در اختیار کشاورزان متقاضی قرار دارد.

 

در حال حاضر با وجود شرایط دشوار ارز از کشور خارج می‌شود و از کشورهای دیگر با قیمت‌های بیشتر نهاده وارد می‌کنیم، اگر بخش کمی از ارزی که به منظور واردات نهاده‌ ها از کشور خارج می‌شود را در زمینه فراهم کردن کشت آنها صرف کنیم انگیزه برای حرکت به سمت خودکفایی شکل می‌گیرد.

منبع: خبرگزاری خانه ملت

حد مجاز آفلاتوکسین در خوراک دام مشخص شد

شاید این مطلب برای شما مفید باشد! برای ادامه کلیک کنید

حد مجاز آفلاتوکسین در خوراک دام مشخص شد
توانایی تولید ۵۰ درصد از ذرت مورد نیاز کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دامیران