خوراک وارداتی طیور با ارز یارانه‌ ای در بازار آزاد!
خوراک وارداتی طیور با ارز یارانه‌ ای در بازار آزاد!

کاهش قیمت مرغ با پرداخت یارانه به مرغداران بجای واردکنندگان

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: ارز ۴۲۰۰ تومانی تخصیصی به خوراک دام و طیور سر سفره مردم قرار نگرفته و حتی تعدادی از رانت‌های ایجاد شده طی دو سال اخیر به دلیل چند نرخی شدن ارز و پرداخت ارز یارانه‌ای است.

محسن زنگنه عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، با اشاره به افزایش قیمت مرغ و نهاده‌های دام و طیور گفت: مشکلات حوزه واردات نهاده‌ها یا خوراک مرغ مانند ذرت، کنجاله و… بیشترین تاثیر را بر روی افزایش قیمت‌ این محصول در کشور داشته است.

خوراک طیور جزو مواردی محسوب می‌شود که دولت به آنها ارز یارانه‌ای ۴۲۰۰ تومانی تخصیص می‌دهد و دولت اکنون برای واردات آنها به دلیل وجود مشکلات کنونی در بحث تامین ارز با مشکل مواجه شده است، بنابراین ما با کمبود نهاده‌های مرغی و افزایش مرغ مواجه شده‌ایم.

 

اصرار دولت بر پرداخت ارز یارانه‌ای با وجود رانت‌ها

وی با بیان اینکه دولت با این شرایط همچنان بر ارائه ارز یارانه‌ای به واردکنندگان با همان شیوه قبلی اصرار دارد، اظهار کرد: این ارز ۴۲۰۰ تومانی تخصیصی به خوراک دام و طیور متاسفانه سر سفره مردم قرار نگرفت و حتی تعدادی از رانت‌ها و پرونده‌های ایجاد شده طی دو سال اخیر هم به جهت چند نرخی شدن ارز و همین ارز یارانه‌ای بوجود آمده است.

باید به شیوه‌ای عمل کرد تا یارانه به مصرف کننده واقعی برسد، براساس برآوردها میزان ذرت مورد نیاز کشور در سال حدود ۱۰ میلیون تُن است.

همچنین وابستگی ما به واردات جو ۹۰ درصد، جو ۵۷ درصد و کنجاله ۶۳ درصد بوده و ارز مورد نیاز برای واردات این محصولات به ترتیب جو، ذرت و کنجاله براساس آمار سال نود و هشت، ۸۰۶ میلیون، دو میلیارد و پانصد میلیون و یک میلیارد و صد میلیون دلار است که در مجموع کمتر از ۵ میلیارد دلار می‌شود.

  اختصاص 40 درصد نهاده ها به کاخانجات تولیدی خوراک دام و طیور
خوراک وارداتی طیور با ارز یارانه‌ ای در بازار آزاد!
خوراک وارداتی طیور با ارز یارانه‌ ای در بازار آزاد!

شاید این مطالب برای شما مفید باشد!

پرداخت یارانه به مرغدار بجای واردکنندگان خوراک طیور

میزان تولید مرغ در کشور حدود ۲.۵ تا ۲.۷ تُن در سال ۹۸ بوده است، برآورد ما این است که در سال ۹۹ این رقم به ۲.۷ میلیون تُن برسد که با محاسبه و تقسیم مبلغ مابه‌التفاوت ارز دولتی و آزاد بر میزان مرغ تولیدی کشور، دولت در ازای هر کیلو مرغ بین ۱۶ هزار تا ۲۰ هزار تومان حداقل یارانه به وارد کننده پرداخت می‌کند.

اکنون که دولت در تامین ارز دچار مشکل شده باید اجازه دهد تا واردکنندگان، خوراک طیور را با ارز آزاد وارد کرده و در اختیار مرغداران قرار دهند و بعد از آن دولت در زمان تحویل مرغ‌ها به ازاری هر کیلو ۱۶ هزار تا ۲۰ هزار تومان یارانه به مرغدار بدهد.

دولت دیگر ملزم نیست ارز تا ۴۲۰۰ تومانی را در اختیار واردکنندگان قرار دهد و اینگونه بار ارزی دولت کاهش پیدا می‌کند، همچنین جلوی رانت، ویژه‌خواری و فساد گرفته می‌شود.

 

موافقت بانک مرکزی و جهاد کشاورزی با پیشنهاد کمیسیون برنامه و بودجه

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تاکید کرد: در حالی که مرغداران با کمبود خوراک طیور مواجه هستند که می‌توان با قیمت ارز آزاد هرچه میزان خوراک دام و طیور را از بازار تهیه کرد، در صورتی که بسیاری از همین خوراک طیور در بازار با همان ارز یارانه‌ای به کشور وارد شده و اکنون به صورت آزاد در بازار به فروش می‌رود مسلما نظارت کار سختی حتی برای دولت‌های قوی است.

  صادرات مرغ از اول آبانماه تا اطلاع ثانوی ممنوع!

پرداخت یارانه نقدی به مرغداران در ازای هر کیلو مرغ در حقیقت تشویق تولید است و مرغدار می‌داند در ازای تحویل ۱۰۰ کیلو مرغ مبلغ تضمینی را دریافت خواهد کرد، این موضوع را با همتی رئیس کل بانک مرکزی، وزیر جهاد کشاورزی و معاونانشان در کمیسیون برنامه و بودجه مطرح کردیک که مورد موافقت آنها قرار گرفت.

بنابراین با همکاری دولت این موضوع را در کمیسیون برنامه و بودجه پیگیری خواهیم کرد زیرا در حالی که وزارت جهاد کشاورزی، بانک مرکزی و مجلس به پرداخت یارانه به مرغداران به جای واردکنندگان راضی است و آن را قبول دارد پس چرا باید روند کنونی ادامه پیدا کند مسلما اجرای این موضوع قیمت مرغ را به نصف کاهش خواهد داد.


منبع: خبرگزاری خانه ملت
خوراک وارداتی طیور با ارز یارانه‌ ای در بازار آزاد!

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع:

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دامیران