داستان همدیگرخواری در مرغداری ها!
داستان همدیگرخواری در مرغداری ها!

همدیگرخواری در مرغداری ناشی از بیماری کانی بالیسم است

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی آذربایجان غربی در خصوص انتشار فیلم همدیگرخواری در یکی از مرغداری های ارومیه گفت: این اقدام ناشی از بیماری کانی بالیسم است.

غلامرضا ملکی در خصوص انتشار فیلم همدیگر خواری در یکی از مرغداری‌های ارومیه و ابراز نگرانی مردم اظهارکرد: بیماری کانی بالیسم منشأ ویروسی و یا عفونی نداشته و در حقیقت یک عادت و رفتار پرخاشگرانه در بین طیور هست که باعث خودخوری و یا دیگرخواری می‌شود.
این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که بر اثر شرایط مدیریتی ضعیف و نامطلوب به پرنده استرس وارد شده است که این شرایط شامل نور زیاد، تغذیه نامناسب، تراکم زیاد و نبود فضای تحت پرورش مناسب، عدم تهویه مناسب، عدم رعایت موارد بهداشتی داخل سالن مثل عدم جمع آوری منظم تلفات احتمالی داخل سالن، گرسنه ماندن طولانی پرندگان، عوامل ژنتیکی و غیره است.
در این بیماری طیور شروع به نوک زدن یکدیگر می‌کنند و گاهی پارگی و جراحت به حدی می‌رسد که مرغ تلف شده و از بین می‌رود.
داستان همدیگرخواری در مرغداری ها!
داستان همدیگرخواری در مرغداری ها!
این بیماری مستقیماً وابسته به نقش مدیریتی گله دارد بر این اساس درمان دارویی نداشته و فقط باید شرایط و عواملی که باعث به وجود آمدن آن می‌شود از بین برود.
مهمترین مورد در درمان و پیشگیری از این عارضه، مدیریت صحیح و کافی در تمامی ارکان پرورشی بوده و علت اصلی بروز این رفتار باید رفع شود.
تاکنون بازدیدهای مستمر از مرغداری‌ها صورت می‌گیرد و مشکلی مشاهده نشده است در این فیلم نیز هیچ نشانه‌ای در داخل فیلم وجود ندارد که بر اساس آن مشخص شود مربوط به کدام کشور، استان یا شهرستان است.
این موضوع واقعاً در داخل یک مرغداری رخ داده یا یک واحد پرورشی غیرمجاز، اما با در نظر گرفتن تمامی موارد فوق و با توجه به متن منتشر شده به همراه فیلم، عارضه کانی بالیسم یک عارضه محتمل و رایج در تمامی حیوانات تحت پرورش در شرایط نامطلوب و با سو مدیریت اعمال شده است.
از روز گذشته انتشار فیلمی در فضای مجازی از دیگر خواری مرغ‌ها در یکی از مرغداری‌ها موجب نگرانی مردم شده است.

منبع: خبرگزاری مهر


مطالب مرتبط
داستان همدیگرخواری در مرغداری ها!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 2 =

دامیران