دان نباشد، مرغ دست از گرانی بر نمی دارد
دان نباشد، مرغ دست از گرانی بر نمی دارد

کسب‌وکار پرورش‌دهندگان مرغ و تخم‌مرغ و بازار این کالاها در چه وضعیتی است؟

فعالان پرورش مرغ و تخم‌مرغ می‌گویند درصورت تامین‌نشدن نهاده‌ها که ۷۰درصد هزینه تولید مرغ و تخم‌مرغ را شکل می‌دهند این کالاها ممکن است بازهم گران شوند.

مرغ در بازار آزاد کیلویی ۱۸ تا ۲۲هزار تومان شده و تخم‌مرغ شانه‌ای ۳۸هزار تومان. البته که ستاد تنظیم بازار اعلام کرده هر کیلو مرغ برای مصرف‌کننده ۱۵هزار تومان است و قیمت هر بسته ۳۰عددی تخم‌مرغ هم ۳۱هزار تومان تعیین شده.
افزایش قیمت این دو کالا نسبت به سال گذشته محسوس است.
پارسال قیمت مرغ ۱۲هزار و ۹۰۰تومان برای مصرف‌کنندگان تعیین شده بود و قیمت هر کیلو تخم‌مرغ هم طبق گزارش مرکز آمار ۹۲۰۰تومان بود.
گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که تا مرداد‌ماه امسال، قیمت تخم‌مرغ نسبت به مردادماه سال گذشته، ۴۸درصد افزایش داشته است.
افزایش قیمت مرغ و تخم‌مرغ دلایل متعددی دارد. یکی از دلایل آن، صادرات عنوان می‌شود.
طبق گزارش گمرک، طی ۵‌ماه امسال بیش از ۲۸میلیون دلار صادرات تخم‌مرغ و انواع تخم خوراکی از ایران انجام شده است.
گرانی تخم‌مرغ باعث شده از ابتدای مهرماه، صادرات تخم‌مرغ از گمرکات کشور بدون عوارض ممنوع شود و سقف صادرات ۵هزار تن در‌ ماه تعیین شده است.
هرچند رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی می‌گوید: صادرات تخم‌مرغ با وجود دریافت عوارض، هنوز برای صادرکنندگان صرفه اقتصادی دارد.
البته به گفته او، ما بیشتر از مصرف داخلی، تخم‌مرغ تولید می‌کنیم و ناچاریم صادرات داشته باشیم. یکی دیگر از مهم‌ترین دلایل افزایش قیمت مرغ و تخم‌مرغ، به قیمت نهاده‌ها برمی‌گردد.
ستاد تنظیم بازار، قیمت کنجاله و سویا را از ابتدای مهر به ۲۶۵۰تومان افزایش داد که خیلی‌ها این موضوع را هم دلیلی بر افزایش قیمت مرغ عنوان کردند.
هدایت اصغری یکی از فعالان بخش پرورش مرغ تخم‌گذار به همشهری می‌گوید: حدود ۷۰درصد قیمت مرغ و تخم‌مرغ به نرخ نهاده‌هایی مثل کنجاله، سویا و ذرت برمی‌گردد. افزایش قیمت این نهاده‌ها به‌شدت روی افزایش قیمت تولید مرغ و تخم‌مرغ مؤثر است.

بیشتر بخوانید: شروطی برای تداوم عرضه تخم‌ مرغ دولتی

تقاضا به تعادل رسیده است

هدایت اصغری از تولیدکنندگان مرغ درباره تأثیر شیوع ویروس کرونا بر کار بخش پرورش مرغ می‌گوید: با توجه به اینکه تولید دام و طیور، یک کار بلندمدت است و از قبل برنامه‌ریزی می‌شود، می‌توانیم بگوییم شیوع ویروس کرونا از نظر میزان تولید، تأثیر کمی بر این صنعت داشت.
البته در روزهای اسفند ۹۸ و فروردین ۹۹ با توجه به تعطیلی شهر، بخش زیادی از بازار عملا از دست رفت.
او توضیح می‌دهد: بخش بزرگی از مرغ و گوشت، مصرف رستورانی و تالاری دارد و وقتی این بخش‌ها تعطیل شدند، عملا بخشی از بازار از دست رفت.
این کاهش تقاضا باعث شد در ابتدای شیوع کرونا قیمت گوشت مرغ خیلی پایین بیاید و در مقطعی هم تولید کاهش پیدا کرد.
اما به گفته اصغری بعد از مدتی بازار به تعادلی نسبی رسید. او می‌گوید: بازار از نظر میزان تولید و قیمت تقریبا در تعادل است و الان کمی از تولید، مازاد است و تقاضا به تعادل رسیده است.
دان نباشد، مرغ دست از گرانی بر نمی دارد
مشکل عمده و اصلی در بازار مرغ و تخم‌مرغ تامین نهاده‌ها است

کاهش تولید و افزایش قیمت، نتیجه کمبود نهاده‌ها

این تولید‌کننده مرغ تخم‌گذار، مشکل عمده و اصلی در بازار مرغ و تخم‌مرغ را تامین نهاده‌ها می‌داند؛ «مرغداران به‌شدت در تامین نهاده‌ها با مشکل مواجه هستند و همین، عامل تأثیرگذاری در افزایش قیمت‌هاست.
او می‌گوید: الان کمبود ذرت و سویا را داریم و قیمت این نهاده‌ها در بازار بسیار بالاست. قیمت این نهاده‌ها مبنای اصلی تعیین قیمت مرغ و گوشت است.»
اصغری می‌گوید: قیمت ذرت هر کیلو ۱۵۰۰تومان تعیین می‌شود، اما در بازار، این نهاده با قیمت ۳۰۰۰تومان فروخته می‌شود. یا سویا ۲۷۰۰تومان تعیین شده، اما در بازار آزاد قیمت آن ۱۲هزار تومان است.
این تولیدکننده مرغ می‌گوید: چنین افزایش قیمت‌هایی، بسیار خطرناک است و می‌تواند باعث کاهش تولید و در نهایت افزایش قیمت شود.
اصغری ادامه می‌دهد: اگر دولت به‌سرعت نهاده‌ها را با قیمت مناسب تامین نکند و بازار به یک ثبات نسبی نرسد، در بخش مرغ تخم‌گذار و مرغ گوشتی باید انتظار اتفاقات بدی را بکشیم. با ادامه روند قیمت بالای نهاده‌ها، تولیدکنندگان، جوجه‌ریزی نمی‌کنند، چراکه برایشان به‌صرفه نیست و در نتیجه تولید کاهش می‌یابد، بخشی از اشتغال در این صنعت از دست می‌رود و افزایش قیمت رقم می‌خورد. در این صورت دولت مجبور می‌شود سراغ راه‌حلی به نام «واردات» برود.

بیشتر بخوانید: کنجاله بذر پنبه در مرغداری‌ها و خطر سلامتی مردم!

گله‌های مرغ از بین می‌روند

اصغری می‌گوید: یک تولیدکننده، برای اینکه یک جوجه به سن بالا برای تخم‌گذاری برسد، باید هزینه بالایی متحمل شود. حداقل ۴-۳‌ماه باید پرورش مرغ تخم‌گذار ادامه یابد تا به بلوغ برسد.
اگر نهاده‌ها گران باشند، تولیدکننده مجبور می‌شود گله‌های مرغ را حذف کند تا متحمل هزینه بیشتری نشود. او می‌افزاید: اگر دان نباشد و تولید مقرون به‌صرفه نباشد، مرغ قبل از رسیدن به سن بلوغ حذف می‌شود.
این تولید‌کننده با بیان اینکه یک مرغ باید ۲۰کیلو تخم‌مرغ بدهد تا توجیه اقتصادی داشته باشد، ادامه می‌دهد: اگر تولید‌کننده فکر کند ۲۰کیلو تخم‌مرغ ارزان‌تر از پرورش مرغ و هزینه نهاده‌ها درمی‌آید، دیگر مرغ را برای دوره بعدی نگه نمی‌دارد.
قطع به یقین بعد از این اتفاق کاهش تولید و افزایش قیمت را بازهم خواهیم داشت.
دان نباشد، مرغ دست از گرانی بر نمی دارد
قیمت بقیه اقلام برای تولید مرغ و تخم‌مرغ که تولیدکنندگان مجبورند آنها را از بازار آزاد تهیه کنند، چند برابر شده است

اتحادیه در مسیر تامین نهاده‌ها می‌تواند کمک کند

رضا ترکاشوند، مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغ تخم‌گذار کشور هم در گفت‌وگو با همشهری می‌گوید: اکنون تولید در حال انجام است و عرضه تخم‌مرغ هم مشکلی ندارد. تنها مشکل موجود، موضوع تامین نهاده‌هاست که باید برای خوراک طیور در اختیار مرغداران قرار گیرد.
او ادامه می‌دهد: وزارت جهادکشاورزی قول داده که صددرصد نیاز مرغداران را در اختیارشان قرار دهد، اما مسیری که برای این موضوع تعیین کرده، مورد اعتراض ماست.
ترکاشوند در این‌باره توضیح می‌دهد: در مسیر فعلی به‌صورت الکترونیکی مستقیما نهاده‌ها به مرغداران داده می‌شود.
اما بسیاری از مرغداران از این روند ناراضی هستند و اعلام می‌کنند که نهاده‌ها کامل در اختیارشان قرار نگرفته و بعضی‌ها هم اصلا به آنها تعلق نگرفته است.
مشکل اینجاست که آنها اصلا اتحادیه و تشکل‌ها را ندیده‌اند. شاید ما می‌توانستیم به آنها کمک کنیم تا از مسیر بهتری نهاده‌ها را به مرغداران تحویل دهند.
اتحادیه با سامانه و بانک اطلاعاتی که از مرغداران دارد، می‌تواند میزان نیاز هر مرغدار را شناسایی و آن را به وزارت جهادکشاورزی اعلام کند تا آنها نهاده‌ها را در اختیار هر کس قرار دهند.
بعد هم اتحادیه می‌تواند رصد کند که آیا هر مرغدار توانسته نهاده‌ها را دریافت کند یا نه؟
اتحادیه ارتباط تنگاتنگی با مرغدار دارد و می‌تواند کم و کسری‌های موجود را شناسایی کند.

بیشتر بخوانید: اتحادیه مرغداران: قیمت مرغ در تهران گران نشده

باید بدانیم دان مرغدار تامین می‌شود یا نه؟ اگر تامین نمی‌شود از او انتظار تولید نداریم. این مسائل به شکل زنجیروار به هم مرتبط هستند.
رضا ترکاشوند، مدیر عامل اتحادیه سراسری مرغ تخم‌گذار کشوربا بیان اینکه بازار آزاد دست ما نیست و شبکه گسترده‌ای دارد که بر مبنای عرضه و تقاضا فعالیت می‌کند، می‌گوید: الان در اکثر استان‌های بزرگ ازجمله تهران، مرغ و تخم‌مرغ با قیمت مصوب تنظیم بازار ارائه می‌شود که بازار آزاد هم تحت‌تأثیر این قیمت‌ها به تعادل می‌رسد.
به گفته او در ۳-۲‌ ماه اخیر صادرات با محدودیت قانونی مواجه شده و درنتیجه بر گرانی مرغ و تخم‌مرغ مؤثر نیست. البته ترکاشوند اذعان می‌کند که پیش از این بی‌تأثیر نبوده است.
به عقیده ترکاشوند، تخم‌مرغ یک ماده غذایی ارزشمند است که همیشه به شکل ارزان در اختیار مردم قرار می‌گرفت و البته اشکالی هم نداشت، چراکه هزینه تولید آن پایین بود، اما الان دیگر نمی‌توان هزینه تولید را پایین نگه داشت.
مدیرعامل اتحادیه مرغ تخم‌گذار ادامه می‌دهد: فقط ۲قلم از خوراک مرغ‌ها آن هم به شکل محدود، شامل ارز ۴۲۰۰تومانی می‌شود. قیمت بقیه اقلام برای تولید مرغ و تخم‌مرغ که تولیدکنندگان مجبورند آنها را از بازار آزاد تهیه کنند، چند برابر شده است.
قیمت ریزمغذی‌ها، کارتن، شانه، هزینه حمل‌ونقل، حقوق کارگر و… هر کدام چند برابر شده است.
اگر قیمت مصوب تخم‌مرغ از این هم پایین‌تر بیاید، تولید ضربه می‌خورد. اگر قیمت‌ها به شکل دستوری و نامتناسب با هزینه‌های تولید، تعیین شود، تولیدکنندگان از کار دست می‌کشند، گله‌های مرغ را حذف می‌کنند و قیمت‌ها بازهم بالاتر می‌رود. پس در چنین شرایطی باید از تولیدکننده حمایت کرد تا این صنعت و بازار ضربه نخورد.

منبع: همشهری آنلاین     /     لینک کوتاه خبر: https://bit.ly/2SYCFAV

 

دان نباشد، مرغ دست از گرانی بر نمی دارد
  قیمت خرید دو برابری نرخ مصوب نهاده ها برای مرغداران و دامداران

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع:

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دامیران