شرایط تک نرخی شدن مرغ چیست؟
شرایط تک نرخی شدن مرغ چیست؟

شرایط تک نرخی شدن مرغ چیست؟

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی تک نرخی شدن مرغ در بازار را منوط به تک نرخی شدن نهاده های دام و طیور و تامین کامل نهاده های مورد نیاز واحدهای مرغداری در یک دوره تولید دانست.

حبیب اسدالله نژاد با بیان اینکه توزیع نهاده ها در سامانه بازارگاه در حال انجام است و کمتر از ۶۰ درصد خوراک طیور مورد نیاز واحدهای مرغداری از طریق سامانه بازارگاه تامین می شود، اظهار کرد: حدود۴۰ درصد مابقی بایستی توسط مرغداران از بازار آزاد تهیه شود.

بیشتر بدانید: ضرر ۱۰ میلیارد تومانی مرغداران در روز

قیمت کنجاله سویا به بیش از ۱۶ هزارتومان رسیده 

نهاده هایی که به واحدهای مرغداری تخصیص داده می شوند زودتر از ۲۰ روز به دست مرغداران نمی رسد و آنها مجبور هستند بیش از نیمی از دوره تولید خود را با نهاده های خریداری شده از بازار آزاد بگذرانند؛ بازار آزادی که قیمت کنجاله سویا در آن به حدود ۱۶ هزارتومان و ذرت به حدود ۴۰۰۰ تومان رسیده است.
شرایط تک نرخی شدن مرغ چیست؟
شرایط تک نرخی شدن مرغ چیست؟
با وجود اینکه واحدهای مرغداری برای پرورش هرقطعه مرغ در هر دوره به ۴.۵ کیلو خوراک نیاز دارند اما تامین نهاده ها عملا  ۱.۵ کیلو کمتر  یعنی ۳ کیلو به ازای هر قطعه مرغ است و در موعد مناسب هم صورت نمی گیرد.

بیشتر بدانید: کد تخصیص ارز واردکنندگان نهاده باطل و واگذار می گردد

وقتی نهاده با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد می شود، بازار آزاد چه معنایی دارد؟

وقتی تمام نهاده های دام و طیور با ارز ۴۲۰۰تومانی وارد کشور شده است بازار آزاد چه معنایی دارد؟ اینکه دولت تنها ۶۰ درصد نهاده را تامین می کند و مرغداران را برای تامین مابقی نهاده های مورد نیازشان به بازار آزاد ارجاع می دهد سیاست غلطی است. وقتی نهاده ها با ارز دولتی وارد می شوند باید نیاز یک دوره  واحد مرغداری به طور کامل با نهاده های دولتی تامین شود.
اسدالله نژاد با بیان اینکه اگر دولت ۵۰ درصد نهاده ها را با نرخ مصوب تامین کند قیمت تمام شده مرغ زنده برای تولید کننده ۱۹ هزارتومان و مرغ گرم نیز ۲۸ هزارتومان خواهد شد، گفت: اگر صد در صد نهاده ها توسط دولت تامین شود می توان  مرغ را با قیمت  ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان عرضه کرد.
دو نرخی بودن نهاده ها در نهایت سبب می شود قیمت مرغ در بازار هم دونرخی شود. اگر می خواهیم مرغ  تک نرخی شود و راه های سودجویی در بازار نهاده ها و چند نرخی شدن قیمت مرغ بسته شود؛ باید نرخ نهاده های دام و طیور نیز تک نرخی شود و با تامین  کامل نیاز یک دوره تولید مرغداران، بساط بازار سیاهی که اساس آن تخلف، سودجویی و انحراف توزیع نهاده های دولتی است، جمع آوری شود.
براساس آخرین تصمیمات کارگروه تنظیم بازار استان تهران قیمت هر کیلوگرم مرغ گرم ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان شد و این در حالیست که  مرغ گرم در خرده فروشی های سطح شهر تهران با قیمت حدود ۲۶ هزارتومان عرضه می شود.

اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.
منبع: ایسنا     /      لینک کوتاه خبر: b2n.ir/daamiran6
شرایط تک نرخی شدن مرغ چیست؟
  درخواست مرغداران برای افزایش قیمت مرغ

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع:

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دامیران