شکل ظاهری دان و تاثیر آن در طیور
شکل ظاهری دان و تاثیر آن در خوراک طیور

شکل ظاهری دان و تاثیر آن در خوراک طیور

انواع خوراک طیور بطور معمول به شکل های آردی، پلت و کرامبل تولید و عرضه می شود. از چالش های مهم پرورش طیور ویژگی های دان است که از مهمترین این ویژگی ها می توان به بافت و یکنواختی دان ها اشاره کرد. همانطور که می دانید در طول سال های گذشته مطالعات بسیاری در این زمینه انجام شده است که در نتیجه با مصرف جیره های غذایی پلت و کرامبل مواردی چون افزایش وزن طیور، افزایش خوراک و افزایش ضریب تبدیل غذایی را به همراه داشته است. از ویژگی های مهم این مطالعات فعالیت کمتر طیور در زمان مصرف جیره غذایی و در نهایت استراحت بیشتر در نتیجه مصرف پلت و کرامبل است.

استفاده از پلت مصرف انرژی را کاهش می دهد و صرف رشد و افزایش وزن طیور می شود. در فرآیندهای فراوری پلت و تغییرات شیمیایی مثبت در بدن پرنده افزایش وزن صورت می گیرد. میزان پلت خرد شده در جیره غذایی طیور کیفیت پلت را نشان می دهد و یقینا تاثیر مستقیمی در رشد و عملکرد بدن طیور خواهد داشت. از دیگر عوامل مثبت و تاثیرگذار در مصرف خوراک طیور بصورت پلت می توان به افزایش قابلیت هضم غذا، ژلاتینه بودن نشاسته، شکسته شدن پروتئین ها، خنثی سازی باکتری ها، تاثیر بیشتر آنزیم ها بر دان ها، کاهش PH در روده و همچنین کم شدن سرعت عبور غذا در دستگاه گوارش اشاره نمود.

شکل ظاهری دان و تاثیر آن در خوراک طیور
یکی از مهمترین اهداف پرورش پولت های تخمگذار رسیدن به وزن استاندارد است

در استفاده از پلت در تغذیه طیور افزایش وزنی حدود ۲۵ درصد را خواهیم داشت. این خوراک ابعاد پرزهای روده های باریک را افزایش داده و میزان مصرف خوراک نسبت به موارد دیگر افزایش قابل توجهی دارد، بطور مثال چیزی حدود ۱۰ درصد افزایش مصرف دان را در خوراک پلت و کرامبل داریم. بطور کلی مصرف دان های بزرگتر در طیور پرطرفدارتر است و میزان مصرف آن رابطه مستقیمی با کیفیت، تراکم و حجم مواد دارد. نوع دان نیز بر خصوصیت های رفتاری طیور تاثیر می گذارد بگونه ای که مطالعات در این زمینه افزایش رفتار خوردن و قدم زدن را در نتیجه مصرف جیره آردی و افزایش آشامیدن در نتیجه مصرف جیره بصورت پلت و کرامبل را نشان می دهد. این رفتار را می توان به دلیل ویسکوزیته بالا در دان های پلت تلقی کرد و یا بعبارتی وقتی میزان دان ها در دستگاه گوارش کم می شود جذب آب نیز در مقابل افزایش خواهد داشت. استفاده نامناسب و غیراصولی از دان های پلت در جیره غذایی جوجه های گوشتی و عدم کنترل وزن آن ها تلفات بسیاری می تواند به بار آورد که در نتیجه دریافت انرژی بیشتر و رشد سریعتر باعث بروز سندرم مرگ ناگهانی گردد.

شکل ظاهری دان و تاثیر آن در خوراک طیور
استفاده از پلت مصرف انرژی را کاهش می دهد و صرف رشد و افزایش وزن طیور می شود

تاثیرات دان ها بر پولت و مرغ تخمگذار:

یکی از مهمترین اهداف پرورش پولت های تخمگذار رسیدن به وزن استاندارد است. تاثیرات مثبت بسیاری در صورت رساندن به وزن مناسب در سن مناسب در زمان تولید تخم مرغ رخ خواهد داد. برخی از این موارد عبارتند از افزایش طول دوره تخم گذاری، پیک های طولانی تر در زمان تولید، کاهش تلفات، وزن مناسب تخم مرغ ها و … . بمنظور بهبود عملکرد وزنی و کمتر شدن ضریب تبدیل خوراک، استفاده از دان کرامبل بعنوان جایگزین دان آردی برای پرورش پولت ها توصیه می شود. با توجه به راهنمایی های که در این خصوص صورت گرفته شرایط ایده آل برای پرورش استفاده از دان کرامبل در روزهای ابتدایی برای جوجه ها است. همینطور استفاده از دان کرامبل در پرورش نژادهای شیور و لاین وزن مناسب و یکنواختی در گله های پولت و مرغ های تخمگذار را منجر می شود. و نکته آخر در این مقاله از دامیران و طبق بررسی های انجام شده افزایش مصرف دان کرامبل توسط مرغ های تخمگذار است که معمولا در نواحی گرم اتفاق می افتد.

شکل ظاهری دان و تاثیر آن در طیور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دامیران