شیوع آنفلوانزای حاد پرندگان در مرغداری‌های صنعتی تهران تکذیب شد!
مرغداری‌های صنعتی تهران

شیوع آنفلوانزای حاد پرندگان در مرغداری‌های صنعتی تهران تکذیب شد!

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی، شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در واحد‌های مرغداری صنعتی را تکذیب کرد.

همن نقیبی معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی، شیوع آنفلوانزای حاد پرندگان در مرغداری‌های صنعتی استان تهران را تکذیب کرد و گفت: بنابر آخرین آمار ۲۶ کانون در ۶ استان کشور همچون مازندران، مرکزی، اردبیل، تهران، خراسان جنوبی و کرمانشاه درگیر آنفلوانزای حاد پرندگان شدند.

 

گزارشی از سرایت بیماری آنفلوانزا به انسان نداشتیم

او با اشاره به اینکه گزارشی از سرایت بیماری آنفلوانزا به انسان نداشته‌ایم، افزود: با توجه به آنکه سویه بیماری h۵n۸ قابلیت سرایت به انسان را دارد، اما تاکنون گزارشی از ابتلای انسان به بیماری گزارش نشده است.

در استان‌های مازندران، اردبیل، مرکزی، تهران و کرمانشاه مورد جدیدی از بیماری نداشتیم، همچنین طی ۴۸ ساعت گذشته گزارشی از معدوم سازی و تلفات در خراسان جنوبی هم اعلام نشده است.

بیشتر بدانید: بیماری آنفلونزای پرندگان

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی با اشاره به اینکه روند شیوع بیماری آنفلوانزای حاد پرندگان طی ۲ دهه اخیر در دنیا بی سابقه بوده است، بیان کرد: طی یک تا ۲ ماه اخیر، بیماری آغاز شده و تقریبا تمامی کشور‌های اروپایی، شرق آسیا و کشور‌های همسایه ما درگیر این بیماری شدند که آسیب جدی به صنعت طیور وارد شده است.

او با اشاره به اینکه پیش بینی عملکرد ویروس کاری دشوار است، گفت: گرچه انتظار شیوع ویروس و درگیری واحد‌ها با این بیماری را داشتیم، اما در کل پیش بینی عملکرد این ویروس دشوار است و برآورد می‌شود که تا پایان بهمن یک تعداد طیور بومی و صنعتی درگیر شوند.

نقیبی در پایان با بیان اینکه مدیران واحد‌های صنعتی از پنهان کاری اجتناب کنند، تصریح کرد: در واحد‌های صنعتی، مدیران واحد‌ها و مسئولان فنی بهداشتی افت مصرف دان، آب یا تولید و یا تلفات غیرعادی را در اسرع وقت به دامپزشکی اطلاع رسانی کنند و از پنهان کاری بپرهیزند چرا که سیر بیماری به گونه‌ای است که امکان پنهان کاری برای مدت طولانی وجود ندارد.


اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.
منبع: باشگاه خبرنگاران جوان / لینک کوتاه خبر: daamiran.com?p=5699
شیوع آنفلوانزای حاد پرندگان در مرغداری‌های صنعتی تهران تکذیب شد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دامیران