مرغداران مستقیما نهاده دریافت می کنند، قیمت مرغ کاهشی شد
مرغداران مستقیما نهاده دریافت می کنند، قیمت مرغ کاهشی شد

مرغداران مستقیما نهاده دریافت می کنند، قیمت مرغ کاهشی شد

یکی از دلالیل افزایش قیمت گوشت مرغ نرسیدن نهاده‌های دامی با قیمت مصوب به دست مرغداران و حضور واسطه‌های متعدد بوده که نتیجه آن افزایش هزینه تمام شده تولید است. به گفته فعالان حوزه تولید گوشت مرغ، از ابتدای این ماه در سامانه بازارگاه امکان دریافت مستقیم نهاده‌ها برای مرغداران فراهم شده است که می تواند تاثیر زیادی بر کاهش قیمت مرغ داشته باشد.

در حال حاضر حداکثر ۵۰ درصد از نهاده‌های دامی با قیمت مصوب به دست مرغداران می‌رسد و آن‌ها مابقی نیاز خود را از بازار آزاد و از دلالان تامین می‌کنند. حضور دلالان متعدد در بازار نهاده‌های موجب شده این اقلام با قیمت بسیار بالاتر در اختیار مرغداران قرار گیرد.
ایجاد سامانه بازارگاه قدم مهمی بود که وزارت جهادکشاورزی برای سروسامان دادن بازار نهاده‌های دامی و حذف واسطه‌ها برداشت تا نهاد‌ها با قیمت مناسب به دست مصرف کننده برسد، اما نخستین مشکل این سامانه، این بود که تولیدکنندگان خرد امکان ثبت سفارش را نداشتند، همچنین دخالت در سامانه به واسطه فضای مدیریتی به راحتی انجام می‌شود. امکان نظارت برای دستگاه‌های متولی مانند کمیسیون کشاورزی نیز تعریف نشده است.
امروز حبیب اسدالله‌نژاد، نایب رئیس کانون سراسری مرغ داران گوشتی کشور خبر داد: امکان دریافت مستقیم نهاده‌ها برای مرغداران خرد فراهم شده است.

بیشتر بدانید: اهمیت ضدعفونی کردن مرغداری و چگونگی انجام آن

مرغداران مستقیما نهاده دریافت می کنند، قیمت مرغ کاهشی شد
در حال حاضر حداکثر ۵۰ درصد از نهاده‌های دامی با قیمت مصوب به دست مرغداران می‌رسد
از ابتدای این ماه وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد که مرغداران خرد می‌توانند با مراجعه به سامانه بازارگاه نهاده‌های مورد نیاز خود را ثبت سفارش کنند.
تا کنون تعداد زیادی از مرغداران اقدام به ثبت سفارش کرده و اکنون منتظر اعلام زمان تحویل نهاده‌ها هستند.
وی میزان تحویل نهاده به ازای هر مرغ گوشتی را ۴ کیلوگرم برای یک دوره ۴۰ روزه عنوان کرد.
با توجه به اعتراض مرغداران درباره میزان ناکافی نهاده‌های تحویلی و در نظر گرفتن دوره ۴۰ روز به زودی این ارقام اصلاح خواهد شد.
وی از دیگر ایرادهای وارده بر سامانه بازارگاه را طولانی بودن فرایند تحویل نهاده به مرغداران عنوان کرد که با توجه به نیاز روزانه آن‌ها به تامین خوراک مورد نیاز، باید تحویل‌ها در کوتاه‌ترین زمان انجام شود.
زمانی که کالا را در «بازارگاه» عرضه می‌کنید حدود یک هفته تا ۱۰ روز طول می‌کشد تا دارندگان حواله و مصرف کنندگان و واحد‌های تولیدی مراجعه و به خرید کالا اقدام کنند و این طولانی شدن فرآیند در تضاد با اهداف تسریع در توزیع کالا‌های اساسی است.

اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.
منبع: خبرگزاری کار ایران      /      لینک کوتاه خبر: lish.ir/1GM3

مطالب مرتبط
مرغداران مستقیما نهاده دریافت می کنند، قیمت مرغ کاهشی شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + 1 =

دامیران