وابستگی صنعت طیور به خارج از کشور کم می شود
وابستگی صنعت طیور به خارج از کشور کم می شود

وابستگی صنعت طیور به خارج از کشور کم می شود / تهیه شجره و حفظ اصالت اسب

​اسماعیل خانیان گفت: در صورت تامین بذر مورد نیاز باقلا کم تانن رقم «مهتا» می توانیم برای سال ۱۴۰۰ این باقلا را با ۳۰ درصد کنجاله سویا و ذرت وارداتی جایگزین کنیم.

سعید اسماعیل خانیان در گفتگو با خبرنگاران اظهار کرد: با توجه به اقلیم کشور در تمامی نقاط مرغ، گوسفند و گاو پروش داده می شود.

رئیس موسسه تحقیقاتی علوم دامی کشور ادامه داد: در پرورش دام های سنگین به منظور تولید شیر با توجه به تامین علوفه آن در کشور معضلات کمی وجود دارد ولی در حوزه پرورش مرغ هم در حوزه مرغ اجداد و هم از نظر جیره غذایی وابسته به خارج از کشور هستیم.

با توجه به تحریم های ظالمانه کشور به این نتیجه رسید که از منابع داخلی برای تامین نهاده های بخش پرورش طیور استفاده شود. فعالیت های گسترده ای برای تحقیقات در خصوص این لاین و مسائل ژنیتکی انجام شده است و همچنین به دنبال جایگزینی کنجاله سویا و ذرت با استفاده از منابع داخلی هستیم که در این رابطه استان گلستان بر روی باقلا «مهتا» کم تانن کار کرده است.

این باقلا بدون تانن انرژی خوبی دارد و می تواند جایگزین ذرت در جیره غذایی شود. باقلا به دلیل وجود تانن مشکلات گوارشی برای جذب پروتئین در طیور ایجاد می کند که رقم «مهتا» به دلیل پایین بدون میزان تانن می تواند مورد استفاده در جیره غذایی قرار گیرد، معضل زیادی برای واردات کنجاله سویا و ذرت داریم و برای حل این مشکل باید ابتدا شرایط کشت باقلای بدون تانن فراهم شود و در برنامه تناسب اراضی کشور شود و مناطق مناسب برای کشت این محصول مشخص شود.

  کمبود نهاده دامی، بدقولی های دولت مرغداران را خسته کرد
وابستگی صنعت طیور به خارج از کشور کم می شود
وابستگی صنعت طیور به خارج از کشور کم می شود

در صورتی که بذر کافی برای کشت باقلا «مهتا» در اختیار کشاورزان قرار گیرد از سال آینده می توانیم آن را وارد جیره طیور قرار دهیم و می توانیم برای سال ۱۴۰۰ نسبت به جایگزینی ۳۰ درصد کنجاله سویا و ذرت وارداتی اقدام کنیم.

رئیس موسسه تحقیقاتی علوم دامی کشور متذکر شد: موسسه تحقیقاتی علوم دامی کشور در ۶ حوزه از جمله تغذیه و استفاده از پسماندهای بخش کشاورزی برای تغذیه دام، تولید علوفه های مقاوم به خشکی از جمله چغندر علوفه ای با عملکرد ۲۰۰ تن در هکتار، اصلاح نژاد و سنتز بز و گوسفند و اصلاح نژاد گروهی با همکاری دامداران  فعالیت می کند.

موسسه تحقیقاتی علوم دامی کشور نزدیک به ۲۰ سال است که بر بحث موضوع اصلاح نژاد ملک زنبور عسل فعالیت می کند، دو سال است ملک اصلاح شده ایرانی در اختیار زنبورداران قرار گرفته است و هر کلنی با استفاده از این ملکه ۱۰ کیلو عسل تولید می کند و رفتار تهاجمی و زمستان گذرانی خوبی را این نژاد نشان می دهد.

موسسه تحقیقاتی علوم دامی کشور وظیفه قانونی برای تهیه شجره و هویت دام های اهلی دارد و بر روی گونه اسب که نژاد اقتصادی به شمار می رود در این رابطه اقدام شده است و  شجره آنها را به صورت روش های مولکولی انجام می دهیم تا بتوانند اسب داران اصالت اسب خود را حفظ کنند.

فرآوری محصولات دامی نیز موسسه تحقیقاتی علوم دامی کشور فعالیت دارد و تعریف استاندارد برای صنایع لبنی سنتی را به صورت بهداشتی و صنعتی پیگیری می کنیم تا این محصولات با برند آن روستا یا منطقه وارد بازار شود و تاکنون برای سه محصول این برند سازی اتفاق افتاده است.

  علت اصلی افزایش قیمت مرغ چه بود؟

منبع: خبرگزاری شبستان
وابستگی صنعت طیور به خارج از کشور کم می شود

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع:

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دامیران