پروبیوتیک ها در تغذیه حیوانات چه تاثیری دارند
پروبیوتیک ها در تغذیه حیوانات چه تاثیری دارند

پروبیوتیک ها در تغذیه حیوانات چه تاثیری دارند؟

باکتری های فراوانی در دستگاه گوارش حیوانات زندگی می کنند که رابطه همزیستی با یکدیگر دارند. میکروارگانیسم هایی که در دستگاه گوارش وجود دارند برای سلامتی حیوان نقش موثری ایفا می کنند. به این ترتیب فعالیت متابولیکی و میکروفلور دستگاه گوارش تحت تاثیر عوامل بسیاری قرار می گیرند که تغذیه از مهمترین موارد بشمار می آید. برای اثرپذیری هرچه بیشتر در تراکم میکروبی دستگاه گوارش نحوه جیره بندی غذایی بسیار مهم است. برای دستیابی به این هدف می توان پروبیوتیک ها را در برنامه غذایی قرار داد.
باکتری هایی نظیر پدیوکوکوس، لاکتوباسیلوس، انتروکوکوس، بیفیدوباکتریوم و باسیلوس از گونه هایی هستند که برای تغذیه حیوانات استفاده می شوند. در مطالعات انجام شده در خصوص این باکتری ها و اثرات مثبت آن ها بر بدن حیوانات بخصوص مواردی نظیر تقویت سیستم ایمنی بدن، تعدیل میکروفلور روده و جلوگیری از کم کردن فعالیت های عوامل بیماری زا اشاره شده است. با قرارگیری محصولات پروبیوتیکی در تغذیه حیوانات می توان از آن به عنوان ابزاری مناسب برای تحت کنترل در آوردن تراکم میکروبی دستگاه گوارش و تقویت میزان سلامتی و بهبود کارایی حیوانات استفاده نمود. جمعیت مناسب میکروفلور دستگاه گوارش برای سلامتی حیوانات در زمان بهره وری و تولید بالا از عوامل کارآمد و موثر است. بدین ترتیب استفاده از باکتری های مفید در دستگاه گوارش حیوانات بعنوان اولین گام در مقابله با عوامل بیماری زا محسوب می شود که این امر توان حیوان را در مقابل بیماری های روده ای افزایش داده و اهمیت ویژه ای پیدا می کند. همانطور که می دانید روده بعنوان سدی در مقابل عوامل بیماری زا عمل کرده و نقش موثری در سیستم دفاعی بدن ایفا می کند و بدن را در مقابله با میکروارگانیسم های بیماری زا محافظت می نماید. همچنین از دیگر عوامل تضعیف بیماری ها در بدن را می توان میکروفلور روده را نام برد.
پروبیوتیک ها در تغذیه حیوانات چه تاثیری دارند؟

خواص میکروفلور در دستگاه گوارش:

  • مستقیما برای مهار عوامل بیماری زا اقدام می کند.

  • مواد مغذی را براحتی هضم و جذب می کند.

  • فعالیت اندوتلیال را تحت تاثیر قرار می دهد.

  • سیستم ایمنی دستگاه گوارش را تقویت می کند.

  • متابولیسم توکسین ها و گزنوبیوتیک های اندوژن.

آشنایی با میکروفلور دستگاه گوارش

مجموعه ای از باکتری ها، قارچ ها و پروتوزاها در دستگاه گوارش را میکروفلور می نامند که حدودا از ۴۰۰ الی ۵۰۰ گونه متفاوت تشکیل می شوند. تعداد این میکروب ها در حیوانات تک معده ای بالغ بر ۱۰۱۴ نوع شناسایی شده است. نتایج تحقیقات میکروفلور روده را به ۳ قسمت اصلی، ضمیمه ای و باقیمانده تقسیم بندی می کند. میکروفلور اصلی که از گونه های غیرهوازی مثل باکتروئیدس و یوباکتریا، بیفیدوباکتریا، لاکتوباسیلوس تشکیل شده اسیدهای چرب کوتاه زنجیر و اسید لاکتیک را تولید می کند. به همین ترتیب میکروفلور ضمیمه ای نیز از اشرشیاکلی، انتروکوکس تشکیل شده و تنها ۱ درصد از فلور روده را دارا می باشد. همچنین فلور باقیمانده هم از میکروارگانیسم های مضر بوجود آمده و کمتر از ۰.۰۱ درصد از فلور روده را شامل می شود.
ترکیبات مختلفی از انواع میکروارگانیسم ها در روده حضور دارند که در شرایط متفاوت تراکم و جمعیت آن ها در دستگاه گوارش تغییر می کند. هنگامی که تعادل برقرار باشد میکروفلور، فلور میکروبی و میزبان کاملا در همزیستی متقابل هستند و میزبان شرایط را برای حیات میکروارگانیسم ها کاملا محیا نموده و همینطور باکتری ها در فعالیت های حیاتی میزبان را در مقابل حمایت خواهند کرد.
در زمان بحران این شرایط کاملا متفاوت است و میزبان را بطور جدی تحت تاثیر قرار می دهد. در چنین شرایطی سریعا عوامل بیماری زا دست بکار شده و رشد می کنند، میزان آن ها افزایش یافته و وضعیت سلامت میزبان را با تولید توکسین ها درگیر خواهد کرد.تغذیه و جیره غذایی نامناسب و تغییرات ناگهانی در رژیم غذایی، رعایت نکردن بهداشت در جیره غذایی و کیفیت نامناسب غذای مصرفی می تواند تعادل میکروفلور روده را بشدت تحت تاثیر قرار دهد.
تغذیه یکی از عوامل تاثیرگذار در ترکیب و فعالیت میکروفلور روده است. تغییر جیره غذایی با پروتئین پایین به جیره غذایی با پروتئین بالا می تواند شرایط را برای رشد باکتری هایی مثل کلستریدیا محیا سازد و بیفیدوباکترها و لاکتوباسیلوس ها را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. تنش های مختلف نیز می تواند بر میکروفلور دستگاه گوارش اثرات مستقیم بگذارد زیرا این تنش ها بر افزایش حرکات روده و درگیر شده ترشحات هضم کننده مواد غذایی تاثیرگذار خواهد بود.
پروبیوتیک ها در تغذیه حیوانات چه تاثیری دارند؟

نگاهی به پروبیوتیک ها

پروبیوتیک ها را می توان ابزاری مناسب برای کنترل و بهبود تراکم میکروفلور دستگاه گوارش و تنظیم و پایداری بیشتر جمعیت آن ها محسوب کرد. در ادامه این مقاله از دامیران به مکانیسم های عمل پروبیوتیک ها اشاره می کنیم.
  • میزان اسید روده یا همان PH را کاهش می دهند.

  • با عوامل بیماریی زا در روده مقابله می کنند.

  • سیستم ایمنی دستگاه گوارش را در حالت مطلوب نگاه می دارند.

  • بسیاری از مواد ضد میکروبی نظیر آنتی بیوتیکهای طبیعی، باکتریوسین، لاکتوفرین و لیزوزیم را جهت کنترل سلامت بدن تولید می کنند.

برای کاهش تاثیرات مضر عوامل بیماری زا و افزایش اثر میکروارگانیسم های مفید باید با مصرف پروبیوتیک ها شرایط میکرواکولوژیکی را در دستگاه گوارش بوجود آورد که این امر باعث بهبود سلامت دستگاه گوارش می شود.

سخن پایانی

بطور کلی می توان از پروبیوتیک ها که نقش بسیار مهمی در وضعیت سلامت حیوانات متولد شده دارد و کمک شایانی به رشد و تعادل در تراکم میکروفلور سکوم می کند استفاده نمود، که این امر در نهایت منجر به سلامت عمومی حیوان و سلامت روده خواهد شد.
پروبیوتیک ها در تغذیه حیوانات چه تاثیری دارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دامیران