پنهان کاری برخی از واحدهای صنعتی طیور در خصوص آنفلوانزا
پنهان کاری برخی از واحدهای صنعتی طیور در خصوص آنفلوانزا

پنهان کاری برخی از واحدهای صنعتی طیور در خصوص آنفلوانزا

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی با بیان اینکه بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان تاکنون در ۶ استان کشور گزارش شده است گفت: بررسی‌های ما در استان خراسان جنوبی بیانگر این است که اولین واحدی صنعتی که به آنفلوانزای فوق حاد پرندگان مبتلا شده حدود ۱۰ روز بیماری را مخفی نگه داشته و گزارش به موقع نداده است و همین امر منجر به این شده که تعداد زیادی پرنده در آنجا به ویروس مبتلا شوند.

سید بهمن نقیبی با بیان اینکه از ۲۸ آبانماه که دوره جدید بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در کشور شروع شد تاکنون در ۶ استان کشور گزارش آنفلوآنزا داشتیم، اظهار کرد: در استان های مازندران، اردبیل، مرکزی، تهران، خراسان جنوبی و کرمانشاه این بیماری گزارش شده است.

در استان خراسان جنوبی تاکنون ۴ واحد مرغ تخم گذار و یک واحد مرغ مادر درگیر این بیماری شده اند و نگران این هستیم که بیماری گسترش بیشتری پیدا کند.

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور اضافه کرد: خوشبختانه ادارت دامپزشکی استان ها وارد عمل شدند و در تلاش هستند که با معدوم سازی به موقع از گسترش بیماری جلوگیری کنند.

پربیننده ترین ها:

پراستیک اسید در صنایع دام و طیور

تأثیر استفاده از ویتامین ها در شرایط استرس گرمایی در طیور

تاثیر منابع سدیم بدون کلراید در جیره طیور

بستر مرغداری و شرایط مناسب محل زندگی طیور

بررسی‌های ما در استان خراسان جنوبی بیانگر این است که اولین واحد صنعتی که به آنفلوانزای فوق حاد پرندگان مبتلا شده حدود ۱۰ روز بیماری را مخفی نگه داشته و گزارش به موقع نداده است و همین امر منجر به این شده که تعداد زیادی پرنده در آنجا به ویروس مبتلا شوند.

خوشبختانه واحدهای مهم و پرتراکم صنعتی واقع در استان های آذربایجان شرقی، قزوین، البرز، تهران، مرکزی، قم و اصفهان تا این لحظه به دلیل تغییر سیاستی که در سازمان دامپزشکی ایجاد شد و طیور این استان ها علیه آنفلوانزای فوق حاد واکسینه شدند تاکنون موردی از بیماری نداشته اند.

به گفته وی در خراسان جنوبی نیز به دلیل اینکه تاکنون بیماری گزارش نشده بود در برنامه ملی واکسیناسیون علیه بیماری انفلوانزای فوق حاد قرار نگرفتند ولی در حال حاضر واحدهای صنعتی این استانها در حال واکسینه شدن هستند.

به تمام واحدهای مرغ تخمگذار، بوقلمون و مادری که در مجاورت آب بندها، برکه ها، دریا و سدها قراردارند و امکان دارد در معرض هجوم پرندگان حیات وحش قرار گیرند دستور دادیم که گله های خود را واکسینه کنند.


اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.
منبع: ایسنا / لینک کوتاه خبر: daamiran.com?p=5542
پنهان کاری برخی از واحدهای صنعتی طیور در خصوص آنفلوانزا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دامیران