کمبود نهاده طیور و کاهش جوجه ریزی
کمبود نهاده طیور و کاهش جوجه ریزی

کمبود نهاده طیور و کاهش جوجه ریزی

نایب رئیس کانون مرغداران گوشتی گفت: حجم جوجه ریزی در دو ماه اخیر، از ۱۲۵ میلیون قطعه در ماه، به ۱۰۵ تا ۱۱۰ میلیون قطعه کاهش پیدا کرده است.

آقای حبیب اسدالله نژاد با اشاره به اینکه افزایش هزینه‌های تولید، انگیزه‌های مرغداران برای جوجه ریزی را کاهش داده است، افزود: برخی واحدها، جوجه ریزی را به حداقل رسانده و برخی نیز متوقف کرده اند.
حجم جوجه ریزی در دو ماه اخیر، از ۱۲۵ میلیون قطعه در ماه، به ۱۰۵ تا ۱۱۰ میلیون قطعه کاهش پیدا کرده که این کاهش به واسطه کمبود نهاده‌های دامی و چالش‌های موجود در راه تامین آن است.
این موضوع در ماه‌های پیش رو بر میزان مرغ موجود در بازار تاثیر منفی می‌گذارد و بازار را با مشکل کمبود مواجه می‌کند.

بیشتر بخوانید: قیمت تخم مرغ اصلاح شد

کمبود نهاده طیور و کاهش جوجه ریزی
کمبود نهاده طیور و کاهش جوجه ریزی
آقای اسدالله نژاد با بیان اینکه قیمت مرغ زنده در بازار بین ۱۲ هزار و ۲۰۰ تا ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان و همچنین قیمت مرغ گرم ۱۸ هزار تومان است، گفت: قیمت مرغ در روز‌های اخیر کاهش هزار تومانی در بازار داشته که این نه به واسطه کاهش هزینه‌های تولید بلکه به دلیل کاهش تقاضاست که معمولا در پایان شهریورماه با آن مواجه می‌شویم.
در حال حاضر هزینه‌های تولید به قدری بالا رفته است که تولید مرغ گرم برای مرغداران چیزی حدود ۲۳ هزار تومان هزینه دارد، اما در بازار حدود ۱۸ هزار تومان به فروش می‌رسد که این به معنای ضرر مرغدار است.
قیمت مصوب ۱۵ هزار و ۵۰۰ تومان برای مرغ گرم که توسط ستاد تنظیم بازار تعیین شده مربوط به زمانی است که همه نهاده‌ها با قیمت مصوب به دست مرغداران برسد درحالیکه هم اکنون سویا که قیمت مصوب آن ۲ هزار و ۴۵۰ تومان است با قیمت ۱۳ هزار تومان از بازار آزاد تامین می‌شود.
در بهترین حالت ۳۰ تا ۴۰ درصد نهاده‌ها برای مرغداران با قیمت مصوب تامین می‌شود و تولیدکنندگان مجبورند حدود ۶۰ درصد نهاده‌ها را از بازار آزاد تهیه کنند که این موضوع هزینه‌های تولید برای مرغداران را به شدت بالا برده و انتظار می‌رود دستگاه‌های مربوطه برای این موضوع چاره اندیشی کنند.

منبع: خبرگزاری صداوسیما

 

کمبود نهاده طیور و کاهش جوجه ریزی
  اهمیت ضدعفونی مرغداری و چگونگی انجام آن

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع:

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دامیران