کنجاله بذر پنبه در مرغداری‌ها و خطر سلامتی مردم!
کنجاله بذر پنبه در مرغداری‌ها و خطر سلامتی مردم!

استفاده از کنجاله بذر پنبه در مرغداری‌ها سلامتی مردم را به خطر می‌اندازد/ ۷۰درصد ارز تخصیصی ۴۲۰۰تومانی برای خرید کنجاله سویا در جیب سوداگران

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس یازدهم گفت: برخی سوداگران و واردکنندگان انحصاری برای سود بیشتر به تولیدکنندگان دام و طیور پیشنهاد می‌کنند به جای سویا از کنجاله بذر پنبه استفاده کنند. تغییراتی که هرچند ممکن است هزینه تمام شده تولید مرغ را کاهش دهند اما بر روی سلامت مرغ، تخم مرغ و مردم به عنوان مصرف‌کننده نهایی این محصولات آثار سوء زیادی بر جای می‌گذارد.

علیرضا نظری با اشاره به خطرات تغییرات در الگوی تغذیهای دامداری‌ها و مرغداری‌ها گفت: دولت در سنوات گذشته برای نهاده‌های دامی معمولا ارز ۴۲۰۰تومانی تخصیص می‌داد تا نیازهای کشور در حوزه ذرت و کنجاله سویا که از جمله اقلام اصلی تغذیه دام و طیور است، تامین شود. ضمن اینکه تولیدکنندگان نیز بتوانند با تولید مناسب، قیمت منصفانه و رعایت حال مصرف کنندگان محصولی با کیفیت را در اختیار مصرف کننده قرار دهند. اما متاسفانه به دلیل ضعف مدیریت در خوش‌بینانه‌ترین حالت تنها ۳۰درصد نهاده‌های دامی حمایتی با ارز ۴۲۰۰تومانی به دست تولیدکنندگان اعم از تولیدکنندگان دام سبک و سنگین و همچنین مرغداری ها در دو بخش تولید مرغ گوشتی و مرغ تخم گذار و…می‌رسید و عملا تولیدکنندگان ۷۰درصد نیازهای خود را از بازار آزاد با قیمت های بالا تامین می کردند.

بیشتر بخوانید: پاسخ دبیر کارگروه تنظیم بازار به مشکلات صنعت طیور

نماینده مردم خمین در ادامه با اشاره به مشکلاتی که نوسانات اخیر اقتصادی بر فعالیت های تولیدی دام طیور کشور داشته است، خاطرنشان کرد: مابقی این سود هنگفت به جیب سوداگرانی می‌رفت که از این ارزهای بادآورده استفاده می کردند.اخیرا هم رشد فزاینده قیمت دلار و کاهش ارزش پول ملی مزید بر علت شده و کار را به جایی رسانده که تولیدکنندگان کشور، حتی از تامین ۷۰درصد نیاز نهاده خود از بازار آزاد نیز مستاصل شده اند. یعنی سویایی که در گذشته به قیمت هر کیلو ۲۵۰۰ تا ۲۶۰۰ تومان عرضه می‌شد، امروز به حدود ۱۳هزار تومان برای هر کیلو رسیده است. از سوی دیگر هم دولت فشار می‌آورد که قیمت مرغ و تخم مرغ و… باید ثابت نگه داشته شوند. مجموعه این مشکلات باعث شده بسیاری از تولیدکنندگان به این نتیجه برسند که با یک مدل تغذیه ای جدید و ارزان تر برنامه‌های خود را پیش ببرند. الگوی جدیدی که هرچند ممکن است ارزانتر تمام شود اما برای سلامت مرغ، تخم مرغ و مصرف کنندگان بسیار خطرناک است.
کنجاله بذر پنبه در مرغداری‌ها و خطر سلامتی مردم!
استفاده از کنجاله بذر پنبه در مرغداری‌ها سلامتی مردم را به خطر می‌اندازد
عضو کمیسیون کشاورزی با تشریح این روش جایگزین گفت: در این مدل جدید تغذیه‌‌ای بجای کنجاله سویای کیلویی ۱۳هزار تومان از بذر پنبه یا پنبه دانه استفاده می‌کنند. این پنبه دانه را له می‌کنند و از آن کنجاله درست می‌کنند تا به عنوان غذای مرغ در مرغداری ها به کار گرفته شود. اما کارشناسان امور دام و طیور معتقدند که این الگوی تغذیه ای باعث مسمومیت مرغ‌ها و همچنین آسیب جدی در تخم مرغ تولیدی می‌شود. به عبارت روشن‌تر در این معادله، هرچند هزینه تولید کاهش یافته اما به قیمت کاهش سلامتی مردم مخصوصا در حوزه محصول پر مصرفی مثل مرغ و تخم مرغ این صرفه جویی انجام شده است.
در این زمینه لازم است نهادهای نظارتی ورود پیدا کنند و اجازه ندهند که برخی سودجویان به قیمت سلامتی مردم یک چنین روش های مخربی را پیاده سازی کنند. چرا که کارشناسان معتقدند اگر قرار باشد بخشی از خوراک دام و طیور از طریق کنجاله پنبه استفاده شود، زمان ، میزان و مکمل های خاصی مورد استفاده می تواند آن تهدید را برای سلامت مرغ های تخم گذار و مرغ داشته باشد. از همین رو باید نهادهای نظارتی و صنفی در خصوص دامنه وسیع تاثیر این موضوع بر سلامت مصرف کنندگان نظارت های لازم را داشته باشند.

منبع: اقتصاد آنلاین     /     لینک کوتاه خبر برای اشتراک گذاری: https://bit.ly/30wxtZ7

کنجاله بذر پنبه در مرغداری‌ها و خطر سلامتی مردم!
  قیمت مرغ به صورت دستوری کنترل می‌شود

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع:

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دامیران