گیاهان دارویی و تغذیه طیور
گیاهان دارویی و تغذیه طیور

گیاهان دارویی و تغذیه طیور

گیاهان دارویی دارای خاصیت آنتی اکسیدان هستند و در کشورهای بسیاری از این گیاهان استفاده می شود. گیاهانی که از آنتی اکسیدان برخوردارند در ارتقای سیستم ایمنی بدن و جلوگیری از انواع عفونت ها نقش موثری دارند. مخلوطی از ترکیبات آروماتیک و مواد فرار که خاصیت ضد میکروبی فراوانی دارد از گیاهان دارویی و روغن های فرار آن ها استخراج می شود. فنول ها و ترپن ها از اجزای اصلی و فعال این ترکیبات هستند و مکانیسم عمل آن ها صدمه به دیوار لیپوپروتئینی سلول باکتری است که باعث نشت و کمتر شدن ترکیبات سیتوپلاسمی می شود.

ویتامین هایی نظیر C و E ، بتاکاروتن و املاح معدنی مانند منگنز، روی و ، سلنیم از آنتی اکسیدان های طبیعی بشمار می روند. نقش کلیدی در بهبود سیستم ایمنی بدن و سرکوب عفونت ها را آنتی اکسیدان ها بر عهده دارند.

ترکیبات اسانس های گیاهی به عوامل زیادی بستگی دارند، از جمله به مراحل رشد، گونه گیاه، شرایط محیطی و آب و هوایی و نیز منطقه که کاملا در روند کار موثر هستند می توان اشاره کرد.

این اسانس ها در فرایندهای اسانس های گیاهی و تولید مواد خام گیاه مستقیما دخالت دارند.

از مهمترین فعالیت های گیاهان بیولوژیکی گیاهان دارویی می توان به آنتی اکسیدان و آنتی باکتریال بودن اشاره نمود که به ساختار مولکولی فعال آن ها مثل آلیسین، سینول، کارواکرول، تیمول، پیپرین و کاپسایسین ارتباط دارد.

ایجاد بستری برای مانع شدن در رشد و تکثیر بیماری از وظایف اصلی داروهای شیمیایی و گیاهان دارویی است، نکته مهمی که در گیاهان دارویی وجود دارد و آن را کمی متمایز می کند ایجاد لایه محافظتی بر سطح روده و مانع شدن در رشد بیماری های کوکسیدیوز و بخصوص تحریک سیستم ایمنی بدن بمنظور جلوگیری از پیشرفت بیماری است.

  اهمیت ریزجلبک ها در تغذیه طیور

در داروهای شیمیایی این ویژگی وجود ندارد. مقدار متابولیت های ثانویه در گیاهان دارویی بسیار زیاد است و اثرات فیزیولوژیکی فراوانی نیز بر دام و طیور خواهند داشت. در همین رابطه داروهای گیاهی را داروهای طبیعی نیز می نامند زیرا ترکیبات موثره گیاهان دارویی بعنوان داروی خوراکی بکار می رود.

گیاهان دارویی و تغذیه طیور
در علم پزشکی امروز می توان گفت طیف وسیعی از داروها را گیاهان دارویی تشکیل می دهند

در علم پزشکی امروز می توان گفت طیف وسیعی از داروها را گیاهان دارویی تشکیل می دهند. فلاونوئیدها در متابولیت های ثانویه با آنتی اکسیدان بسیاری که در آن ها وجود دارد اهمیت فراوانی دارند، نکته حائز اهمیت فعالیت آنتی اکسیدانی آن ها است که در شرایط آزمایشگاهی مقدار آنتی اکسیدان آن ها از ویتامین های C و E بیشتر است.

گروه بزرگی از ترکیبات گیاهی، فلاونوئیدها هستند که متشکل از تیروزین، مالونات و آمینواسیدهای آروماتیک فنیل آلانین هستند و شامل گروه هایی از ایزوقلاون ها، فلاونول ها، بیوفلاونول ها، فلاونون ها، کومارین و … می باشند. چای و همچنین میوه ها، گیاهان، دانه ها و لگوم ها منابع سرشار از فلاونوئید هستند.

 

نتیجه بدست آمده در برخی از مطالعات

در یکی از مطالعاتی که انجام شده، یک از مواد موجود در گیاهان دارویی به نام سیلی مارین با اثراث ضد آفلاتوکسین می تواند اثرات ناشی از آفلاتوکسین در جیره غذایی را کنترل نماید.

سیلی مارین از مواد موثر در گیاه خارمریم و برخی از گیاهان دیگر است که غشای کبدی را تثبیت کرده و مانع از پیوند سموم و داروها با این غشاها می گردد. این ماده در نهایت باعث بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن با حذف رادیکال های آزاد و افزایش فعالیت آنزیم های سوپراکسید دیسموتاز می شود.

  مسبب گرانی تخم مرغ ، مرغدار نیست!
گیاهان دارویی و تغذیه طیور
چای و همچنین میوه ها، گیاهان، دانه ها و لگوم ها منابع سرشار از فلاونوئید هستند

تیمول و کارواکرول از ترکیبات فنولی هستند که خواص ضدقارچی بخصوص در برابر آسپرژیلوس دارند.

در مطالعه ای که در مرغ های تخمگذار انجام شد استفاده از گیاهان دارویی باعث کاهش تری گلیسرید سرم خون گردید.

همینطور برای افزایش مقاومت سیستم ایمنی بدن طیور گیاهان دارویی همچون نعناع، پونه و آویشن با افزایش مقدار لنفوسیت های خون کاربرد فراوانی دارد. وجود موادی مثل تیمول و کارواکرول در عملکرد این گیاهان تاثیر بسزایی دارد.

همچنین وجود این مواد در گیاهان دارویی تری گلیسرید در کلسترول خون مرغ های تخمگذار را کاهش می دهد.

در مطالعه ای در جوجه های گوشتی همین ترکیبات در گیاهان دارویی اثرات ضدباکتری بسیاری در برابر برخی از باکتری ها مثل سینامالدئید و سالمونلا از خود نشان داده اند، و عملکرد و تکثیر کوکسیدیا را در طیور نیز تا حد زیادی کاهش می دهد.

در سیر نیز خاصیت ضد میکروبی و ضدعفونی کننده فراوانی برای روده یافت شده که آلدئید البلیک و یا آکرولئین موجود در سیر باعث این خاصیت بی نظیر شده است. مواد موجود در سیر کلسترول را کاهش داده و با جلوگیری از بیوسنتنز منجر به کاهش کلسترول تخم مرغ شده و از لخته شدن خون جلوگیری میکند.

مکانیسم های بسیاری در اثربخشی گیاهان دارویی وجود دارد و میزان موفقیت آن ها برا اساس قدرت اووسیت کشی و کاهش ضایعات روده ای و میزان افزایش وزن ارزیابی می گردد. تقویت لایه موکوسی روده و حفاظت از آن، ایجاد تغییرات ساختاری در روده و محافظت از روده در برابر بیماری ها از خواص گیاهان دارویی در تقویت سیستم ایمنی بدن و محافظت در برابر بیماری ها است.

  مرغداری های متخلف جریمه شدند
گیاهان دارویی و تغذیه طیور
تیمول و کارواکرول از ترکیبات فنولی هستند که خواص ضدقارچی بخصوص در برابر آسپرژیلوس دارند

در نتیجه با توجه به تاثیرات فراوانی که گیاهان دارویی در محافظت از بدن طیور و سلامت و بهداشت آن ها ایفا می کنند و دیگر افزودنی ها مثل اسیدیفایرها، پروبیوتیک ها و مواد غیر آنتی بیوتیکی دیگر، باید نگاه ویژه ای به گیاهان دارویی و جایگزین کردن آن ها در داروهای شیمیایی داشته باشیم، مصرف این موارد و آنتی بیوتیک ها را کاهش داده و محصولات بهتر و موثرتری به این صنعت عرضه نماییم.

گیاهان دارویی و تغذیه طیور

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

منبع:

برای کپی کلیک کنید

یک نظر در “گیاهان دارویی و تغذیه طیور

  • ۱۲ خرداد, ۱۴۰۰ , ۰۰:۳۹

    سلام
    ازتوضیحات مفصلتون ممنون
    فقط یه چند مورد نام گیاهان رو هم ذکر میکردین بهتر میشد.

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

دامیران