بیماری‌ هایی که مرموزانه از حیوان به انسان منتقل می‌شوند
بیماری‌ هایی که مرموزانه از حیوان به انسان منتقل می‌شوند - دامیران

بیماری‌ هایی که مرموزانه از حیوان به انسان منتقل می‌شوند

سرپرست شبکه دامپزشکی فردوس به مردم توصیه کرد در صورت نگهداری حیوانات خانگی مانند سگ و گربه در منزل هرچه سریع‌تر نسبت به واکسیناسیون حیوانات خود در برابر با بیماری هاری به صورت سالانه اقدام کنند چراکه بیماری‌ هایی چون هاری و کیست هیداتیک به صورت چراغ خاموش سلامت حیوان و انسان را به خطر می‌اندازند.

دکتر جواد اسماعیلی: نزدیک به ۴۷۰ قلاده سگ در سال گذشته علیه بیماری هاری واکسینه شدند.

وی با بیان اینکه هاری یک بیماری ویروسی کشنده و مشترک بین انسان و دام است که سیستم اعصاب مرکزی را درگیر می‌کند، گفت: میزان کشندگی این بیماری، بسیار بالاست و در گوشتخواران اهلی و وحشی مشاهده شده و در صورت ابتلای انسان احتمال مرگ وجود دارد.

وی در مورد علائم این بیماری، افزود: حیوان هار علائمی از قبیل ترشح شدید بزاق، نداشتن توانایی بلع، ابراز خشم، حمله و گاز گرفتن اجسام، را نشان داده و در نهایت فلجی و مرگ آن را به دنبال دارد.

به دنبال تماس انسان با دام بیمار و ایجاد گازگرفتگی، در صورت رسیدگی نکردن به موقع، فرد مبتلا ۱۰۰ درصد محکوم به مرگ است و درمان اختصاصی برای این بیماری وجود ندارد و تنها راه پیشگیری از مرگ فرد گزیده شده، درمان‌های حمایتی و استفاده از واکسن بعد از ایجاد جراحت و قبل از بروز علائم است.

وی به شهروندان توصیه کرد در صورت نگهداری حیوانات خانگی مانند سگ و گربه در منزل هرچه سریع‌تر نسبت به واکسیناسیون حیوانات خود در برابر با بیماری هاری به صورت سالانه اقدام کنند.

بیشتر بدانید: ردپای مشکوک ویروس کرونا در آبزیان دریایی بعد از بروسلوز

اسماعیلی، واکسیناسیون سگ‌های روستایی را موثرترین اقدام در راستای کنترل و پیشگیری از این بیماری برشمرد و افزود: یکی از اهداف دامپزشکی مبارزه با بیماری‌ ها به ویژه بیماری‌ های مشترک بین انسان و دام، برای حفظ بهداشت و سلامت جامعه است و بدین منظور با تلاش اکیپ‌های دامپزشکی در سال جاری نزدیک به ۵۰۰ قلاده سگ علیه بیماری هاری واکسینه می‌شوند.

وجود بیماریهای قابل انتقال از دام به انسان و علاقه روزافزون به نگهداری از حیوانات خانگی در جامعه نقش دامپزشکی را در جبهه سلامت پر رنگ‌تر کرده که با اقداماتی پیشگیرانه موجب تضمین سلامت جامعه و کاهش مراجعه‌کنندگان به مراکز درمانی است.

کشتارگاه دام به عنوان یکی از ستون‌های اساسی نظارت بهداشتی دامپزشکی است که ضمن پیشگیری از انتقال بیماری‌ ها از دام به انسان، با معدوم سازی فرآورده‌های خام دامی غیرقابل مصرف و اندام‌های آلوده دامی نقش چشمگیری در قطع چرخه بیماری‌ های انگلی بین دام و سگ‌سانان شده که خود مسبب افزایش سطح بهداشت عمومی و پیرو آن کمک به صنعت دامپروری محسوب می‌شود.

 

اصول بهداشتی را در نگهداری حیوانات خانگی رعایت کنید

در صورتی که اصول بهداشتی نگهداری حیوانات خانگی رعایت نشود بیماری‌ هایی نظیر هاری، کیست هیداتیک، توکسوپلاسما، سالمونلا، سالک، بیماری‌ های انگلی، قارچی و… می‌تواند سلامت صاحب حیوان و سایر افراد در تماس با حیوان را تهدید کند.

وی با اشاره به اینکه پیشگیری از بیماری هاری مستلزم واکسیناسیون سالانه حیوان و جلوگیری از درگیر شدن با سایر حیوانات بدون صاحب است، تصریح کرد: یکی دیگر از بیماری‌ هایی که به صورت چراغ خاموش سلامت فرد را می‌تواند به خطر اندازد کیست هیداتیک است.

کیست هیداتیک یک بیماری انگلی و مشترک بین انسان و حیوان است که کرم بالغ در روده سگ زندگی می‌کند و با دفع تخم از طریق مدفوع باعث آلوده شدن آب، خاک و علوفه می‌شود و حیوانات اهلی مانند گاو، گوسفند و… به دلیل چرا در مزارع و مصرف علوفه آلوده و انسان بر اثر تماس تصادفی و یا مصرف آب و سبزیجات آلوده به تخم انگل، به کیست هیداتیک مبتلا می‌شود که درصورتی که انسان آلایش و فرآورده‌های دام آلوده را مصرف کند به این بیماری مبتلا می‌شود.

با توجه به اینکه تشخیص بیماری در انسان سخت بوده و علائم بیماری در زمانی بروز می‌کند که کیست بسیار رشد کرده است، درمان بیماری شامل مصرف داروهای ضد انگل بعضاً جوابگو نیست و نهایتا جراحی کارساز است.


اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.
منبع: ایسنا
لینک کوتاه: daamiran.com?p=8787
جهت مشاهده آرشیو اخبار صنعت کلیک کنید
بیماری‌ هایی که مرموزانه از حیوان به انسان منتقل می‌شوند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دامیران