نامه انجمن ملی طیور ایران به نماینده مقام معظم رهبری
نامه انجمن ملی طیور ایران به نماینده مقام معظم رهبری - دامیران

نامه انجمن ملی طیور ایران به نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی درباره مصوبه خطرناک کمیسیون کشاورزی مجلس

متن نامه به شرح زیر است:

بنام خدا

“مهم”

جناب آقای دکتر سعید جلیلی

نماینده محترم مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی

سلام علیکم؛

احتراما پیرو گزارش یک شوری کمسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی به شماره ۱/۴۲۵ مورخ ۷/۲/۱۴۰۰ (پیوست می باشد) و مشکلات بسیار جدی که در رابطه با آن از دیدگاه فعالان بخش کشاورزی به ویژه صنعت بسیار مهم طیور وجود دارد و نیز تعارض شدید با سیاست های بنیادی کشور در رفع موانع تولید ، اصل ۴۴ قانون اساسی و دیدگاههای مقام معظم رهبری جهت واگذاری واقعی و جدی امور غیر حاکمیتی به بخش خصوصی بدین وسیله این انجمن به عنوان یک تشکل فراگیر بالادستی که حداقل ۱۴ تشکل تخصصی زنجیره ارزش صنعت طیور گوشتی و تخم گذار» را تحت پوشش دارد، ضمن تاکید بر نواقص بسیار جدی این طرح و اصرار در بازنگری جدی و اساسی آن قبل از ورود به صحن علنی مجلس استدعا دارد پیرو جلسات فنی و کارشناسی متعددی که در دفتر أن ارجمند برگزار گردید و بنابر استنتاج نقطه نظرات منطقی ، علمی و اجرایی پشتوانه دار در این جلسات، دستور پیگیری توقف یا تعلیق رسیدگی به این طرح در صحن علنی مجلس تا زمان نظر سنجی از کلیه ذینفعان مختلف درگیر در موضوع به ویژه بخش های تشکلی ملی فعال در حوزه های مختلف کشاورزی صادر گردد تا از ایجاد موانع مهم و تاثیرگذار در روند امورات اساسی کشور به خصوص بخش بسیار مهم کشاورزی جدا پرهیز گردد.

مشکلات اساسی طرح

۱. علیرغم اینکه نام این طرح رفع موانع تولید است ولی ایجاد ساختارهای جدید دولتی آن هم بدون در نظر گرفتن جایگاهی برای بخش خصوصی واقعی که فارغ از هر وابستگی به دولت باشند نه تنها بوروکراسی مخل گذشته را چند برابر می کند بلکه برای کشور و هم برای تولید هزینه زا بوده و موانع مادی و معنوی تولیدات را به شدت افزایش خواهد داد.

۲. اساسا طی ۴۰ سال گذشته علیرغم کسب تجربیات فراوان، انواع سیاست های به کار گرفته شده در تنظیم بازار فعلی کارنامه ناموفق و بسیار ضعیفی را از خود به جا گذاشته و بدیهی است ایجاد تنظیم بازار موازی دیگر بنام کشاورزی که ساختار آن نیز بسیار ناقص و کاملا دولتی یا نیمه دولتی پیش بینی شده است جز عقب گرد به سمت تدابیر غیر اصولی که در دنیا مشابه ندارد و در کشور هم تجربه موفقی نبوده است، ثمری نداشته ضمن اینکه هدر رفت منابع ملی و سرکوب تولید و صنایع وابسته به آن را تشدید خواهد کرد.

۳. تناقضات قانونی مشخصی که در طرح بلاتکلیف است: تشکیل ۲ سازمان جدید در مجموعه وزارت جهاد کشاورزی علیرغم عزم کلی کشور برای کوچک سازی دولت، افزایش قابل توجه دیوانسالاری همراه با مشکلات جدی در تغییر کاربری اراضی که با دستور یک فرماندار شهرستان به راحتی فراهم می شود و اجازه حضور به افراد بخش خصوصی در ساختارهای پیش بینی شده با تشخیص مسئولین دولتی تمام” نه تنها پشتیبانی تولید نیست بلکه همواره ناشی از دیدگاه های ضد تشکلی واقعی خصوصی است که در تمام دولتها و ادوار مجلس حاکم بوده ولی انتظار میرود که در این مجلس بنابر ضرورت ملی و بین المللی و حفظ توسعه پایدار دامداری و کشاورزی این گونه طرحها متوقف و به جای أن طرحهای تقویت بخش خصوصی و واگذاری امور به آنها مورد عنایت باشد.

بیشتر بدانید: گفتگوی اختصاصی دامیران با دکتر امیررضا بیدگلی درباره تخصیص واکسن کرونا به دامپزشکان و فعالین صنعت دامپروری

۴. در شرایطی که در کشور سازمان توسعه تجارت وجود دارد و بدلایل متعدد از دیدگاه این انجمن دستاوردهای بسیار ضعیفی را علیرغم سالها کارشناسی، کسب تجربه، رایزنی های بین المللی و مدیران تخصصی داشته است چگونه میتوان امیدوار بود که یک سازمان جدیدی با همین اهداف ولی در حوزه کشاورزی بتواند دستاورد مناسبی را به همراه آورد فارغ از اینکه باعث بزرگ شدن دولت و تحمیل هزینه های بسیار گزاف ملی برخلاف سیاستهای کلی نظام خواهد شد؟!!!

۵. با اینکه در این طرح در تمام موارد ، نه تنها نقص شدید دیدگاهی برای لحاظ کردن کل زنجیره ارزش محصولات کشاورزی آشکارا دیده می شود بلکه حتی در لحاظ کردن مجموعه ساختار مسئول در وزارت جهاد کشاورزی نیز در داخل طرح نقص جدی وجود دارد مثلا برای معاونت امور تولیدات دامی، سازمان دامپزشکی کشور، سازمان حفظ نباتات و … هیچ گونه جایگاهی دیده نشده که احتمالا حاکی از بخشی نگری طراحان این طرح می باشد که بسیار با عجله و بدون صرف وقت کافی و مناسب بدون حضور تمام ذینفعان دولتی و خصوصی تهیه و ارائه شده و مستند این ادعا تغییرات اساسی است که در اصلاحیه آن ظرف ۱۰ روز کاری رخ داده است!

۶. از آنجایی که فرایند تولید محصولات کشاورزی شامل یک زنجیره ارزش است که تمام آن در یک تشکل خاص تجلی و مسئولیت ندارد و از سویی در این طرح اساسا” نه تنها برای تشکل های ملی مربوط به حوزه (دام، طیور، آبزیان، زراعت، باغبانی) هیچ جایگاهی دیده نشده بلکه صنوف با اتحادیه مرکزی تعاون روستایی که حتی نمایندگی کل یک بخش از زنجیره ارزش را هم به عهده ندارد و موارد شبیه به آن در ساختارهای طرح در نظر گرفته شده، حاکی از سطحی نگری، بخشی نگری، جایگاه دادن به تشکل های دولتی به جای تشکل های واقعی صنفی و اساسا دولتی کردن کامل امور آنهم به دست مجلس محترم شورای اسلامی است که مجددا باعث منکوب و سرکوب کردن پایگاه اصناف ریشه دار و صاحب اندیشه و تجربه در این امور است.

بیشتر بدانید: قدردانی انجمن ملی طیور ایران از هیئت وزیران

۷. بسیاری از راه کارهای قدیمی پیش بینی شده در این طرح که برای آن ساختار دولتی جدید هم طراحی شده است اساسا” در دنیای امروز مطرح نیست و در شرایطی که تمامی مولفه های تولید و سایر سرمایه گذاری های تابعه در این بخشها آزادسازی شده و مقرر است باقیمانده آن نیز در همین سال آزاد و ارز دولتی وجود نداشته باشد بایستی بگونه ای عمل شود که تولید به سمت بهره وری حرکت کند نه در جهت وابستگی بیشر به دولت مثل خرید تضمینی بجای حمایت تشویقی یا سهمیه سوخت و … که خلاقیت و بهره وری را در کشاورزی بسیار محدود و شرطی مینماید.

۸. علیرغم سیاستهای کلی نظام، فرمایشات مقام معظم رهبری، قوانین بالادستی موجود (بهبود فضای کسب و کاره رفع موانع تولید، اصل ۴۴ قانون اساسی، بهره وری و …) نه تنها هیچ گونه پیش بینی ای برای واگذاری و تفویض اختیارات تصدی گری غیر حاکمیتی به بخش خصوصی ذیصلاح روشهای این اقدام نشده بلکه روح حاکم بر این طرح حذف تشکل های خصوصی و فقط حفظ تشکل های وابسته به دولت در این ساختار است که مجددا” به معنای دولتی کردن کامل کشاورزی است در حالیکه بیش از ۹۰ درصد سرمایه گذاری انواع حوزه های کشاورزی مربوط به بخش خصوصی است و دولت نبایستی در این امور بجز سیاست گذاری و نظارت، دخالت دیگری داشته باشد .

این درخواست توسط تشکل های  ذیل در زیرمجموعه انجمن ملی تهیه و تایید شده است :

اتحادیه وارد کنندگان نهاده های دام و طیور ایران

اتحادیه مرکزی مرغداران میهن

اتحادیه سراسری تعاونی های کشاورزی مرغداران گوشتی ایران

انجمن صنفی تولید کنندگان تخم مرغ شناسنامه دار ایران

انجمن صنفی وارد کنندگان دارو ، واکسن و مواد بیولوژیک دام

انجمن صنفی کشتارگاههای صنعتی طیور کشور

کانون سراسری پرورش دهندگان مرغ تخمگذار ایران

انجمن تولید کنندگان زنجیره ای گوشت مرغ

انجمن صنفی توزیع کنندگان نهاده های دامی ایران

انجمن صنفی عمده فروشان تخم مرغ ایران

انجمن صنفی صنعت بسته بندی گوشت و مواد پروتئینی

کانون سراسری انجمن های صنفی مرغداران گوشتی

سندیکای تولید کنندگان داروهای دامی ایران

انجمن صنفی تولید کنندگان مکمل و کنسانتره دام، طیور و آبزیان

نامه انجمن ملی طیور ایران به نماینده مقام معظم رهبری - دامیران
نامه انجمن ملی طیور ایران به نماینده مقام معظم رهبری
نامه انجمن ملی طیور ایران به نماینده مقام معظم رهبری - دامیران
نامه انجمن ملی طیور ایران به نماینده مقام معظم رهبری
نامه انجمن ملی طیور ایران به نماینده مقام معظم رهبری - دامیران
نامه انجمن ملی طیور ایران به نماینده مقام معظم رهبری

اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.
منبع: دامیران
لینک کوتاه: daamiran.com?p=8856
جهت مشاهده آرشیو اخبار صنعت کلیک کنید
نامه انجمن ملی طیور ایران به نماینده مقام معظم رهبری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دامیران