وفور نهاده‌های مرغ در بازار و نظارت ضعیف سازمان صمت
وفور نهاده‌های مرغ در بازار و نظارت ضعیف سازمان صمت - دامیران

وفور نهاده‌های مرغ در بازار و نظارت ضعیف سازمان صمت

کمبود نهاده‌های دامی به عنوان عامل گرانی مرغ در حالی مطرح می‌شود که به اذعان مدیر کل گمرک بندر امام خمینی نهاده‌های مرغ به وفور وارد بازار شده است.

پس از چند ماه التهاب در بازار مرغ، دولت با هدف تنظیم بازار مرغ قیمت قطعی مرغ را مصوب و اعلام شد مرغ به اندازه نیاز مصرفی مردم در بازار عرضه می‌شود این در حالی است که با توجه به پیش روی بودن ماه رمضان و احتمال بالا رفتن تقاضا برای خرید فرآروده‌های پروتئینی نه تنها عرضه مرغ به اندازه کافی در بازار فراهم نشد بلکه قیمت مرغ بر خلاف قیمت مصوب به فروش می‌رسد.

برخی مسوولان علت افزایش قیمت مرغ را کمبود نهاده‌های دامی اعلام کردند اما فعالان اقتصادی معتقدند: با توجه به تأمین ارز ترجیحی برای واردات نهاده‌های دامی، گرانی مرغ غیرقابل قبول است و یکی از دلایل گرانی مرغ ایرادات موجود در زنجیره تامین و نحوه تخصیص خوراک تامین شده با ارز ترجیحی است.

 

حلقه مفقوده کمبود نهاده‌ها خارج از گمرک است

رحمت علی فلاح خوشدل مدیرکل گمرگ بندر امام خمینی، در رابطه با برخی ادعاها مبنی بر توقف نهادهای دامی در گمرگ بندر امام خمینی، اظهار کرد: اکنون موجودی کالای اساسی و دامی نسبت به گذشته  کمتر شده که این نشان می‌دهد  نهاده‌های دام و طیور به صورت مستمر از گمرک خارج شده است.

روزانه ۳۰ تا ۴۵ هزار تن کالای اساسی از گمرک خارج می‌شود که نهاده‌های دامی مانند ذرت،کنجاله و … از جمله آن‌ها است، به عنوان مثال واردات ذرت که از عمده کالای دام و طیور است ازحدود ۶ میلیون تن در سال ۹۶ که تحریم نبود به حدود هشت میلیون تن در سال ۹۹ رسیده است.

بیشتر بدانید: بوی نامطبوع مسیر فرودگاه امام مربوط به چیست

مدیرکل گمرگ بندر امام خمینی با بیان اینکه جای سوال است که چرا با وجود افزایش ۲۰ تا ۲۵ درصدی نهاده‌های دام و طیور صحبت از کمبود می‌شود، گفت: ظرف یک سال گذشته باتوجه به شیوع ویروس کرونا و کم شدن مراسمات عروسی، عزا و همچنین تعطیلی رستوران‌ها، تالارها و… پس دلیل کمبود مرغ با وجود افزایش خوراک دام و طیور در بازار چیست؟

فلاح خوشدل با تاکید بر اینکه در بحث نهاد‌های دامی به نظر نمی‌رسد کمبودی در استان وجود دارد و با ارز دولتی میزان مورد نیاز وارد شده است، بیان کرد: اکنون بین ورود و خروج کالا در بندر امام خمینی تعادل وجود دارد ، به عنوان مثال اگر به میزان ۳۵ تا ۴۵ هزار تن کالا وارد می‌شود به طور متوسط حدود ۳۰ تا ۴۰ هزار تن کالا خارج می‌شود.

واقعاً نمی‌دانم حلقه مفقوده این کمبودی که از آن صحبت می‌شود کجاست و باید در خارج از گمرک به دنبال جواب این سوال بود چرا که  ۲۰ تا ۲۵ درصد ورود کالای اساسی و خوراک دام و طیور به گمرگ افزایش پیدا کرده است.

 

کمبود نهاده‌های دامی مرغ صحت ندارد

علیرضا نیرومند معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با رد کمبود نهاده‌های دامی در خوزستان، اظهار کرد: نهاده دامی برای مصارف مرغداری‌ها به اندازه کافی در حال توزیع است و افزایش قیمت مرغ هیچ ربطی به نهاده‌ها ندارد.

هر مرغداری جوجه‌ریزی کند سامانه به صورت اتوماتیک  برای آن مراغداری میزان نهاده‌ها را متناسب با جوجه‌ریزی بارگذاری می‌کند.

بیشتر بدانید: وضعیت واردات مرغ ، موجودی و ترخیص خوراک طیور

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با بیان اینکه حدود ۸۰۰ مرغداری در استان وجود دارد، گفت: به ازای هر قطعه مرغ تا پایان دوره ۵۰ روزه حدود ۴.۵ نهاده مصرف می‌شود.

با توجه به واردات نهاده‌های دامی به میزان کافی و مورد نیاز داخل همچنین توزیع این نهاده‌ها به صورت اتوماتیک بین مرغداران به نظر می‌رسد آنچه سبب نوسانات قیمت و کمبود مرغ در بازار شده عدم نظارت و رها شدن بازار مرغ توسط دستگاه‌های متولی مانند صمت است.


اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.
منبع: خبرگزاری فارس
لینک کوتاه: daamiran.com?p=7932
جهت مشاهده آرشیو اخبار صنعت کلیک کنید
وفور نهاده‌های مرغ در بازار و نظارت ضعیف سازمان صمت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دامیران