کشتارگاه‌ها موظف به ثبت اطلاعات مرغ زنده و گوشت حاصله در سامانه شدند
کشتارگاه‌ها موظف به ثبت اطلاعات مرغ زنده و گوشت حاصله در سامانه شدند - دامیران

صورتجلسه ۱۳۸ ستاد تنظیم بازار؛ کشتارگاه‌ها موظف به ثبت اطلاعات مرغ زنده و گوشت حاصله در سامانه شدند

موضوع : تصمیمات یکصد و سی و هشتمین جلسه کارگروه تنظیم بازار

سلام علیکم احتراماً تصمیمات یکصد و سی و هشتمین جلسه کارگروه تنظیم بازار که در روز دوشنبه مورخ ۱۴۰۰/۲/۲۷ برگزار گردید به شرح ذیل اعلام می گردد. خواهشمند است دستور فرمایید اقدامات لازم مبذول و نتایج به این معاونت منعکس گردد.

دستور اول: گزارش رصد و پایش وضعیت بازار و بررسی آخرین تغییرات قیمت کالاهای اساسی و ضروری و پیشنهادات لازم برای کنترل و جلوگیری از افزایش غیر متعارف قیمت ها

۱ با توجه به گزارش ارائه شده اتاق اصناف ایران در خصوص روند کاهشی قیمت پیاز و میزان انباشت آن در کشور و ارائه راهکار مناسب برای برون رفت از آن مقرر گردید در راستای حمایت از تولید کنندگان و تنظیم بازار موثر پیاز در داخل (اجتناب از کاهش تولید در فصل های زراعی آتی به دلیل ضرر و زیان ناشی از کاهش غیر متعارف قیمت در فصل زراعی جاری) و به استناد نامه شماره ۶۰/۳۲۰۸۹ مورخ ۹۹/۱۲/۲۷ معاونت بازرگانی داخلی سازمان مرکزی تعاون روستایی ضمن اتخاذ تدابیر مناسب برای خرید تضمینی این محصول با استفاده از ظرفیت‌های موجود در استان‌ها نسبت به خرید و جمع‌آوری محصول اقدام نمایید.

تبصره ۱. سازمان میادین میوه و تره‌بار شهرداری تهران به منظور تسهیل در عرضه مستقیم محصول پیاز نسبت به واگذاری فضای رایگان به تولید کنندگان اقدام لازم به عمل آورد.

تبصره ۲. به منظور برنامه‌ریزی در الگوی کاشت داشت و برداشت و جلوگیری از انباشت یا کاهش محصولات کشاورزی و ایجاد تعادل در عرضه و تقاضا مقرر گردید وزارت جهاد کشاورزی نسبت به ارائه برنامه تولید سال ۱۴۰۰ با رویکرد هدفمندی محصولات آب بر و تعیین قیمت خرید تضمینی مناسب با قیمت تمام شده محصولات کشاورزی قبل از کشت اقدام نماید.

تبصره ۳. سازمان مرکزی تعاون روستایی در اسرع وقت درخصوص شفاف‌سازی و تنویر افکار عمومی نسبت به اطلاع رسانی مطلوب در رسانه‌ها اقدام نمایند.

۲) با توجه به ثبت اطلاعات کشتارگاه های سراسر کشور در سامانه جامع تجارت، مقرر گردید کلیه کشتارگاه ها از تاریخ ۱/۲/۱۴۰۰ ملزم به ورود اطلاعات کشتار شامل تعداد قطعه مرغ زنده، وزن ورودی و وزن لاشه استحصالی مرغ در سامانه مذکور شوند. بدیهی است عدم ثبت اطلاعات و یا اطلاعات نادرست در سامانه بمنزله عرضه خارج از شبکه مرغ تلقی شده و مطابق قانون با آن برخورد خواهد شد.

تبصره: وزارت جهاد کشاورزی و کلیه دستگاههای نظارتی نیز نسبت به پیگیری و کنترل اطلاعات ارائه شده اقدام و با هرگونه تخلفات عرضه خارج از شبکه برخورد قانونی نمایند.

بیشتر بدانید: اخطار وزیر صمت به رئیس کل بانک مرکزی: احتمال کمبود کالاهای اساسی!

۳) باتوجه به کاهش بارندگی و خشکسالی و محدودیت های مربوط به تامین علوفه و افزایش قیمت آن و گزارش ارائه شده از روند قیمت و تولید و عرضه دام سبک و سنگین در کشور مقرر گردید به منظور حمایت از تولید و تعادل در عرضه و تقاضای گوشت قرمز برنامه ریزی لازم به منظور تامین به موقع علوفه از داخل و کسری از محل واردات و … از سوی وزارت جهاد کشاورزی بعمل آید.

  قیمت‌گذاری دستوری مرغ و بلای خانمان سوز صنعت مرغداری

۴) به منظور تنظیم اثر بخش بازار فولاد میانی (بیلت بلوم و اسلب) و محصولات فولادی (مقاطع طویل) و فلزات رنگی (مس و آلومینیوم) و اطمینان از تامین نیاز داخل و همچنین ساماندهی و تسهیل صادرات واحدهای مجاز به صادرات (تولیدکنندگان و نمایندگان قانونی آنها) محصولات مذکور که در سامانه جامع تجارت ثبت اطلاعات نموده و با رعایت کف عرضه ابلاغی محصولات در بورس کالا ، به مدت سه ماه از تاریخ ۱/۳/۱۴۰۰ با اعلام فهرست واحدهای مجاز توسط معاونت امور معادن و صنایع معدنی می توانند جهت صادرات محصولات خود اقدام نمایند و نیازی به تایید دفتر صنایع معدنی در سامانه جامع فرامرزی گمرک جمهوری اسلامی ایران (E.P.L ) ندارند.

 تبصره (۱): واحدهای تولیدی محصولات مذکور، می توانند نسبت به صادرات آن مقدار از عرضه تکلیفی که طبق برنامه مستمر(هفتگی) در بورس کالا عرضه ولی معامله نگردیده است. اقدام نمایند

تبصره (۲): بازرگانان و تجار با خرید از رینگ صادراتی بورس کالا می توانند نسبت به صادرات محصولات مذکور اقدام نمایند. این صادرکنندگان می بایست بر اساس قوانین و رویه های موجود نسبت به رفع تعهد ارزی خود اقدام نمایند.

تبصره (۳): گمرک ج.ا.ا. گزارش صادرات و شرکت بورس کالای ایران گزارش عرضه، خرید (مود اولیه) و مقدار معامله صورت گرفته واحدهای مذکور را به صورت ماهانه به سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، دبیر خانه کارگروه تنظیم بازار و دفتر صنایع معدنی وزارت صمت ارسال نماید تا در صورت عدم رعایت کف عرضه در بورس کالا، عدم ثبت اطلاعات در سامانه جامع تجارت و عدم انجام تعهدات ارزی، با اعلام سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان صادرات آنها با رعایت ضوابط مربوطه تعلیق گردد.

تبصره (۴): سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و سازمان صنعت، معدن و تجارت استانها نسبت به نظارت بر عملکرد واحدهای تولیدی محصولات مذکور، اقدام نمایند

۵) درخصوص قیمت عرضه انواع کاغذ و هم زمانی با شروع تبلیغات و نیاز ایام انتخابات ریاست جمهوری مقرر گردید سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان نسبت به پایش مستمر تنظیم بازار کالای مذکور اقدام نماید.

۶) با عنایت به تصمیمات ہند (۳) نامه شماره ۹۱۲۲۰ مورخ ۱۳/۸/۹۹ معاون اقتصادی رییس جمهور (موضوع بند ب تصمیمات جلسه یکصد و هفتاد و هشتم ستاد هماهنگی اقتصدی دولت مورخ ۱۱/۸/۹۹ ) و تصمیمات بند (۴) نامه شماره ۱۳۵۰۷۱ مورخ ۲۱/۱۱/۹۹ معاونت اقتصادی ریاست جمهوری و مصوبات شماره ۳۴۶۶ مورخ۱۱/۱/۱۴۰۰ هیات محترم وزیران در خصوص مسئولیت تصمیم گیری در مورد صادرات مرغ و تخم مرغ با وزارت جهادکشاورزی می باشد مقرر گردید مسائل مرتبط با این خصوص از طریق کارگروه ساماندهی مرغ اقدام و تصمیمات آن کارگروه نیز مورد موافقت کارگروه تنظیم بازار می باشد.

دستور دوم: گزارش اقدامات دستگاههای ذیربط برای تسهیل در فرآیند ترخیص کالاهای اساسی در بنادر و گمرکات کشور و ارائه پیشنهاد لازم موضوع بند ۵ مضوبه جلسه فوق العاده کارگروه تنظیم بازار مورخ ۵/۲/۱۴۰۰ با حضور معاون اول محترم رئیس جمهور

۷) با توجه به نامه شماره ۳۲۰۱/م مورخ ۵/۲/۱۴۰۰ معاون اقتصادی رییس جمهور (موضوع تصمیمات جلسه ۲۱۹ ستاد هماهنگی اقتصادی دولت مورخ ۳۱/۱/۱۴۰۰) در خصوص رفع مشکل رسوب کالاهای اساسی در بنادر و گمرکات کشور به ویژه بندر امام خمینی (ره) و گزارش ارائه شده آخرین وضعیت نرخیص کالاهای اساسی و ضروری موجود در انبارهای گمرکات و بنادر کشور در بازه زمانی ۱۱/۸/۹۷ لغایت ۲۵/۲/۱۴۰۰ از سوی گمرک جلا و سازمان بنادر و دریانوردی در جلسه تصمیمات ذیل بمنظور تسریع در ترخیص این کالاها اتخاذ گردید:

  تامین 90 درصد نهاده های مورد نیاز مرغداران توسط دولت

۷-۱) با توجه به افزایش موجودی کالاهای اساسی در بنادر کشور، گمرک جمهوری اسلامی ایران مجاز است نسبت به ترخیص ۹۰ درصدی کالاهای اساسی با درخواست و اخذ تعهد از صاحب کالا (واردکننده و نیز مجوز وزارت جهاد کشاورزی برای کالاهای ذرت، کنجاله، جو و دانه های روغنی (با عرضه در سامانه بازلرگاه) و برای کالای روغن و گندم با مجوز شرکت بازرگانی دولتی ایران اقدام نماید. بدیهی است ترخیص قطعی کل کالا منوط به اخذ و ترانه اعلامیه تامین لرز یا کدرهگیری بانکی خواهد بود

۲-۷) وزارت جهاد کشاورزی با توجه به زمان تعیین نشده و در جریان تخلیه سریع کالاهای اساسی نسبت به تائیدیه مجوز سامانه بازلرگاه اقدام نماید تا در تشریفات ترخیص کالا هیچگونه معطلی صورت نپذیرد تبصره: صدور مجوز سیستمی قرنطینه نباتی به منزله صدور مجوز بازارگاه نیز تلقی می شود دستور سوم: بررسی پیشنهاد ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در خصوص تصمیمات اخذ شده با محوریت سیاست های حمایت از تولید، تسهیل و تجارت قانونی، پیشگیری از قاچاق مرتبط با گروه کالایی کشاورزی (نامه شماره ۲۰۰۴۱۶/../ص مورخ ۷/۲/۱۴۰۰ )

 ۸) پیشنهاد نماینده ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در خصوص تدوین برنامه اجرایی و استراتژی تولید در بخش کشاورزی بمنظور جلوگیری از قاچاق کالا و ساماندهی در عرضه سموم و کود و مباحث مرتبط با تولید جوجه یکروزه ، گوشت مرغ، گوشت قرمز، تخم مرغ و شیرخشک در افق کوتاه مدت و میان مدت در جلسه مطرح و مقرر گردید در راستای اجرای بند (۸) یکصد و بیست و هفتمین جلسه کارگروه تنظیم بازار( ابلاغی طی نامه شماره ۶۰/۲۹۸۷۶۵ مورخ ۶/۱۲/۹۹ ) وزارت جهاد کشاورزی آمار دقیق تولید و برنامه های اجرایی تامین محصولات کشاورزی علی الخصوص گندم، نهاده های دامی، دله های روغنی، حبوبات و سه در سال ۱۴۰۰ را به صورت مستمر و مکتوب به کارگروه تنظیم بازار کشور ارائه تا برنامه ریزی لازم در خصوص تنظیم بازار، صادرات و واردات کالاها در اسرع وقت به عمل آید تبصره: به منظور تحقق برنامه های ابلاغی باد شده کلیه دستگاه ها همکاری لازم را معمول نمایند.

بیشتر بدانید: سهم دولتی ها از واردات کالاهای اساسی به ۵۰ درصد رسید

۹) با عنایت به درخواست شرکت پشتیبانی امور دام کشور و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ها در خصوص تمدید مهلت جذب سهمیه گوشت قرمز منجمد (ابلاغی طی نامه شماره ۲۴۲۲۹/۶۰ مورخ ۱۵/۱/۱۴۰۰) در جلسه مطرح و در راستای تنظیم بازار و مدیریت عرضه گوشت منجمد، مهلت جذب سهمیه آن تا تاریخ ۱۵/۳/۱۴۰۰ تمدید تا از سوی شرکت پشتیبانی امور جام کشور به استانها ابلاغ گردد.

  پپتیدهای ضد میکروبی

۱۰) به استناد تصمیمات بند (۱-۸) یکصد و سی و ششمین جلسه کارگروه تنظیم بازار (ابلاغی طی نامه شماره ۶۰/۵۳۱۱۹ مورخ ۱۸/۲/۱۴۰۰ ) و درخواست شرکت پشتیبانی امور کشور درخصوص پرداخت مابه التفاوت گوشت منجمد مبادله شده آن شرکت با محصولات مشابه تاریخ دار بخش خصوصی در سال ۱۳۹۱ موضوع نامه شماره ۱۷/۲/۱۰۸۲ مورخ ۲۶/۲/۱۴۰۰ سازمان برنامه و بودجه کشور در جلسه مطرح و مقرر گردید اخذ مابه التفاوت مذکور براساس مصوبه ابلاغی (بند ۲-۶) یکصدوبیست و یکمین جلسه کارگروه تنظیم بازار (موضوع نامه شماره ۶۰/۲۵۹۵۲۱ مورخ ۲۴/۱۰/۹۹ ) که مورد تایید اعضای کارگروه تنظیم بازار می باشد، صورت پذیرد.

۱۱) بانک مرکزی نسبت به تامین ارز ترجیحی برای کالاهای اساسی خصوصأ واردات مرغ مطابق مصوبه هیات محترم وزیران مورخ ۲۶/۱۲/۹۹ اقدام کند.

۱۲) پیرو مباحث مطروحه در یکصد و سی و سومین جلسه کارگروه تنظیم بازار و با عنایت به مکاتبات سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان (نامه شماره ۳۷۰/۷۰۰/۰۳۰ مورخ ۲۱/۲/۱۴۰۰ ) در خصوص تغییر و اصلاح فرایند ثبت سفارش و واردات تخمه آفتابگردان اجیلی در جلسه مطرح و مقرر گردید مطابق تصمیمات بند (۱) سی و ششمین جلسه کارگروه نظارت و تخصیص ارز قید امکان ثبت سفارش و واردات در چارچوب ضوابط و مقررات برای همه متقاضیان فراهم شده و وزارت جهاد کشاورزی نیز نسبت به بازبینی و رفع سقف ولربات اعلامی (۳۰ هزارتن) جهت جلوگیری از هرگونه اخلال در فرایند ثبت سفارش اقدام و کنترل میزان واردات و با ساز و کارهای تعرفه ای دنبال کرد.

۱۳) موضوع نرخ سبوس گندم با توجه به جلسه کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی و موافقت وزرای جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت و سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، کارگروه موافقت نمود که سبوس استحصالی از گندم صنف و صنعت و گندم های خریداری شده توسط بخش خصوصی در اختیار کارخانجات آردسازی بوده و نسبت به فروش با قیمت بازار اقدام نماید.

عباس قبادی

اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.
منبع: تحریریه دامیران
لینک کوتاه: daamiran.com?p=9065
جهت مشاهده آرشیو اخبار صنعت کلیک کنید
کشتارگاه‌ها موظف به ثبت اطلاعات مرغ زنده و گوشت حاصله در سامانه شدند

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع:

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دامیران