احتمال شیوع بیماری در جمعیت دام سبک کشور / دام ضعیف از کشور خارج شود
احتمال شیوع بیماری در جمعیت دام سبک کشور / دام ضعیف از کشور خارج شود

رئیس شورای تامین دام کشور:

احتمال شیوع بیماری در جمعیت دام سبک کشور / دام ضعیف از کشور خارج شود

اختصاصی دامیران؛ رئیس شورای تامین دام کشور در گفتگوی با خبرنگار دامیران با تشریح آسیب های امروز صنعت پرورش دام سبک بر لزوم صدور مجوز صادرات دام زنده به صورت آنی و اورژانسی تاکید کرد.

منصور پوریان، رئیس شورای تامین دام کشور، با اشاره به آثارقابل توجه تغییر نرخ بر روی قیمت نهاده ها و به تبع آن تولید گوشت گفت: «بدیهی است که با افزایش هزینه های تولید، قیمت برای مصرف کننده نیز بالا می رود. بنابراین برای کشوری مانند ما که وارد دوره خشکسالی فراگیر و کم آبی بی سابقه شده است، طبیعتا هزینه‌های تولید به مراتب افزایش پیدا کرده است. به تبع گوشت تولید ایران توان رقابت با گوشت کشورهایی مانند مغولستان را از دست داده ولی هنوز امیدهایی به صادرات دام سبک و حتی گوساله وجود دارد.»

وی ادامه داد: «اول باید راه صادرات دام زنده باز شود و این ممنوعیت برداشته شود. در آن زمان می توان روی بازار صادراتی کار کرد هزینه های صادرات و عوارض مربوط به آن را در نظر گرفت و در مورد آن نظر داد.»

پوریان در توضیح لزوم فراهم شدن امکان صادرات دام زنده خاطر نشان کرد:«اساساً بحث صادرات دام، جدا از آزادسازی قیمت هاست. به دلیل شرایط خشکسالی و کم آبی هزینه پرورش دام بسیار بالا رفته است. در بسیاری از استان‌ها دام سبک ما ضعیف و اصطلاحاً نیم گوشت شده است. این دام ضعیف شده، نیاز به پروار شدن دارد که ما در داخل کشور به دلایلی که توضیح دادم امکان آن را نداریم. بنابراین تنها راهی که وجود دارد خروج بخشی از این دام از کشور است. ما از مرتع و اب کافی برخوردار نیستیم و پروار کردن دام با این نهاده های گران، صرفه اقتصادی ندارد. استان هایی مانند خوزستان، هرمزگان، کرمانشاه، فارس، لرستان، اصفهان، و… به ویژه خوزستان به شدت درگیر این مشکل هستند. تا جایی که احتمال همه گیری بیماری در دام ها نیز وجود دارد.»

به زودی مصوبه صادرات دام زنده توسط وزیر جهاد ابلاغ می شود

وی در توضیح امکان صدور مجوز صادرات توضیح داد: « قرار بر صدور مجوز صادرات دام زنده بوده ولی تا امروز اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است. ما فقط درگیر وقت کشتی هستیم. این در حالی است که گوشت در بازار فراوان است. واردات گوشت آزاد است. دام ضعیف نیم گوشت را به دلیل پایین بودن ضریب گوشتی هیچ واحد صنفی کشتار نمی کند. از سوی دیگر ما روز به روز به پیک گرما، بی آبی و خشکسالی نزدیک تر می شویم و با توجه به آزاد شدن قیمت نهاده ها، دیگر هیچ بهانه ای برای جلوگیری از صادرات دام زنده وجود ندارد.»

وی افزود: «معاونت امور دام و معاونت بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی در گزارش‌های مختلف خود، بر لزوم هرچه سریعتر آزاد کردن صادرات دام زنده تاکید کرده اند. بنامه ها و گزارش های آن به قرارگاه امنیت غذایی رفته است ولی تاکنون خبری مبنی بر صدور مجوز صادرات واصل نشده است. این در حالیست که روز به روز شرایط دام، تولید دام، و دامدار سخت تر و سخت‌تر می‌شود.»

وی در نهایت تاکید کرد: «در صورتی که بخشی از این دام خارج شود، با تمهیدات و مدیریت هایی، میتوان صنعت پرورش دام سبک را از این بحران به سلامت عبور داد.»

احتمال شیوع بیماری در جمعیت دام سبک کشور / دام ضعیف از کشور خارج شود

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: دامیران

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

چهار × 1 =