اشتباهات دولتی، جدی ترین مشکل دامداران
اشتباهات دولتی، جدی ترین مشکل دامداران

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران ایران:

اشتباهات دولتی، جدی ترین مشکل دامداران

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران ایران مهمترین مشکل حال حاضر دامداران را عدم تخصیص به موقع نهاده عنوان کرد.

احمد مقدسی رییس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران ایران، در گفتگویی به خبرنگار دامیران، با اعتراض به عدم تخصیص به موقع نهاده ها از طرف دولت گفت: «ما هنوز نه تنها کوچکترین مقداری از سهمیه بهمن ماه نهاده های خود را دریافت نکرده ایم، بلکه سهمیه دی ماه نیز به صورت ناقص در اختیار ما قرارگرفته ست.»

وی تصریح کرد: «هنوز سهمیه جوی دی ماه ما به طور کامل در در اختیار ما قرار داده نشده، سهمیه سویای دی ماه اخیراً باز شده، و ذرت هنوز حتی بارگیری هم نشده است. با پیگیری هایی که از تجار در این زمینه انجام داده ایم به این نتیجه رسیده ایم که هنوز ارز برای واردات در اختیار ندارند.»

احمد مقدسی در ادامه تاکید کرد: «ماشین تولید ما موجود زنده است و باید به روز تغذیه شود. ما نمی توانیم به گاو بگوییم نهاده نیست. از همین رو ناچار هستیم نهاده های مورد نیاز خود را از بازار آزاد تامین کنیم.»

وی ادامه داد: «قیمت های بازار آزاد نیز پس از اقدام اشتباه دولت، با رسانه ای کردن خبر آزاد سازی ارز نهاده ها، آن هم زمانی که هنوز طبعات آن کارشناسی نشده بود، ملتهب شد و آرامش هنوز به این بازار باز نگشته است. ما ناچار شدیم به دلیل این اقدام نسنجیده دولت، نهاده های بازار آزادی مورد نیاز خود را نیز به دو برابر قیمت بخریم.»

از سوی دیگر احمد مقدسی لغو ناگهانی مجوز صادرات دام به بهانه افزایش بی ضابطه قیمت گوشت را عامل فشار مضاعف بر روی دامدار دانست و اذعان داشت: «این افزایش قیمت گوشت به دلیل شیطنت مافیای بازار گوشت بوده و حتی یک ریال آن به جیب تولید کننده نمی رود. اگر کنترل درستی روی عملکرد بخش توزیع و فروش گوشت وجود داشته باشد، در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم گوشت گرم گوساله درجه یک برای مصرف کننده باید ۱۴۵ هزار تومان باشد.» وی افزود: « لغو ناگهانی مجوز صادرات دام و از سوی دیگر تعلل شرکت پشتیبانی امور دام برای خرید و کشتار دام به منظور تامین ذخایر استراتژیک، باعث شده دام روی دست دامدار بماند و با وجود عدم تخصیص نهاده، دامدار هر روز بیشتر متضرر می شود.»

دامداران ۹۰ درصد نهاده‌های دام خود را از بازار آزاد تهیه می‌کنند

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران ایران در ادامه افزود: «در کل تولد ارز ۴۲۰۰ تومانی آسیب بزرگی به این صنعت وارد کرد. دولت باید زمانی که اختلاف نرخ ارز ترجیحی با ارز آزاد کم بود، برای حذف آن اقدام می کرد. امروز که این اختلاف به ۲۴ هزار تومان رسیده است، قطع کردن آن شک بزرگی به صنعت وارد می کند.»

مقدسی در نهایت گفت: «ما باید خدا را شاکر باشیم که می توانیم نه تنها غذای ۸۵ میلیون جمعیت را خودمان تولید و تامین کنیم، بلکه می توانیم تبدیل به صادرکننده دام شویم. دولت باید کارهای کارشناسی خود را هر چه سریعتر انجام دهد و برای حل مشکلات تولید کننده اقدام عاجل به عمل آورد.»

رییس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران ایران تناه راه کنترل قیمت گوشت را ورود شرکت پشتیبانی اور دام دانست و گفت: «در حال حاضر به نظر می رسد راه کنترل قیمت گوشت این است که دولت باید بودجه مناسبی را از طریق شرکت پشتیبانی امور دام به خرید گوشت تخصیص داده، به میزان نیاز روز جامعه خرید و به صورت مستقیم در بازار عرضه کند. تاکنون مقدار خرید های شرکت پشتیبانی ناکافی بوده است.»

اشتباهات دولتی، جدی ترین مشکل دامداران

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: دامیران

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نه − 2 =