اعتبار دامدار کارت در شهرستان‌ها نصف شد
اعتبار دامدار کارت در شهرستان‌ها نصف شد

صدر دادرس:

اعتبار دامدار کارت در شهرستان‌ها نصف شد

 رئیس اتحادیه مرکزی دام سبک: خشکسالی میزان تولید دام سبک روستایی و عشایری تاثیر مستقیم گذاشته است چرا که خوراک دام در ۶ ماه نخست سال وابسته به مراتع است/ افزایش اجاره پس چر مزارع روی قیمت دام تاثیر خواهد گذاشت

به گزارش دامیران به نقل از ایلنا؛ افشین صدردادرس با اشاره به تاثیر خشکسالی‌ها در تولید دام، گفت: خشکسالی میزان تولید دام سبک روستایی و عشایری تاثیر مستقیم گذاشته است چرا که خوراک دام در ۶ ماه نخست سال وابسته به مراتع است.

وی عدد ظرفیت مراتع در کشور را کاهشی دانست و افزود: بر اساس آخرین برآوردهای دفتر فنی مرتع، وسعت مراتع کشور ۸۴.۸ میلیون هکتار است که دراین مساحت ۱۰.۷ میلیون تن علوفه تولید می‌شود.

این فعال اقتصادی ادامه داد: به ازای هر ۱ میلی متر کاهش بارندگی ۰.۸ کیلوگرم در هکتار افت تولید علوفه مراتع خواهد داشت و  در ۱۴۰۰ به دلیل شرایط حاد خشکسالی تولید علوفه مراتع به ۶.۴۵ میلیون تن رسیده است.

تمامی اخبار دامدار کارت در این لینک

صدردادرس بابیان اینکه خشکسالی میزان تولید محصولات کشاورزی در اراضی دیم و آبی را کاهش داد، افزود: تولید پس‌چر غلات در شرایط خشکسالی افت پیدا کردند؛ کشاورز و زارعان برای اینکه بتوانند سایر هزینه‌ها را جبران کنند قیمت اجاره مزارع را افزایش دادند، (دامدار بعد از برداشت محصول اراضی کشاورزی را اجاره می‌کند تا دام از پس‌چرهای باقی مانده در اراضی تغذیه کند) و این موضوع هزینه بیشتری را به دامداران تحمیل کرد و در نتیجه قیمت تمام شده دام افزایش پیدا می‌کند.

رئیس اتحادیه مرکزی دام سبک تصریح کرد: در ۶ سال گذشته دولت‌ها در شرایط حاد خشکسالی تسهیلاتی را برای دامداران سنتی روستایی و عشایری در نظر می‌گرفتند. کمک‌هایی مانند توزیع رایگان نهاده، اعطای تسهیلات کم بهره به دامداران و آبرسانی سیار در بخش عشایری. متاسفانه در سال جاری شاهد چنین کمک‌های از سوی دولت به دامداران نبودیم.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا دامدار کارت توانست بخشی از مشکلات دامداران را رفع کند؟ گفت: دامدارکارت به صورت ناقص عملیاتی شد و عدد مصوب بعد از اینکه به استان‌ها و شهرستان‌ها رفت به دلیل نبود اعتبار نصف شد. گزارش‌های اخیر اتحادیه حاکی از این مهم است که بخش قابل توجهی از دامداران نتوانستند از این تسهیلات استفاده کنند و طرح در اجرا نتوانست به اهداف خود برسد.

اعتبار دامدار کارت در شهرستان‌ها نصف شد

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: خبرگزاری ایلنا

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

19 − 13 =