افزایش ۳۰ درصدی پروار گوسفند و ۵۸ درصدی پروار بز در سال جاری
افزایش ۳۰ درصدی پروار گوسفند و ۵۸ درصدی پروار بز در سال جاری

مرکز آمار ایران اعلام کرد:

افزایش ۳۰ درصدی پروار گوسفند و ۵۸ درصدی پروار بز در سال جاری

 میزان وابستگی تولید دام سبک در کشور به پرواربندی ها در سال جاری کاملا مشهود است.

به گزارش دامیران به نقل از مرکز آمار ایران، نتایج طرح آمارگیری اندازه‌گیری تعداد و تولیدات دام سبک در فصل بهار ١۴٠١ نشان می‌دهد که در این فصل تعداد ۵,٨ میلیون رأس گوسفند و بره و ١.٨ میلیون رأس بز و بزغاله توسط دامداری‌های کشور پروار شده است که نسبت به مدت مشابه سال پیش به‌ترتیب ٢٩.٢ درصد و ۵٨.۶ درصد افزایش داشته است.

بر اساس یافته‌های این طرح، در فصل بهار امسال ۶,۵ میلیون رأس بره و ٢.٩ میلیون رأس بزغاله در بهره‌برداری‌های پرورش‌دهنده دام سبک کشور متولد شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل به‌ترتیب ٢٢.۵ درصد و ٣٠.۶ درصد افزایش داشته است.

طبق اطلاعات دیگر حاصل از اجرای این طرح آمارگیری، در خرداد ماه سال‌جاری تعداد ٧٣,٧ میلیون رأس دام سبک شامل ۵۵.٣ میلیون رأس «گوسفند و بره» و ١٨.۴ میلیون رأس «بز و بزغاله» در دامداری‌های کشــور موجود بود که نسبت به مدت مشابه سال قبل ٣.٨ درصد رشد داشته است. که این نشان دهنده کاهش پرورش دام سبک داشتی و افزایش وابستگی تولید دام سبک به پرواربندی هاست.

همچنین وزن گوشت قرمز تولیدی انواع دام‌های ذبح شده در کشتارگاه‌های کشور طی سال ١۴٠٠ حدود ۶٢۴  هزار تن گزارش شده است که سهم گوشت گاو و گوساله بیش از سایر انواع دام بوده است.

بر اساس نتایج این آمارگیری، گوشت گاو و گوساله با ٣٣۶ هزار تن، ۵٣٫٨ درصد از وزن کل گوشت قرمز عرضه‌شده را به خود اختصاص داده است. گوشت گوسفند و بره با ٢٣٨ هزار تن، بز و بزغاله با ٣٨ هزار تن، و سایر انواع دام با ١٢ هزار تن، به‌ترتیب ٣٨,١ درصد،۶٫٢ درصد و ١٫٩ درصد از وزن کل گوشت قرمز عرضه شده را به خود اختصاص داده‌اند.

افزایش ۳۰ درصدی پروار گوسفند و ۵۸ درصدی پروار بز در سال جاری
شیوه‌نامه صادرات دام زنده شنبه ابلاغ می‌شود

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: مرکز آمار ایران

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

13 + 6 =