انتقال جنین گوسفند به روش لاپاراسکوپی
انتقال جنین گوسفند به روش لاپاراسکوپی
۵/۵ - (۱ امتیاز)

انتقال جنین گوسفند به روش لاپاراسکوپی در دانشگاه شهرکرد

برای نخستین بار در کشور طرح انتقال جنین رویان به میش های گیرنده با موفقیت انجام شد.

مسئول بسیج عشایری کشور با بیان اینکه این طرح پیش از این فقط به روش آزمایشگاهی و تحقیقاتی انجام می شد، گفت: از امروز اجرای این طرح برای دام های سبک کشور به صورت عملیاتی آغاز شد.

سرهنگ سعیدی افزود: در این طرح پس از انجام مراحل مختلف تولید آزمایشگاهی رویان، چند مرحله انتقال رویان به میش های پذیرنده انجام شده است.

به منظور اجرای این طرح، ۸۰ انتقال رویان به ۴۰ رأس میش منتخب انجام شد و پس از حدود پنج ماه از انجام انتقال و تشخیص آبستی با سونوگرافی، دام های آبستن در اختیار دامداران قرار خواهند گرفت.

رئیس پژوهشکده فناوری جنین دام دانشگاه شهرکرد هم گفت: اجرای این طرح بر اساس دانش بومی صورت گرفته و به روش لاپاراسکوپی انجام می شود.

دکتر شمس افزود: جنین با نژادهای خالص در مرحله بلاستوسیت یعنی هفت روزه به رحم اجاره ای مادر رضایی منتقل می شود و علاوه بر دو قلوزایی احتمال سقط و نازایی را تا حدود زیادی از بین می برد.

این طرح با همراهی و همکاری قرارگاه مرکزی جهاد سازندگی و محرومیت زدایی سپاه (کوثر)، مرکزعلم و فنآوری امنیت غذایی و کشاورزی (غدیر) دانشگاه جامع امام حسین (ع)، بنیاد تعاون بسیج و پژوهشکده فنآوری جنین دام دانشگاه شهرکرد در حال اجراست.

انتقال جنین گوسفند به روش لاپاراسکوپی
محرک های رشد گیاهی برای بهبود بازده انرژی نشخوارکنندگان

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

5/5 - (1 امتیاز)

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: خبرگزاری فارس

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

هفت + دو =