اولویت جاری شدن زاینده رود توسعه دامپروری و کشاورزی است
اولویت جاری شدن زاینده رود توسعه دامپروری و کشاورزی است
post

اولویت جاری شدن زاینده رود توسعه دامپروری و کشاورزی است

یک کارشناس امور دامپروری با اشاره به حقآّبه کشاورزان و ضرورت وجود آب برای توسعه کشاورزی و دامپروری استان، گفت: اولویت جاری شدن آب در رودخانه زاینده رود توسعه کشاورزی و دامداری استان اصفهان است.

حسن رفیعی روز پنجشنبه در نشت “چالش و موانع تولید آبزیان طیور و دام و راهکارهای مقابله با آن در استان” در نخستین کنگره “استان اصفهان و توسعه ملی، چالش‌ها و فرصت‌های پیش‌رو”، خشکسالی و کمبود منابع آبی را از جمله موانع توسعه پرورش دام و طیور دانست و افزود: بهره‌گیری از پساب فاضلاب برای توسعه فضای سبز و جایگزینی آن با آب قابل مصرف برای کشاورزی در بخش صنعت، بهره‌گیری از فناوری‌های نوین آبیاری سطحی، توسعه گلخانه‌ها و گیاهان دارویی نیز از دیگر لوازم مدیریت آب در استان است.

وی با بیان اینکه مراتع یکی از منابع اساسی حفظ آب و خاک است، ادامه داد: خشکی سطحی مراتع به علت کمبود بارش و برداشت بیش از حد مجاز و مازاد بر توان تولیدی مراتع از یک سو و وابسته بودن پرورش گوسفند و بز به مراتع و همچنین افزایش بیماری‌ها موجب افزایش قیمت علوفه و کشتار دام‌ها به دلیل ناتوانی در سیر کردن آن‌ها شده است.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: برهمین اساس لازم است الگوی کشت به سمت علوفه‌های کم آب بر مانند سورگم و ارزن تغییر پیدا کند، بخشی از علوفه توسط دولت تامین شود، پسماندهای قابل استفاده مانند کاه بقولات و برنج، پوست و تفاله گوجه فرنگی و باگاس در دامپروری جایگزین و کیفیت این پسماندها با روش‌های مختلف علمی فراوری افزایش یابد.

وی به افزایش قیمت نهاده‌های دامی به ویژه در یک سال اخیر اشاره و اظهار کرد: هزینه خوراک دام ۶۰ تا ۸۰درصد هزینه‌های یک واحد دامی را شامل می‌شود و افزایش هزینه دامداری‌ها با افزایش قیمت خوراک که بیشتر وارداتی است ارتباط مستقیم دارد.

این پژوهشگر حوزه کشاورزی و دامپروری اظهار کرد: صنعت زراعی پیشرفت موازی با صنعت دامپروری نداشته است و از سوی دیگر هزینه کرایه و حامل‌های انرژی قیمت تمام شده خوراک دام را افزایش داده است.

استفاده از پسماندها و ضایعات کشاورزی و کارخانه‌ها مانند پوست گوجه فرنگی در تغذیه دام، بهبود کیفیت علوفه تولید در کشور مانند یونجه و ذرت، ترغیب کشاورزان به کاشت محصولات قابل استفاده در تغذیه دام و خرید تضمینی این محصولات، نظارت دقیق بر توزیع مناسب نهاده‌های دامی و جلوگیری از واسطه گری در این عرصه و جلوگیری از افزایش قیمت پسماندهای مناسب برای مصرف دام و طیور از مهمترین راهکارها برای تامین خوراک دام است.

جدیدترین نرخ گوشت گوسفند و گوساله

رفیعی با اشاره به افزایش تقلب در مواد خوراکی دام و طیور، تصریح کرد: نظارت دستگاه‌های متولی بر خوراک دام، برخورد شدید با متقلبان، معرفی آزمایشگاه‌های مرجع به مراکز روستایی و دامداری‌های کوچک و آموزش دامداری‌های سنتی در خصوص کیفیت خوراک دام و نحوه شناخت خوراک تقلبی از مهمترین عوامل بازدارنده از تقلب در خوراک دام است.

وی به نقش دلال‌های در فروش نهاده‌های دامی با قیمت بالا و خرید محصولات کشاورزی با قیمت پایین اشاره کرد و گفت: اختلال در بحث توزیع دام، پرداخت قیمت شیر و گوشت پس از چند ماه، قیمت پایین دام زنده از آثار این واسطه‌گری‌هاست و از همین رو ضروری است نهادهای نظارتی بر قیمت گذاری لبنیات و گوشت و همچنین توزیع مناسب نهاده‌های دامی، قیمت خروجی محصولات دامی از کارخانه‌ها نظارت داشته باشند و قیمت دام زنده و شیر بر اساس هزینه پرورش و قیمت نهاده صورت گیرد.

این پژوهشگر حوزه کشاورزی و دامپروری به مشکل قطعی آب و برق و تاثیر آن در دامپروری اشاره کرد و تصریح کرد: اعلام زمان قطعی برق و آب به دامداران، استفاده از سیستم‌های تصفیه کود به منظور بهره‌گیری از آب موجود در آن برای کشت، جلوگیری از توسعه دامداری‌ها در شرایط کنونی، اصلاح الگوی کشت و تصمیم کلان در نحوه مدیریت آب استان برای برون رفت از این مانع ضروری است.

افزایش هزینه‌های کارگری و کمبود نیروی کار ساده از دیگر موانع پیش روی بخش دامپروری استان است و بر همین اساس ضروری است سختی کار برای کارگران دامپروری‌ها منظور شود، بین تعاونی‌های روستایی و دامداران در خصوص تامین نیروی کار از همان روستا تعامل برقرار شود، استفاده از فناوری‌ها جایگزین نیروی کار شود و برای تربیت نیروی کار در سطوح تحصیلی دیپلم و فوق دیپلم تلاش شود زیرا فارغ التحصیلان کشاورزی با سطح سواد کارشناسی ارشد و دکترا زیربار برخی فعالیت‌ها نمی‌روند.

وقتی پَر مرغ از گرانی نهاده‌ها می‌ریزد!

رفیعی به توسعه شهرها و نزدیک شدن آنها به دامداری‌ها و بروز برخی مشکلات اجتماعی در این عرصه اشاره کرد و گفت: جلوگیری از توسعه شهرها و ایجاد حریم برای شهرها و الزامی کردن رعایت نکات زیست محیطی و بهداشتی توسط دامداری‌ها جهت پیشگیری از بوی بد محیط و مزاحمت حشرات از مهمترین اقدام‌ها در این زمینه است.

وی به ضرورت حفظ نژادهای بومی اشاره کرد و ادامه داد: مطالعه و بررسی در خصوص مفید بودن ورود یک نژاد دامی برای شرایط بومی ایران، جلوگیری از آمیختگی دام‌های ایرانی و وارداتی و حفظ توده‌های بومی ایران با هماهنگی سازمان‌ها و مراکز تحقیقاتی در این بخش حایز اهمیت است.

اولویت جاری شدن زاینده رود توسعه دامپروری و کشاورزی است

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: خبرگزاری ایرنا

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

سه × 4 =