ایران رتبه ۱۹ جهان در تولید گوشت قرمز را دارد
ایران رتبه ۱۹ جهان در تولید گوشت قرمز را دارد

ایران رتبه ۱۹ جهان در تولید گوشت قرمز را دارد

با وجود حجم سرمایه گذاری بزرگتری که در کشور ما انجام شده است، همچنان در تامین پروتئین به ترکیه وابستگی داریم.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: در سال ۱۴۰۱، ۹۲۱ هزار تن گوشت قرمز از منابع داخلی تولید شد و جایگاه نوزدهم را برای ایران در جهان رقم زد. این عدد در سایر محصولات کشور به این شرح است؛ شیر خام با تولید ۱۱ میلیون و ۶۸۰ هزار تن رتبه ۲۱، طیور با ۲ میلیون و ۶۸۰ هزار تن رتبه ۸، تخم مرغ با تولید یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن رتبه ۱۰، تولید عسل رتبه ۳ و کرم ابریشم رتبه ۸ را دارد.

وی در بخش نهاده‌های دامی عنوان کرد: سالانه کشور برای تأمین نهاده‌های دامی بین ۵۴ تا ۵۵ میلیون تن نهاده دامی نیاز دارد تا تبدیل به محصول نهایی شود.

او اظهار کرد: ارز تولیدات دامی و زیرمجموعه‌های آن معادل ۵۰۰ هزار میلیارد تومان است که ثروت عظیمی محسوب می‌شود. در واقع پس از صنعت نفت بزرگترین صنعت ایران به شمار می‌رود.

آخرین وضعیت بازار گوشت قرمز/ تولیدکنندگان در تامین سویا با چالش مواجه هستند

دماوندی تاکید کرد: در افق چشم انداز آینده هدف فراتر از بازار داخل و سهم خواهی از بازار منطقه و حتی فراتر از آن حضور پررنگ در بازار جهانی است.

معاون امور دامی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه هنگامی که ایران به لحاظ وسعت و سرمایه گذاری بزرگ‌تر از صنعت طیور ترکیه است چرا باید برای رفع نیازهای داخلی از این کشور واردات داشته باشیم، گفت: با اجرای طرح بزرگ کشاورزی قیمت محصولات واقعی شده و تولیدکننده برای بهبود راندمان اقتصادی فعالیتش انگیزه پیدا کرده است.

او گفت: در این راستا ضرورت دارد با افزایش ضریب مکانیزاسیون واحدهای تولید آنها را به استاندارد روز جهانی نزدیک کنیم و هزینه تولید را در کشور بهینه سازی کرده و کاهش دهیم.

ایران رتبه ۱۹ جهان در تولید گوشت قرمز را دارد
صادرات دام کلید حل بخشی از مشکلات صنعت دامپروری است

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: وزارت جهاد کشاورزی

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

5 × 1 =