بازار گوشت ظرفیت رشد بیشتر قیمت را نخواهد داشت
بازار گوشت ظرفیت رشد بیشتر قیمت را نخواهد داشت

دام های مولد در معرض کشتار قرارگرفتند

بازار گوشت ظرفیت رشد بیشتر قیمت را نخواهد داشت

اختصاصی دامیران؛ مدیران تشکل های صنعت دامپروری، در صورت تداوم های سیاستهای فعلی وزارت جهاد کشاورزی، از احتمال نابودی صنعت دامپروری کشوردر پی ناچاری دامداران از کشتار دامهای مولد و آبستن خبر دادند/ بی آبی و خشکسالی تهدیدی جدی برای دامهای کشور است/ دامدارکارت دوای درد دامداران نیست/ صدور دام مازاد بهترین راه حل مشکل دامپروران است/ دامدار تولید کننده است و این دولت است که باید برای تنظیم بازار برنامه ریزی کند/ میزان فروش گوشت و مصرف آن در کشور افت چشمگیری داشته است. آنچه در بازار مشاهده می شود، بازی قیمت است

کشتار دامهای مولد و آبستن، بحثی است که این روزها در صنعت پرورش دام مطرح شده و نشان از عدم توان دامدار در حفظ  این سرمایه هاست.

جواد ابراهیمی نایب رئیس هیئت مدیره اتحادیه دامداران ایران، در این ارتباط به خبرنگاردامیران گفت: «کشتار گاو ماده آبستن در کشتارگاه ها ممنوع است ولی برخی از دامداران به دلیل گرانی نهاده ها و عدم همکاری دولت در خرید تضمینی موثر و همچنین کمبود نقدینگی، ناچار به کشتار این دام ها و عرضه گوشت آن در بازار می‌شوند. در صورتی که اگر دولت محصول دامداران را با قیمت تمام شده خرید تضمینی انجام دهد، شاهد چنین اتفاقاتی نخواهیم بود.»

جواد ابراهیمی نایب رئیس هیئت مدیره اتحادیه دامداران ایران
جواد ابراهیمی نایب رئیس هیئت مدیره اتحادیه دامداران ایران

 وی تاکید کرد: « در صورت ادامه این روند، ما به زودی دام های مولد را از دست خواهیم داد و شاهد یک بحران شدید در حفط جمعیت دامی در کشور خواهیم بود. در حال حاضر به دلیل گرمای هوا در اثر استرس گرمایی و مشکلات دیگر، میزان تولید شیردامداری ها افت داشته است و تمام شیر تولیدی توسط کارخانجات تولید صنایع لبنی خریداری می‌شود. ولی صنعت دامداری منحصر به صنعت پرورش گاو شیری نیست. مشکلات برای دامداران پرواری و دامداران دام سبک بسیار جدی است»

منصور پوریان، رئیس شورای تامین دام کشور نیز ضمن تایید این اخبار به دامیران گفت: « در حال حاضر در شرایطی هستیم که بسیاری از رودخانه ها در استان های گرم مانند خوزستان و ایلام، رو به خشکی می روند. دامداران در کنار گرانی دچار مشکل بی آبی هستند که تهدیدی جدی برای دام است. چند ماه است که ما و دامداران ما در استانها، این شرایط بحرانی را هشدار داده و خواهان صدور مجوز صادرات دام زنده هستیم. دامدار جلوی چشم خود نابودی دام ها وصنعت را میبیند ولی هنوز تصمیمی برای حل این معضل گرفته نشده است»

فروش گوشت میش با نام گوسفند به مردم
منصور پوریان، رئیس شورای تامین دام کشور
منصور پوریان، رئیس شورای تامین دام کشور

وی در ادامه تصریح کرد: « در شرایط فعلی برای دامدار، دام کشتاری، غیر کشتاری، نر، ماده، آبستن و یا بره فرقی نمی کند. چیزی که برای او مهم است این است که دیگر نمی تواند دام را نگه دارد. حفظ دام مولد و آبستن، زمانی برای دامدار اهمیت داشت که امکان نگهداری از دام ها فراهم بود. در حال حاضر دامدار از سویی از نظر نقدینگی صفر شده است و امکان تامین نهاده را ندارد،  از سوی دیگر به دلیل خشکسالی، مرتعی برای چرای دام وجود ندارد. در حال حاضر حتی آب نیز برای خریدن و پول برای خریدن آب وجود ندارد. اما با یک مدیریت بسیار ساده و اتخاذ راهکار صادرات می‌توانستیم بخشی از این دام را از کشور خارج کنیم و دام مورد نیاز کشورنیز در داخل، کشتار و خرید و فروش میشد. در حال حاضر دامدار ناچار به فروش بعضی از اقلام دام های خود، بسیار پایین تر از قیمت تمام شده تولید است.»

نایب رئیس اتحادیه دامداران ایران و رئیس شورای تامین دام کشور در حالی از عدم امکان حفظ ذخایر دامی کشور توسط دامدار خبر می دهند که محمد قربانی معاون وزیر کشاورزی در نشست خبری روز سه شنبه خود از تامین نقدینگی مورد نیاز دامداران در قالب  دامدار کارت و وفور ذخایر نهاده کشور و عدم تمایل خرید نهاده توسط پرورش دهندگان خبر داد. قربانی در جمع خبرنگاران دلیل احتمالی عدم استقبال از خرید نهاده های بارگزاری شده در بازارگاه با قیمت های جدید را، پر بودن انبار دامداران و مرغداران اعلام کرد.

ابراهیمی اما در این رابطه گفت: «ممکن است یک پزشک نسخه ای برای بیمار بنویسد، ولی ممکن است در زمینه آن بیماری تخصص نداشته باشد  و یا نداند که آیا بیمار توانایی خرید داروهای تجویز شده را دارد یا نه.  آقایان نیز در وزارتخانه ها تصمیماتی می‌گیرند و نسخه‌هایی می پیچند. در بازار، نهاده وجود دارد ولی قیمت آن از توان خرید دامدار بالاتر است. برای حل مشکل نقدینگی دامدار، طرح دامدار کارت را تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان معرفی کردند که آن هم مشروط به شروطی است که گرفتن این تسهیلات را برای دامدار بسیار مشکل می کند. از سوی دیگر دامدار متعهد به بازگرداندن کل این مبلغ تا هشت ماه دیگربه صورت یکجا به بانک کشاورزی است. از این رو ارائه این تسهیلات به غیر از بدهکار کردن دامدار فایده دیگری ندارد.»

کشف جدید دانشمندان؛ تغذیه گاو‌ و گوسفند با جلبک!

پوریان نیز در این ارتباط گفت: « در حال حاضر روی کاغذی که جلوی مقامات دولت است، همه چیز عالی و درست به نظر می رسد. ولی در عالم واقعیت چنین نیست. اگر کسی از بازارگاه خرید نمی کند به این دلیل است که قیمت بازارگاه با قیمت بازار آزاد تفاوت ندارد. نقدینگی نیز وجود ندارد و دریافت تسهیلات از بانکها، مستلزم طی مراحل اداری است. این طور نیست که همان لحظه که دامدار به نقدینگی احتیاج داشته باشد،  بتواند تسهیلات خود را از بانک دریافت کند»

آنچه مسلم است، کشتار دام های مولد و آبستن با هیچ منطقی به نفع کشور و صنعت نیست. آنچه پس از از دست رفتن این ذخایر در کشور انتظار می رود، نابودی صنعت دامپروری کشور به عنوان یکی از صنایع استراتژیک و عامل تامین امنیت غذایی، از دست رفتن حجم قابل توجهی سرمایه و منابع، و وابستگی کشور به واردات است.

به گفته نایب رئیس اتحادیه دامداران ایران اما برای حل این مشکل دو راهکار وجود دارد: « اول اینکه دولت دام یا شیر را با قیمت تمام شده خریداری کند و به صورت یارانه دار، توسط تعاونی ها یا فروشگاه های زنجیره ای به در بازار مصرف عرضه کند.  اجرایی شدن طرح کالا برگ نیز موثر خواهد بود.»

ابراهیمی ادامه داد: «راه دوم این است که در شرایطی که با انباشتگی دام در کشور مواجه هستیم، و کشورهای همسایه نیز متقاضی خرید دام ماهستند، می توان این تهدید را به فرصت تبدیل کرده، با صادرات مازاد دام زنده، در کنار ارزآوری برای کشور، فشار را از روی دامدار برداریم. صادرات دام با نرخ دلار ۳۰ هزار تومان به نفع دامدار و کشور است.  ولی متاسفانه دست‌هایی در کار است که احتمالاً با قانونی شدن صادرات دام، منافع خود را از دست میدهند و مانع از انجام این اتفاق میشوند. باید در نظر گرفت که دامدار تولیدکننده است و این دولت است  که باید برای تنظیم بازار فکری بکند

وی خاطرنشان کرد:« در حال حاضر روزانه تعداد قابل توجهی دام، به صورت غیرقانونی از کشور خارج می شوند. این موضوع واقعیت دارد و از آن آمارهایی هم ارائه می شود. صادرت قانونی ممکن است قاچاقچیان را از نان حرامی که به دست می آورند محروم کند.»

پرداخت ضرر و زیان صادرکنندگانی که اقدام به صادرات دام کرده بودند

منصور پوریان نیز در این ارتباط با اشاره به ورود کمیسیون تخصصی و حتی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، وجود تاکیدات و نامه‌نگاری‌های تشکلها و اعلام مواد قانونی مبنی برغیر قانونی بودن جلوگیری از صادرات دام زنده گفت: «به نظر من در این شرایط حفظ موضع ممنوعیت صادرات از طرف وزارت جهاد کشاورزی قابل درک نیست»

از طرفی به نظر می رسد، در کنار افزایش عجیب قیمت گوشت قرمز، یارانه خرید گوشت و مرغ واریزی به حساب سرپرست های خانوار، آنطور که انتظار می رفت صرف خرید محصولات پروتئینی حیوانی نشده و گوشت در بازار خریدار ندارد.

رئیس شورای تامین دام در این ارتباط گفت: « در فضای مجازی و غیرمجازی بحث افزایش قیمت گوشت در بازار در صورت آزاد شدن صادرات دام مطرح شده است. در حالی که امروز، گوشت با قیمت‌های فعلی هم در بازار خریدار ندارد. مراکز عرضه گوشت از نبود مصرف‌کننده و بی رمق بودن بازار شکایت دارند. اگر قیمت بخواهد بیش از این افزایش پیدا کند، عملاً بازار خرید و فروش گوشت در کشور تعطیل خواهد شد. از این رو شاهد افزایش قیمت بیشتر از این در این بخش نخواهیم بود.»

پوریان در توضیح دلیل افزایش قیمت گوشت در بازار، در حالی که دام زنده با افت قیمت روبه رو است گفت: «وقتی بازار بدون مشتری بماند، تلاش می کند برای جبران هزینه ها، قیمت ها را بالاتر ببرد. در ارتباط با قیمت گوشت، قیمت  یک سری از اقلام افزایش نداشته و عملاً در بازار معامله وجود ندارد.»

وی ادامه داد: « گاهی قیمت ها به صورت روانی و رسانه‌ای بالا می‌روند. با این هدف که بازار را فعال نشان دهند و مصرف کننده این قیمت ها را بپذیرد. در حالی که ما می دانیم این قیمت ها برای مصرف کننده صرفه اقتصادی ندارد. میزان فروش گوشت و مصرف آن در کشور افت چشمگیری داشته است. آنچه در بازار مشاهده می شود، بازی قیمت است. اما این بازی قیمت درعمل نمی تواند برای فروشگاههای گوشت مشتری جذب کند.»

بازار گوشت ظرفیت رشد بیشتر قیمت را نخواهد داشت

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

منبع: دامیران

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

دوازده + نه =