بازار گوشت قرمز با حذف دلالان رو به تعادل است
بازار گوشت قرمز با حذف دلالان رو به تعادل است

بازار گوشت قرمز با حذف دلالان رو به تعادل است

سرپرست معاونت برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه بازار گوشت قرمز طی یک هفته اخیر با حذف دلالان و واسطه‌ها رو به تعادل است گفت: اکنون قیمت هر کیلوگرم لاشه گوسفندی گرم بین ۲۳۰ تا ۲۴۰ هزار تومان و گوشت وارداتی ۱۸۰ هزار تومان است.

به گزارش دامیران به نقل از ایرنا، «شاهپور علائی مقدم» گفت: در حال حاضر دولت برای حذف دلالان و واسطه ها، وامی را در اختیار تشکل ها و کشتارگاه ها قرار داده است تا گوشت خریداری و با قیمت های مناسب عرضه شود.

سرپرست معاونت برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه اکنون قیمت ها با یک هفته گذشته تفاوت دارد اظهارداشت: دلالان و واسطه گران قیمت دام زنده را کیلویی بین ۹۰ تا ۱۰۰ هزارتومان از دامدار خریداری می کنند بعد با واسطه گری همان دام را بالای ۱۴۰ هزارتومان می فروشند و لاشه در تهران با قیمت ۳۰۰ هزارتومان عرضه می شود.

وی اضافه کرد: منشاء تولیدات صنعت دام و طیور، نهاده های دامی است که سالانه بیش از ۱۶ میلیون و ۳۰۰ هزارتن نهاده نیاز داریم. این نهاده ها با ارز نیمایی تامین و وارد می شود، این یکی از کاستی های کشور، وابستگی به واردات گندم، جو، ذرت، کنجاله سویا و کلزا است.

فاصله تولید تا مصرف زیاد است/ بازار گوشت زیر سایه دلال‌ها

علائی مقدم گفت: پیش از این قیمت هر کیلوگرم جو ۲۲۰۰ تومان با ارز ترجیحی (۴۲۰۰ تومانی) بود؛ بنابراین قیمت دام زنده ۳۵ هزار تومان می شد. اما اکنون جو ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومانی با ارز ۲۸ هزارتومانی تامین و وارد می شود؛ بنابراین قیمت دام زنده و گوشت افزایش می یابد اما به طور قطع قیمت ۳۰۰ هزارتومانی گوشت قرمز در بازار منطقی نیست.

وی اضافه کرد: این در حالی است که دولت سیزدهم با حذف ارز ترجیحی و آزادسازی نهاده ها به مدت سه ماه نهاده های مورد نیاز صنعت دام و طیور را جهت پرواربندی با ارایه تسهیلات یارانه دار و کمک های فنی اعتباری تامین کرد.

دام سبک گران نشده است/ لزوم استفاده از مستندات اقتصادی و فنی در تصمیم گیری های وزارت جهاد کشاورزی در حوزه دامپروری

سرپرست معاونت برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی بخشی از تغییر قیمت بازار گوشت را نیز ناشی از شرایط سرما و یخبندان دانست و اظهار داشت: در نیمه دوم سال به دلیل سرما و یخبندان علوفه نداریم بنابراین تولید کنندگان باید از جیره دستی برای دام‌هایشان استفاده کنند که این امر خود در تغییر قیمت ها در نیمه دوم سال تاثیرگذار است.

بازار گوشت قرمز با حذف دلالان رو به تعادل است

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: خبرگزاری ایرنا

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

8 + بیست =