بررسی ساختمان سیلو جهت سیلاژ ذرت علوفه ای
بررسی ساختمان سیلو جهت سیلاژ ذرت علوفه ای
post

بررسی ساختمان سیلو جهت سیلاژ ذرت علوفه ای

ساختمان سیلو اشکال مختلفی دارد که عبارتند از:

 • سیلوی روزمین

 • سیلوی خندقی یا داخل زمین

 • سیلوی عمودی

 • سیلوی کومه ای یا پشته ای

 • سیلوی کیسه ای (سوسیسی)

معایب سیلو های خندقی

در سیلو های خندقی زهکشی و تخلیه پساب با مشکلات فراوانی همراه است حتی اگر کانال خروجی و چاه برای آن تعبیه شود (ماده خشک علوفه در ایران حین برداشت مناسب نیست).

بیشتر بدانید: تب سه روزه در گاو

معایب و مزایای سیلو های کیسه ای

مزیت اصلی آن کنترل و کاهش چشمگیر ورود اکسیژن و مصرف با مدیریت بهتر و بیشتر، امکان حمل و نقل، اتلاف پساب و اتلاف کل کمتر، عدم نیاز به ساختمان سیلو میباشد و از مایب اساسی آن تجمع پساب بدلیل ماده خشک نامناسب علوفه حین برداشت و تخریب و گندیدگی سریع در اثر سوراخ شدگی و پارگی پوشش محافظ میباشد.

بررسی ساختمان سیلو جهت سیلاژ ذرت علوفه ای
بررسی ساختمان سیلو جهت سیلاژ ذرت علوفه ای

معایب سیلو های کومه ای (کپه ای) یا پسته ای

اغلب در محلی نامناسب و با احتمال آلودگی فراوان، علوفه را سیلو میکنند. زمین های خاکی و آسفالت نشده و غیرسیمانی اصلا برای سیلو کردن مناسب نیست. حتی در زمین های با بستر مناسب نیست نیز توصیه اکید برا پوشش قنداقی شده است. سیلو نمودن در این مکان های نامناسب منجر به ورود آلودگی های خاک به ساختمان سیلو حین تخلیه، کوبیدن، پوشاندن و در آخر برداشت خواهد شد. خروج و هدایت پساب ناشی از علوفه ها با رطوبت زیاد با مشکلات فراوانی همراه خواهد بوده و آلودگی های ناشی از آن امنیت زیستی گاوداری را به مخاطره خواهد انداخت.

بهترین ساختمان سیلو در ایران با توجه به ناتوانی در کنترل ماده خشک علوفه و پساب، سیلوی روزمینی با در نظر گرفتن تمام استاندارد های طراحی و زهکشی مناسب میباشد.

بیشتر بدانید: یک روز کاری در یک گاوداری

مشکلات عمده ساختمان سیلو در ایران عبارتند از:

 • علوفه بی کیفیت
 • پایین بودن انرژی و ماده خشک (سیلاژ بوتیریکی و فساد آن)
 • پوشش غیراصولی
 • پساب
 • ساختمان نامناسب و غیر استاندارد سیلو
 • مصرف بالای کنسانتره و فیبر موثر
 • استفاده از کلنگ و لودر به جای کاتر (سیلوتراش) جهت برداشت سیلاژ
دامداران پروانه چرای خود را تمدید کنند

مصالح مصرفی جهت ساخت ساختمان سیلو

آرماتور بندی و بتن ریزی و ایجاد ساختمانی مستحکم. بهترین مصالح برای کف ساختمان سیلو، سیمان است، کف سیلو در معرض خوردگی و تخریب بخصوص در قسمت های کناریو اتصالات زهکش های کف و کناری است که میبایست با مواد پلی سولفید یا پلی یورتان پوشانده و مهر و موم شوند. از آسفالت نیز میتوان برای پوشش کف ساختمان  سیلو بهره برد. آسفالت نسبت به یخ زدگی و تخریب اسیدی مقاوم تر از سیمان خواهد بود.

بهترین محل جهت احداث ساختمان سیلو، حتی المقدور خارج از محیط اصلی گاوداری ، با راه کاملا مجزا و مستقل از واحد پرورش و رعایت کلیه ضوابط امنیت زیستی میباشد.

بیشتر بدانید: آشنایی با نژادهای گوسفند بومی ایران

بررسی ساختمان سیلو جهت سیلاژ ذرت علوفه ای
بررسی ساختمان سیلو جهت سیلاژ ذرت علوفه ای

روش محاسبه ابعاد استاندارد برای ساختمان سیلو

طراحی ساختمان سیلو، میزان پیشرفت و برداشت از داخل سیلو را تحت تاثیر قرار میدهد. بنابراین یک سیلوی عریض با ۲۰ مترعرض و ارتفاع ۳ متر با نصف سرعت یک سیلو با عرض ۱۰ متر و ارتفاع ۱.۵ متر پر شده است، خالی میگردد. برداشت در سیلوهای خندقی میبایست ۱ تا ۳ متر از سطح سیلو در هر هفته در فصل زمستان و ۲ تا ۴ متر در هر هفته در فصل تابستان باشد. پس طراحی و ساخت ساختمان سیلو با عرض کم و طول متوسط مناسب تر خواهد بود. اگر سرعت پیشرفت و برداشت از داخل سیلو کمتر از سرعت ورود هوا باشد یعنی کمتر از ۱ متر در هر هفته، مطمینا علوفه سیلو شده ذرت دچار فساد هوازی خواهد شد.

جهت طراحی ابعاد سیلو در ابتدا می بایست میزان ماده خشک مصرفی روزانه در کل گله را محاسبه نمایید. اگر افزایش ظرفیت گله از اهداف آتی دامداری شماست قبل از طراحی و ساخت سازه به این مهم توجه نمایید. ارتفاع مناسب ساختمان سیلو جهت رسیدن به دانسیته و یا فشردگی مناسب میبایست ۳ تا ۴ متر باشد. عرض ساختمان سیلو بسته به میزان برداشت روزانه تعیین خواهد شد. عرض مناسب برای گاوداری های کوچک ۴ تا ۸ متر و برای گاوداری های بزرگ ۸ تا ۲۰ متر توصیه میشود. طول مناسب ساختمان سیلو می بایست به اندازه ای باشد که سیلو حداکثر ظرف ۳ روز پر، کوبیده و پوشانده شود و پس از باز کردن در فصول سرد میزان برداشت روزانه ۱۵ سانتی متر و در فصول گرم حداقل ۳۰ سانتی متر از سطح سیلو تراشیده و سریعا به مصرف دام برسد.

بیشتر بدانید: بیماری انگلی خونی تیلریوز

استفاده از سیلو های بزرگ مشکلاتی را ایجاد می نماید که در ادامه به آن اشاره میکنیم:

 • ورود اکسیژن بیشتر و تخریب سریع در اثر رشد قارچ ها و مخمر ها
 • افزایش دما در اثر واکنش ناشی از افزایش فعالیت مخمر ها و قارچ ها
 • حذف سریع اسید لاکتیک
 • خروج پساب بیشتر
 • ناتوانی در کنترل اکسیژن
 • زمانبر بودن فرآیند پرکردن و احتمال تغییرات جوی و بارندگی
 • ترک خوردگی وسیع علوفه سیلو شده
 • ناپایداری، ریزش و افزایش خطرات ناشی از آن
 • دشواری کوبیدن، پوشاندن و برداشت آن

بیشتر بدانید: پرواربندی گاو و گوساله گوشتی، اصول و قواعد

بررسی ساختمان سیلو جهت سیلاژ ذرت علوفه ای
بررسی ساختمان سیلو جهت سیلاژ ذرت علوفه ای

اگر سیلوهای موجود دارای عرض زیادی باشند میتوانید آن را با استفاده از دیواره های بتونی پیش ساخته و قابل حمل به دو بخش تقسیم کرده و دو سیلو با عرض مناسب ایجاد نمایید و آن را به طور جداگانه پر و خالی کنید.با این کار سرعت مصرف سیلاژ برداشت شده، چند برابر سرعت ورود هوا به داخل ساختمان سیلو میشود.

دولت فعلی در ایجاد مشکلات دامداران نقش موثری دارد

ارتفاع غیر استاندارد و نامناسب (بیش از ۴ متر) موجب افزایش فشار لایه های بالایی و اعمال وزن بیشتر بر لایه های زیرین شده و خروج مواد مغذی از طریق پساب افزایش خواهد یافت. در صورتیکه ارتفاع ساختمان سیلو بیش از میزان توصیه شده باشد، باید علوفه ذرت با ماده خشک بالا( بیش از ۳۰ درصد ) ذخیره شود. با افزایش ماده خشک، وزن هر متر مکعب علوفه ذرت سیلو شده کاهش یافته و فشار وارده بر لایه های زیرین نیزکاهش می یابد.


منبع: تیم محتوایی امیران
نویسنده: دکتر علی ایجابی
لینک کوتاه مقاله: daamiran.com/?p=4250
بررسی ساختمان سیلو جهت سیلاژ ذرت علوفه ای

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

منبع:

برای کپی کلیک کنید

2 نظر در “بررسی ساختمان سیلو جهت سیلاژ ذرت علوفه ای

دیدگاهتان را بنویسید

20 − 18 =