بررسی سودمندی تغذیه ای دنبه
بررسی سودمندی تغذیه ای دنبه
۵/۵ - (۱ امتیاز)

بررسی سودمندی تغذیه ای دنبه

 آیا دنبه مضر است؟

چربی یکی از اصلی ترین مواد غذایی انسان است که کیفیت آن عمدتا به نوع اسیدهای چرب موجود و میزان کلسترول آن بستگی دارد.

اسیدهای چرب مختلف تاثیرات متفاوتی برسلامت مصرف کنندگان دارند.

امروزه یکی از دلایل عمده بروز بیماری های قلبی عروقی، ترکیب رژیم غذایی بویژه ترکیب اسیدهای چرب و میزان اسید چرب ترانس رژیم غذایی انسان معرفی می شود و با افزایش اسیدهای چرب ترانس خطر بروز بیماری های قلبی عروقی افزایش می یابد.

اسیدهای چرب ترانس از طریق نقش هایپرکلسترولمی، خطر بروز CVD (بیماری عروق کرونر) را افزایش می دهند که در میان اسیدهای چرب ترانس، رابطه مستقیمی بین لینولئیک اسید و بروز بیماری قلبی عروقی گزارش شده است.

اگر سهم مصرف روزانه چربی ترانس هر فرد بیش از ۵ درصد کل چربی روزانه باشد، با ایجاد اختلال در متابولیسم تری گلیسیریدها و مهار متابولیسم اسیدهای چرب ضروری باعث کاهش ۱-LDL- C و افزایش ۲-HDL-C-خون و بروز مشکلات قلبی عروقی می گردد.

تاثیر استرس بر کیفیت گوشت گاو

اما مصرف اسیدهای چرب غیر اشباع با چند باند دوگانه از خانواده امگا ۳ و نیز اسیدهای چرب غیر اشباع بایک باند دوگانه باعث کاهش احتمال CAD می شوند.

به طور کلی منابع روغنی چربی دارای سطح بالاتر اسیدهای چرب امگا۳، و سطح پایین تر اسیدهای چرب اشباع و اسیدهای چرب ترانس برای بهبود سلامتی و عملکرد سیستم قلبی عروقی مفیدند.

در مطالعات مختلف انواع اسیدهای چرب اشباع تاثیرات متفاوتی بر سلامتی داشته اند، مشخصا اسیدهای چرب اشباع با ۱۶-۱۲ کربن به ویژه میرستیک اسید بیشترین اثر سوء را دارد و شواهد موجود حاکی از اثر سوء کمتر اسید استئاریک است.

اسیدهای چرب غیر اشباع با چند باند دوگانه مثل اسید لینولئیک در روغن آفتاب گردان باعث کاهش LDL و HDL می شود.

در حالی که روغن های سرشار از اولئیک اسید از این نظر مفید ترین اثر را دارند و بدون تاثیر در HDL کلسترول تنها باعث کاهش LDL می شوند.

پیشرفت های اخیر ژنومیک تغذیه (رژیم غذایی) در دام

چربی حیوانی (بویژه چربی موجود در دنبه گوسفندان دنبه دار) یکی از منابع مهم تأمین انرژی برای فعالیت بشر در دهه های گذشته بوده است.

اسیدوز شکمبه ای در نشخوارکنندگان (بخش دوم)

همچنین در بسیاری از مناطق به دلیل فقدان امکانات رفاهی نظیر الکتریسیته، از چربی حیوانی برای سرخ کردن و خشک کردن گوشت استفاده می شده است تا بدینوسیله امکان ذخیره آن برای مدت زمان طولانی وجود داشته باشد لذا احتمالا انتخاب در جهت افزایش دنبه یکی از اهداف دامداران سنتی بوده است.

ایرانیان و اعراب در طی قرون وسطی از چربی ذخیره شده در ناحیه دنبه به طور گسترده ای جهت پخت و پز استفاده می کردند.

مدیریت تولیدمثل و همزمان سازی فحلی در میش

عقیده بر آن است که دنبه یک پاسخ سازگار از گوسفند در برابر شرایط سخت محیطی نظیر گرما بوده است، زیرا دام ها برای مقاومت در برابر گرما مجبور به ذخیره چربی در اندامی به نام دنبه بوده اند، در حالی که گوسفندان مناطق سردسیر برای مقاومت در برابر سرما، چربی را به عنوان یک عایق در زیر پوست ذخیره کرده اند و لذا فاقد دنبه می باشند.

دنبه، منبع آب متابولیکی بوده و به عنوان یک منبع ارزشمند ذخیره انرژی محسوب می شود، و به ویژه در زمان مهاجرت عشایری، مواقع نامساعد بودن شرایط تغذیه در مناطق کویری و همچنین در مواقع خشکسالی و زمستان در دسترس دام قرار می گیرد.

گوسفندان دنبه دار تقریبا ۲۵ درصد جمعیت گوسفندان جهان را شامل می شوند.

نژادهای این گوسفند عموما در بخش های شمالی آفریقای جنوب شرقی اروپا، خاورمیانه و خاور دور و به ویژه در عربستان و ترکیه بافت می شوند و نژادهای گوسفندان ایرانی به جز نژاد زل مازندران دنبه دار هستند، متوسط وزن دنبه در لاشه گوسفندان ذبح شده ۵٫۳ کیلوگرم در نظر گرفته می شود.

در واقع وزن دنبه به طور متوسط ۲۰-۱۵ درصد وزن لاشه است.

عوامل موثر بر سقط جنین در گوسفند

بررسی سودمندی تغذیه ای دنبه
چربی دنبه، بالاترین کیفیت تغذیه ای را از لحاظ ترکیب اسیدهای چرب دارد

دنبه گوسفند حاوی ۹۵-۸۵ درصد چربی، ۱۲٫۳-۳٫۳ درصد رطوبت و طعم و بوی خاصی است که بسته به نژاد، تغذیه، شرایط رشد و سن حیوان متغیر است.

سنجش رفتارهای گاو

طی تحقیقی که توسط اونسال و همکاران (۲۰۰۳) در ترکیه انجام شد مشخص گردید که دنبه حاوی۷۹،۰۹ درصد چربی، ۱۶٫۹۲ درصد رطوبت و ۳٫۶۳ درصد ازت تام است.

چربی دنبه، بالاترین کیفیت تغذیه ای را از لحاظ ترکیب اسیدهای چرب در میان انواع چربی ذخیره شده در بدن گوسفند دارد.

به قسمت اعظم اسیدهای چرب تشکیل دهنده چربی دنبه اسید اولئیک است.

اسید پالمتیک، اسید استئاریک، اسید لینولئیک و اسید لینولنیک در رتبه های بعدی قرار می گیرند.

دنبه گوسفند درصد بالایی اسید چرب امگا ۶ و درصد کمتری اسید چرب ترانس دارد.

اهمیت پرورش بز و معرفی انواع نژادهای آن

در نمودار زیر درصد اسیدهای چرب در سه نوع چربی مختلف بررسی شده است، که در این میان مقدار اسید اولئیک دنبه بیشترین درصد را به خود اختصاص داده است و در صد امگا ۶ در آفتاب گردان بیشتر از درصد آن در دنبه است.

لازم به ذکر است که متوسط کلسترول موجود در چربی دنبه گوسفندان ایرانی ۲۱۳.۸ میلی گرم در هر ۱۰۰ گرم گزارش شده است.

اسید های چرب اشباع: پالمیتی (C16:0) استئاریک (C18:0)

اسیدهای چرب غیر اشباع: اولئیک ( C18:1, Cis), الأیدیک ( CI8:1, trans) لینولئیک, ( Cis,18:2) لینولئیک ( C18:2,trans) لینولئیک (C18:2,trans,Cis) ( trans , Cis )، اسید لینولنیک (C 18:3 n-3) آراشیدونیک (C20:4)

در حالــی که تنها یک زرده تخم مــرغ حاوی ۲۱۱میلی گرم کلسترول اســت.

لذا مصرف یکصد گرم دنبه با یک زرده تخم مرغ از نظر میزان کلسترول برابری می کند.

بررسی سودمندی تغذیه ای دنبه

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

5/5 - (1 امتیاز)

منبع: فصلنامه علمی تخصصی رویان

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

18 − 15 =