بسیاری از دامداران با وجود داشتن پروانه امکان استفاده از مراتع را ندارند!
بسیاری از دامداران با وجود داشتن پروانه امکان استفاده از مراتع را ندارند!
post

بسیاری از دامداران با وجود داشتن پروانه امکان استفاده از مراتع را ندارند!

رئیس اداره مرتع اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال وبختیاری گفت: ۴۰ درصد دامدارانی که پروانه چرای دام در مراتع داشتند به دلیل کاهش علوفه تولیدی در مراتع و خشک شدن چشمه‌ها امکان استفاده از مراتع را ندارند.

فرامرز مردانی رئیس اداره مرتع اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری با اشاره به کاهش بارندگی و خشکسالی در سال زراعی جاری اظهار داشت: خشکسالی باعث شده پوشش علوفه‌ای مراتع استان ۵۰ درصد کاهش یابد.

او با اشاره به اینکه میزان بارندگی اثر مستقیم بر تولید علوفه در مراتع دارد، افزود: با کاهش میزان بارندگی میزان تولید علوفه نیز کاهش یافت و این امر باعث شده که مراتع استان پوشش گیاهی خوب نداشته باشد و دامداران و بهره‌برداران استان دچار مشکل شوند.

میزان بارندگی در سال زراعی جاری کاهش داشت و بارش‌ها در سال زراعی جاری پراکنش مکانی و زمانی مناسب نیز نداشت.

با کاهش میزان تولید علوفه، ظرفیت مراتع نیز کاهش یافت و تعداد دام موجود در مراتع استان نیز در شرایط فعلی نصف شده است و دامداران و بهره‌برداران از مراتع به دلیل خشک شدن مراتع و کم بودن پوشش گیاهی و خشک شدن چشمه‌ها و چاه‌های مالداری ازمراتع کمتر استفاده کردند.

۴۰ درصد دامدارانی که پروانه چرای دام در مراتع داشتند به دلیل کاهش علوفه تولیدی در مراتع و خشک شدن چشمه‌ها امکان استفاده از مراتع را ندارند.

در استان ۱۷ هزار و ۵۰۰ پروانه چرای دام در قالب انفرادی و شورای صادر شده و تعداد بهره‌برداران از مراتع استان هم‌اکنون ۲۳ هزار و ۵۰۰ بهره‌بردار است.

مردانی با تاکید بر اینکه در سال‌های گذشته ۳.۷ درصد دام مازاد بر ظرفیت در مراتع استان وجود داشت، گفت: با توجه به کاهش میزان تولید علوفه هنوز هم دام مازاد در مراتع استان بیش از ۲ تا سه برابر ظرفیت است.

اندازه گیری بخش های نیتروژن بر اساس مدل (CNCPS (Cornell Net Carbohydrate and Protein System

به ازای هر یک میلیمتر بارندگی در مراتع درجه یک هشت کیلوگرم علوفه تولید می‌شود که این میزان تولید علوفه در مراتع فقیر، متوسط استان متفاوت است.

بسیاری از دامداران با وجود داشتن پروانه امکان استفاده از مراتع را ندارند!

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نوزده + 11 =