بیماری طاعون نشخوارکنندگان سوغات قاچاقچیان دام
بیماری طاعون نشخوارکنندگان سوغات قاچاقچیان دام

بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک سوغات قاچاقچیان دام

 

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان نرماشیر گفت:طاعون نشخوارکنندگان کوچک خصوصاً در فصول ابتدایی سال یک نوع بیماری ویروسی و واگیردار است که دام‌های سبک به آن مبتلا می‌شوند.

محمد حسین زارع رئیس اداره دامپزشکی شهرستان نرماشیر گفت: طاعون نشخوارکنندگان کوچک با نام تخصصی ppr یک نوع بیماری ویروسی و واگیردار است که دام‌های سبک نظیر گوسفند، بز و نشخوارکنندگان کوچک وحشی به آن مبتلا می‌شوند. بخش عمده این بیماری به دلیل ورود دام‌های آلوده و قاچاق است و این تنها یکی از خسارت‌هایی است که ورود دام قاچاق میتواند به شهرستان وارد کند.
این بیماری قابل انتقال به انسان نمی‌باشد، ولی می‌تواند موجب تلفات ۹۰ درصدی در گله‌های گوسفند و بز شود، توجه نکردن به این بیماری و شیوع آن می‌تواند خسارت‌های جبران ناپذیر اقتصادی با خود در منطقه به همراه داشته باشد. تب، ترشحات چشم و بینی، التهاب و جراحات دهانی، اختلالات تنفسی از قبیل سرفه، پنومونی و اختلالات گوارشی، التهاب روده و اسهال از جمله علائم بیماری طاعون نشخوارکنندگان محسوب می‌شود.
بیماری طاعون نشخوارکنندگان سوغات قاچاقچیان دام
بیماری طاعون نشخوارکنندگان سوغات قاچاقچیان دام
اهمیت کنترل و مقابله با این بیماری سبب شده تا تامین اعتبار لازم برای واکسیناسیون در سال جاری نیز لحاظ شود.
زارع از دامداران و تولیدکنندگان محصولات دامی خواست تا ضمن همکاری لازم با گروه‌های دامپزشکی برای واکسیناسیون گله‌ها در مناطق پرخطر، برای هر گونه نقل و انتقال دام مجوز بهداشتی دامپزشکی را اخذ کرده و از خرید دام‌های غیربومی و با منشأ نامشخص که به صورت غیرمجاز وارد شهرستان شده اند خصوصأ در این فصول به شدت پرهیز کنند و در صورت مشاهده هرگونه موارد مشکوک بیماری مراتب جهت پیگیری به صورت حضوری و یا با شماره تلفن ۴۴۲۷۰۷۰۰ جهت پیگیری به اطلاع اداره دامپزشکی شهرستان رسانده شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
بیماری طاعون نشخوارکنندگان سوغات قاچاقچیان دام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دامیران