تأخیر در تخصیص ارز و ترخیص کالا معضل تأمین نهاده‌های دامی
تأخیر در تخصیص ارز و ترخیص کالا معضل تأمین نهاده‌های دامی

تأخیر در تخصیص ارز و ترخیص کالا معضل تأمین نهاده‌های دامی

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با بیان اینکه حذف واسطه‌ها و تأمین نهاده و نظارت دقیق‌تر در توزیع از اهداف اصلی راه‌اندازی سامانه بازار گاه است؛ گفت: در حال حاضر در کشور مشکلی از نظر تأمین نهاده دامی وجود ندارد.

مصطفی شاه‌حسینی در جمع خبرنگاران از تأخیر در تخصیص ارز و ترخیص کالا به عنوان معضل تأمین نهاده‌های دامی نام برد و با اشاره به تلاش‌ها برای رفع مشکلات این بخش اظهار کرد: فعالیت سامانه بازارگاه توزیع نهاده‌های کشاورزی از ابتدای سال ۹۹ به‌طور رسمی آغاز شده است.

وی با بیان اینکه راه‌اندازی سامانه بازارگاه با همت معاونت امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی بوده است افزود: در گذشته توزیع نهاده‌ها به‌صورت دستی بود و با نامه‌نگاری انجام می‌شد اما از سال ۹۹ توزیع نهاده از طریق این سامانه انجام می‌شود.

معاون سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با بیان اینکه سهمیه نهاده از وزارتخانه در سامانه بازار گاه مشخص می‌شود خاطرنشان کرد: بازار گاه سامانه اصلی توزیع خوراک دام و طیور کشور محسوب می‌شود که در اجرای ماده ۱۸ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز طراحی شد.

هدف از ایجاد سامانه بازار گاه این بوده که فعالیت شفاف و قانونمندی برای فعالین بازار نهاده‌ها، از تولیدکننده گرفته تا مصرف‌کننده، فراهم آورد و نهاده‌ها با قیمت و زمان مناسب در اختیار مصرف‌کنندگان قرار بگیرد.

بیشتر بدانید: تخصیص ارز برای واردات نهاده از اسفند متوقف است

از مهر ۹۹ وزارت جهاد کشاورزی ابتدا واحدهای مرغ تخم‌گذار را به‌صورت سیستمی در داخل سامانه قرارداد و خود مرغدار به‌صورت مستقیم از بندر نهاده تخصیصی خود را می‌خرد و از این طریق واسطه‌ها حذف شدند.

در سال گذشته ۶۶ هزار و ۲۹۸ تن کنجاله سویا، ۱۴۱ هزار و ۱۲۵ تن ذرت، ۵۵ هزار و ۱۹۵ تن جو و یک هزار و ۵۸ تن کنجاله کلزا از طریق سامانه بازار گاه خریداری شده است.

اثرات لیپو پلی ساکاریدها بر تولید مثل در گاو

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان اضافه کرد: این میزان کنجاله سویا توسط یک هزار و ۴۶۳ نفر، برای ذرت توسط یک هزار و ۹۸۴ نفر، جو ۶۸۸ نفر و کلزا نیز توسط ۷ نفر خریداری شده است.

شاه‌حسینی با بیان اینکه در حال حاضر مشکلی از نظر تأمین نهاده‌های دامی وجود ندارد گفت: اما بهره‌برداران با مشکلاتی مانند هزینه حمل‌ونقل، تأخیر در بارگیری، تأخیر در تخصیص ارز به واردکننده‌ها که به دنبال آن تأخیر در ترخیص کالا مواجه هستند و نهایتاً در تأمین خوراک دام‌های خود دچار مشکل می‌شوند.


اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.
منبع: ایسنا
لینک کوتاه: daamiran.com?p=8879
جهت مشاهده آرشیو اخبار صنعت کلیک کنید
تأخیر در تخصیص ارز و ترخیص کالا معضل تأمین نهاده‌های دامی

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع:

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید