تب سه روزه در گاو
تب سه روزه در گاو

تب سه روزه در گاو

تب سه روزه گاو یا EPHEMERAL FEVER یک بیماری ویروسی در گاو در نواحی آفریقا، آسیا، خاورمیانه، هند شرقی و بیشتر استرالیا یافت می شود. واگیری می تواند در جمعیت های حساس تا ۱۰۰% نیز برسد. منبع عفونت حیوانات مبتلا و همچنین ناقلین بیولوزیکی (گزش هماتوفاگوس) می باشد.

برخی پشه ها مانند آئدس، کولکس، آنوفل، کولیکوئیدس می توانند این عامل ویروسی را منتقل کنند. همچنین عامل آن می تواند توسط باد به نواحی دیگر منتقل شود. اما انتقال توسط تماس مستقیم با حیوان بیمار، بزاقشان یا ترشحات چشمی صورت نمی گیرد. همچنین از طریق سیمن یا همان مایع منی گسترش نمی یابد.

بیشتر بدانید: یک روز کاری در یک گاوداری

عوامل خطر تب سه روزه

این بیماری در فصل تابستان رخ داده و طغیان آن بستگی به میزان جمعیت این پشه ها و قدرت و جهت وزش باد دارد. بین حیوانات تنها گاو ها درگیر می شوند اما ممکن است ردپای آنتی بادی آن در نشخوارکنندگان وحشی نیز یافت شود.  تمامی گروه های سنی حساس هستند اما گوساله های کمتر از ۳-۶ ماه به صورت طبیعی درگیر این بیماری نمی شوند. در گاو های شیری گاو های پرتولید ریسک ابتلای بیشتری دارد. از طرفی میزان مرگ و میر این بیماری بسیار پایین است و بیشتر در گله های شیری از نظر افت تولید تا ۸۰% حائز اهمیت می باشد و همچنین مقاومت نسبت به ورم پستان کاهش می یابد. کارامدی تولید مثل نیز مانند تاخیر استروس، سقط نیز ممکن است دیده شود. معمولا در صورت مداخله سایر عفونت ها مثلا در اثر پنومونی و یا طولانی شدن زمین گیری مرگ به وقوع می پیوندد.

بیشتر بدانید: پرواربندی گاو و گوساله گوشتی، اصول و قواعد

تب سه روزه در گاو
تب سه روزه در گاو

علائم بالینی تب

بیشتر گاوهای سنگین وزن و پرتولید درگیر می شوند. و مرگ بیشتر کمتر از ۱% در گله رخ می دهد. وقوع ناگهانی تب (۴۰.۵ تا ۴۱ درجه سانتی گراد) که ممکن است تب دوفازی باشد و یا هنگام صبح تخفیف پیدا کند. بی اشتهایی و افت شدید میزان شیر تولیدی نیز رخ می دهد. در برخی حیوانات یبوست شدید و در برخی دیگر اسهال ایجاد می شود. میزان ضربان قلب و تعداد تنفس بالا رفته و ترشحات بینی و چشم دارند. حیوان دائما سر خود را تکان داده و لرزش عضلانی مشهود می باشد. همچنین در نواحی کتف، گردن و پشت تورم دیده می شود.
در روز دوم لرزش عضلانی شدید تر و سختی حرکات حین راه رفتن مشهود می شود و همچنین حرکات کلونیک عضلات و سپس خستگی عضلانی در یک یا چند اندام قابل مشاهده است. وضعیت قرارگیری بدن مشابه لامینایتیس یا همان لنگش است و هر چهار اندام حرکتی زیر بدن جمع می شود.
در حدود روز سوم حیوان شروع به خوردن و نشخوار کرده و لنگش و ضعف عضلانی ممکن است تا ۲-۳ روز یا بیشتر باقی بماند. بیشتر حیوانات درگیر توانای ایستادن نداشته و حالتی مشابه فلجی بعد زایمان به خود می گیرند به طوری که پاهای خلفی جلو آمده و سر به سمت پهلو چرخش دارد. گاهی آمفیزم زیرپوستی نیز قابل مشاهده می باشد که احتمالا مربوط به کمبود سلنیوم باشد.

بیشتر بدانید: مراحل پرورش و نگهداری گاو در گاوداری

تب سه روزه در گاو
تب سه روزه در گاو

یافته های آزمایشگاهی و کالبدشکافی تب

از تست هی CBC و همچنین تست های سرولوژی استفاده می شود. غشاهای فیبرینی را می توان در پرده اطراف ریه، قلب، محوطه بطنی دید. و حتی در بافت های اطراف مفاصل ممکن است خونریزی ذیذه شود. از علائم دیگر بزرگ شدن عقده های لنفاوی نیز می باشد.

بیشتر بدانید: شرایط مناسب جایگاه گاو

کنترل تب سه روزه گاو

اجتناب از جابه جایی دام مبتلا قابل انجام است اما واکسیناسیون تنها روش موثر کنترل می باشد.  که واکسن آن در استرالیا، ژاپن، تایوان و آفزیقای جنوبی قابل دسترس می باشد.
تشخیص تفریقی: بوتولیسم، فلجی زایمان، پنومونی، تورم ضربه ای

منبع: دامیران      /      نویسنده: زهرا شهبازی     /      لینک کوتاه مقاله: b2n.ir/daamiran15
تب سه روزه در گاو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دامیران