تجهیزات اتوماتیک تغذیه گوساله با خوراک مایع
تجهیزات اتوماتیک تغذیه گوساله با خوراک مایع
post

تجهیزات اتوماتیک تغذیه گوساله با خوراک مایع

مدیریت تغذیه گوساله ها در سه ماه اول بسیار مهم و اساسی است. زیرا به دلیل داشتن دستگاه گوارش حساس، به راحتی می تواند در اثر تغذیه ناصحیح دچار ناراحتی و اختلال شود. تا ۶ ساعت اول بعد از زایمان، جذب ایمنوگلوبین حداکثر است و در این مدت گوساله ها می بایستی ۱۰-۸ درصد وزن بدن آغوز مصرف کنند. میزان ایمنوگلوبین در شیر مادر از ۲۲ تا ۵۰ میلی گرم در هر لیتر متغیر است.

مصرف آغوز علاوه بر ایجاد ایمنی غیر فعال برای گوساله به دلیل غنی بودن از ویتامین ها، انرژی، پروتئین، عوامل محرک رشد و هورمون ها، باعث بالارفتن بنیه ی عمومی گوساله می شود و به عنوان پایه و زیربنای دام در کل زندگی محسوب می شود.

خوراندن بیش از حد آغوز باعث ناراحتی گوارش و به الطبع آن باعث بروز اسهال و به هم خوردن توازن گوساله می شود.

تغذیه گوساله ها از آغوز تا روز دوم انجام می شود و بعد از آن تغذیه با شیر شروع می شود.

از شیر گیری گوساله ها و تبدیل خوراک مایع به جامد و تغییر کیفیت ماده خوراکی می تواند گوساله ها را با مشکل مواجه کند که باید با اعمالی نظیر حذف تدریجی شیر و تامین احتیاجات به طور کامل از مواد خوراکی این استرس را به حداقل رساند.

بخش عمده ای از مرگ و میر در گوساله ها به علت اسهال رخ می دهد.

گوساله های تازه متولد شده در اثر عواملی مانند محیط غیربهداشتی، مصرف ناکافی آغوز، مصرف آغوز یا شیر نامطلوب با مصرف بیش از حد آن، مستعد ابتلا به اسهال می باشند.

بعد از بروز اسهال به علت کاهش آب بادان و دفع الکترولیت های ضروری و عدم هضم و جذب کافی مواد خوراکی گوساله به شدت احساس ضعف می کند در مواردی هم عامل عفونی وارد خون شده و ایجاد سپتیسمی می کند که مجموع عوامل فوق سبب مرگ گوساله می شوند.

تغذیه گوساله ها به دو صورت طبیعی و دستی

١- تغذیه گوساله به روش طبیعی

روش تغذیه گوساله بصورت مستقیم از پستان مادر . این روش دارای عیوبی می باشد از جمله:

۱-در اثر پر خوری ممکن است گوساله مبتلا به اختلالات دستگاه گوارشی گردد.

۲- از نظر اقتصادی قیمت غذای گوساله افزایش می یابد.

۳-بیماری هایی نظیر ورم پستان مادر، مشکلاتی برای گوساله ایجاد خواهد کرد .

۲- تغذیه گوساله به صورت دستی

در این روش پس از زایمان، گوساله را از مادر جدا کرده و جداگانه تغذیه می شود انواع روش های تغذیه گوساله به روش دستی شامل استفاده از سطل، بطری پستانک دار، سطل های پستانک دار و امروزه دستگاه های اتوماتیک می باشد.

در روش استفاده از سطل بهتر است گوساله را ۱۲ ساعت گرسنه نگه داشت سپس گوساله را وادار به مکیدن انگشت دست کرده و بعد در حال مکیدن انگشت دست و سر حیوان را به داخل سطل حاوی شیر هدایت کنیم. پس از اینکه گوساله مقداری از شیر سطل را نوشید.

به تدریج و به آرامی انگشت را از دهان خارج می کنیم. با چند بار تکرار، گوساله نوشیدن شیر از سطل را خواهد آموخت.

در تغذیه گوساله با بطری و سطل های پستانک دار برای حداکثر سلامتی گوساله در هنگام شیر دادن حتی الامکان جهت تشکیل صحیح ناودان مری، سر گوساله ها به سمت بالا باشد.

تغذیه گوساله با دستگاه های اتوماتیک

سیستمی که با داشتن برنامه های مختلف تغذیه گوساله ، وظیفه خوراک دهی مایع را به صورت اتوماتیک و به صورت انفرادی بر عهده دارد. اولین دستگاه اتوماتیک در اواخر سال ۱۹۹۰ میلادی تولید شد. در آغاز سال ۱۹۸۰ میلادی فیدرهای اتوماتیک با سیستم کنترل کامپیوتری با ویژگی شناسایی افرادی گوساله ها تولید و وارد بازار شد (۱۹۹۲-Heting).

دستگاه گوارش گوساله

مزایای استفاده از این دستگاه شامل: صرفه جویی در نیروی کار – تشخیص حیوانات بیمار – آموختن و استفاده کردن راحت گوساله ها (۱۹۹۳-Havrevoll) ، انعطاف پذیری بالا، طول عمر بالا و هزینه نگهداری کم، رسیدن به وزن مطلوب در دوره های مختلف پرورش، دستیابی به سلامت بهتر حیوان و کاهش تلفات می باشد.

اثرات استفاده از دستگاه اتوماتیک بر تغذیه گوساله

در تغذیه گوساله آزاد شیر، مصرف کنسانتره کاهش می یابد و منجر به تاخیر در رشد می شود  گوساله ها به خوراک مایع عادت کرده و در زمان از شیر گیری استرس زیادی دارند. در تغذیه گروهی چون گوساله های قوی تر تمایل به مصرف بالاتری دارند ، تنوع زیادی در میزان رشد دیده می شود .

گوساله ها به دلیل بیماری اسهال تلف می شوند. در تغذیه گوساله با سیستم های اتوماتیک میزان مصرف خوراک بر اساس داده هایی می باشد که در سیستم، برای هر گوساله تعریف شده است.

در نتیجه استفاده از فیدر های اتوماتیک برای تغذیه گوساله با خوراک مایع با مدیریت در مصرف خوراک باعث کنترل مصرف خوراک و سرعت رشد در دوره های سنی مختلف می شود.

اثرات استفاده از دستگاه اتوماتیک بر سلامت

اسهال و بیماری های تنفسی شایع ترین بیماری ها در گوساله های جوان می باشد. (۱۹۹۳-Olsson) مشکلات تنفسی با افزایش تعداد گوساله در گروه افزایش می یابد.

خطر ابتلا به بیماری تنفسی در گوساله های که در گروه های بزرگ تغذیه می شوند، ۲/۸ درصد بیشتر از گوساله هایی می باشد که به صورت انفرادی تغذیه می شوند.

در یک نظر سنجی که از ۲۱ مزرعه فنلاندی صورت گرفت بر تاثیر مثبت استفاده از سیستم اتوماتیک در سلامت گوساله ها و کاهش ۴۵ درصدی بیماری استان بیان داشت که علت را بیشتر در داشتن شیر آماده با دما و کیفیت مناسب در هر زمان می دانستند.

در نتیجه استفاده از فیلر های اتوماتیک باعث کاهش بیماری اسهال می شود ولی تاثیر چندانی در پیشگیری از بیماری های تنفسی به خصوص زمانی که که به صورت گروهی پرورش داده می شوند.

اثرات تعداد گوساله ها در هر فیدر و رفتار اجتماعی آن ها

در یک آزمایش ۱۹۲ گوساله از نژادهای مختلف (هلشتاین،جرسی ، قرمز دانمارکی و…) در گروه های ۱۲ و ۲۴ رامی قرار داده شد.

مشاهده شد که در گروه ۲۴ راسی رقابت بیشتری برای دسترسی به دستگاه تغذیه گوساله وجود دارد. همچنین گوساله ها شیر بیشتری را در مدت زمان کمتر ولی برابر در مقایسه با گروه ۱۲ راسی مصرف می کنند.

بیماری های گوساله

در نتیجه تعداد گوساله در هر فیدر، در مقدار شیر مصرفی تاثیری نداشته ولی سطح بالا از اشغال فیدر و افزایش میزان تغذیه گوساله در تغذیه گروهی با تعداد بالاتر در هر دستگاه تغذیه گوساله نشان می دهد که گوساله ها در معرض محدودیت اجتماعی بیشتری قرار دارند.
(Jensen-2004)

شناسایی گوساله های بیمار با استفاده از داده های فیدر اتوماتیک

گوساله ها در ۴ گروه جداگانه قرار داده شد. ازمایشات منظم و کنترل بهداشتی اعم از چک کردن شرایط عمومی، دمای رکتال، تعداد تنفس، مدفوع و… انجام شد.

گوساله های سالم و بیمار که از یک نوع جیره تغذیه کرده بودند مورد آزمایش قرار گرفتند.

نتیجه گیری شد که در گوساله های بیمار نسبت به گوساله های سالم میزان مصرف شیر یا جایگزین شیر و بازدید از فیدر کاهش یافت،  (۲۰۰۹-Borderas)

تجهیزات اتوماتیک تغذیه گوساله با خوراک مایع

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

منبع: فصلنامه علمی-تخصصی رویان

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

3 × 5 =