تغذیه گاوهای شیری آینده
تغذیه گاوهای شیرده آینده - دامیران

تغذیه گاوهای شیرده آینده

عقیده ای در میان عموم انسان ها در رابطه با اهمیت تغذیه نوزاد انسان قبل از مرحله شیر گیری وجود دارد. جالب است بدانید که وضعیت تغذیه در روزهای قبل از شیر گیری گوساله ها، حائز اهمیت است و می تواند تعیین کننده ی ایمنی، رشد و حتی میزان تولید شیر در آینده باشد.

اهمیت زمان آغوزدهی و کیفیتش روی عملکرد گوساله و سلامتش به خوبی ثبت شده است.

اما نکته حائز اهمیت ارزیابی میزان شیر مصرفی با شیر جایگزینی (شیر خشک) مجاز برای گوساله قبل از دوره شیر گیری هست.

تعدادی از مطالعات منتشر شده در ۲۰ سال گذشته، مقایسه بین تولید شیر را در گاوهای شیری که به طور محدود تغذیه شده اند در مقابل حیواناتی که بیش از حد مناسب از شیر یا شیر خشک از زمان تولد تا ۴۲ تا ۵۶ روزگی، تغذیه شدند را امکان پذیر می کند.

گاوهایی که با میزان بیشتری از شیر تغذیه شدند می توانستناد بین ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ پوند شیر بیشتر (۴۵۰ تا ۱۳۶۰ کیلو) را در اولین دوره شیردهی تولید کنند.

در مطالعه دیگری گوساله ها بجای اینکه g 450 شیر خشک مصرف کنند تقریبا از دو برابر حد طبیعی آن تغذیه شدند و این مسئله منجر به تولید ۷۰۰ کیلو شیر بیشتر در اولین دوره شیردهی در این گاوها شد به صورت مشابه، ۸۴۱, ۱ پوند (۸۳۵ کیلو) افزایش شیر را در گاوهایی که جایگزین شیری (شیر خشک) با نسبت پروتئین به چربی ۲۸ به ۲۰ به میزان  ۲% وزن بدنشان در دو هفته اول و ۲٫۵% وزن بدنشان تا پنج هفتگی خوردند را در مقایسه با گوساله هایی که جایگزین شیر تجاری با نسبت پروتئین به چربی ۲۲ به ۲۰ به میزان ۲۵, ۱% وزن بدنشان مصرف کردند را مشاهده کردند.

بیشتر بدانید: اهمیت اختصاص زمان کافی در تغذیه و نشخوار گاو

در ارزیابی مدل کرنل (مدلی برای گاوهای شیری) از میزان شیردهی ۴۵۰ گاو با سه نوبت شیردهی کامل (بر اساس بیش از ۵۰۰۰ پوند شیر) مشخص شد که شیر در طول عمر با نرخ رشد قبل از مرحله شیر گیری مرتبط بوده و افزایش تولید آن با افزایش مصرف ماده مغذی که گوساله مصرف می کند ارتباط داشته است.

به طوری که مقدار بیشتر ماده مغذی سبب بالا رفتن هزینه شیر در طول ۶ تا ۸ هفته اول زندگی آن ها می شود.

اگر شما تاکنون در مورد بازگشت بیشتر سرمایه گذاریتان در تغذیه گاو در این مرحله متقاعد نشده اید باید در نظر بگیرید.

در مطالعاتی که اشاره شد، وزن بدن و سن گاوهای شیری در حال زایمان در گوساله هایی که بیشتر از حد مجاز تغذیه شده اند.

تغذیه گاوهای شیرده آینده - دامیران
اهمیت زمان آغوزدهی و کیفیتش روی عملکرد گوساله و سلامتش به خوبی ثبت شده است.

تفاوت قابل ملاحظه ای نداشته است بنابراین، گوساله ها به خاطر این که مواد غذایی بیشتری مصرف می کنند و بزرگ شده اند نمی توانند شیر بیشتری تولید کرده باشند. افزایش تولید شیر با بازدهی گاو از تغذیه ارتباط دارد.

زمانی که نتایج حاصل از افزایش تولید مواد مغذی بیشتر در مزرعه تحقیقاتی دانشگاه کرنل بررسی شد، اطلاعاتی از شیردهی کامل ۲۴۴/۱ تلیسه که مورد استفاده قرار گرفتند به دست آمد.

از این اطلاعات برای آنالیز بعضی از فاکتورهای شیرشان که بر عملکرد تلیسه ها در دوران اولیه زندگی و دوره شیردهی متعاقب تأثیر داشت، استفاده شد.

بیشتر بدانید: تاثیر استرس بر کیفیت گوشت گاو

قوی ترین ارتباط آن با اولین دوره شیردهی افزایش نرخ رشد قبل از از شیر گیری بود.

به طور میانگین به ازای هر ۱ پوند رشد بیشتر قبل از شیر گیری ۳۸۶ کیلو شیر بیشتری خواهیم داشت.

میزان رشد روزانه در مزرعه تحقیقاتی بین (۲۵/۰ و ۷۶/۲ پوند) بسیار غافلگیر کننده بود در حالی که برنامه غذایی این گونه ترسیم شد: ۵/۱% ماده خشک بین ۲ تا ۷ روز، ۲% ماده خشک بین ۸ تا ۴۲ روز و شیر خشک با نسبت پروتئین به چربی ۲۸:۱۵ و ۲۸:۲۰ که مخلوط شده با ۱۵% ماده جامد که این مقدار دو برابر استاندارد صنعتی بود نتیجه ای که از میانگین نرخ رشد به دست آمد با آنالیز دمای محیط در هنگام تولد ارتباط داشت.

به عنوان مثال گوساله هایی که در زمستان متولد می شوند از انرژی به جای رشد کردن برای گرم شدن استفاده می کنند.

به طور کلی زمانی که گاوها در خارج از منطقه حرارتی خنثی (با دمای ۶۸ تا ۸۲ f) متولد می شوند، نیازمند به تأمین انرژی از طریق مواد مغذی بیشتر هستند بررسی دوباره این مجموعه داده ها چند یافته مهم به دنبال داشت.

به طور مثال تولید کنندگان از طریق انتخاب ژنتیکی قادر خواهند بود که میزان شیر تولیدی را از ۱۵۰ تا ۳۰۰ پوند (۶۸ تا ۱۳۶ کیلو) در هر بار شیردهی افزایش دهند.

حال آنکه از طریق مصرف مواد غذایی کافی در مرحله تغذیه مایع در گوساله ها، تولید کننده می تواند به صورت بالقوه تولید شیر را بین ۳تا ۵ برابر بیش از آنچه که ما از طریق انتخاب ژنتیکی انتظار داریم افزایش دهد.


میترا ریاسی / کارشناسی علوم دامی ۹۴
فصلنامه علمی- تخصصی رویان
منبع: دامیران
نویسنده: میترا ریاسی
لینک کوتاه مقاله: daamiran.com/?p=8380
برای ورود به بانک مقالات دامیران کلیک کنید
تغذیه گاوهای شیری آینده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دامیران