تلفات طاعون نشخوارکنندگان کوچک در البرز سه رقمی شد
تلفات طاعون نشخوارکنندگان کوچک در البرز سه رقمی شد

تلفات طاعون نشخوارکنندگان کوچک در البرز سه رقمی شد

البرز مدیرکل محیط زیست البرز گفت: در طول مسیر موج بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در سال جاری حدود ۱۰۰ رأس از گونه کل و بز تلف شده‌اند.

فردین حکیمی مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز در وبینار تخصصی اداره کل حفاظت محیط زیست برای سمن‌های محیط زیستی البرز اظهار کرد: وبینار برخط و حضوری حفاظت محیط زیست با موضوعیت مهار طاعون نشخوارکنندگان کوچک در البرز با حضور و مشارکت فعالین و سمن‌های محیط زیستی در محل اداره کل حفاظت محیط زیست البرز برگزارشد.

در این جلسه از همه نخبگان، صاحب نظران، متخصصان حوزه‌های متنوع محیط زیست و … دعوت شد تا محیط زیست و سمن‌های فعال در این حوزه را همراهی کنند و برای مهار و رفع بیماری طاعون نشخوارکنندگان با استفاده از ظرفیت علاقمندان به محیط زیست، چاره اندیشی کنند.

حکیمی همچنین گزارشی از وضعیت شیوع بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک، عامل شیوع تعداد تلفات حیات وحش ارائه کرد.

در طول مسیر موج بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در سال جاری حدود ۱۰۰ رأس از گونه کل و بز تلف شده‌اند و اقدامات کنترلی در جهت مهار بیماری و کاهش میزان تلفات با همکاری و مشارکت محیط بانان، همیاران محیط زیست و جوامع محلی در حال انجام است.

یکی از دلایل عمده شیوع مجدد بیماری عدم واکسیناسیون تکمیلی دام‌ها بویژه دام‌های عبوری و همچنین شیوع بیماری در زیستگاه‌های حیات وحش استان مازندران بوده که به محض شیوع بیماری در استان، اقدامات پیشگیرانه توسط منابع طبیعی و دامپزشکی انجام شد که علیرغم انجام این اقدامات در آذر ماه مجدد درگیر این بیماری شدیم که با توجه به سابقه این بیماری در استان نیاز است تمامی دستگاه‌های ذیربط در سال آینده در زمان ورود دام در منطقه، اقدام پیشگیرانه و نظارتی را در جهت الزام دامداران به انجام واکسیناسیون و جلوگیری از ورود دام‌های فاقد واکسیناسیون بعمل آورند.

مصائب دامداری در روزگار خشکسالی

در پایان مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز به سوالات شرکت کنندگان در وبینار پاسخ داد. همچنین دکتر سعید یزدانی نیا دامپزشک و مشاور طب و امنیت‌زیستی حیات‌وحش در اداره‌کل، اطلاعاتی را در خصوص این بیماری و چگونگی مقابله با آن برای شرکت کنندگان در وبینار ارائه کرد.

تلفات طاعون نشخوارکنندگان کوچک در البرز سه رقمی شد

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: خبرگزاری مهر

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

11 + 4 =