تناقض داده های مرکز آمار با شرایط میدانی/ مازاد دام در کشور وجود ندارد
تناقض داده های مرکز آمار با شرایط میدانی/ مازاد دام در کشور وجود ندارد

تناقض داده های مرکز آمار با شرایط میدانی/ مازاد دام در کشور وجود ندارد

دامداران از جزئیات طرح تهاتر نهاده با گوشت اطلاع ندارند/ مازاد دام در کشور وجود ندارد/ افزایش کشتار دام به معنای افزایش مصرف گوشت در مردم نیست

به گزارش دامیران به نقل از ایلنا، افشین صدر دادرس در پاسخ به این پرسش که شرکت پشتیبانی امور دام اعلام کرده است که در ۱۰ روز آینده تهاتر گوشت قرمز با نهاده‌های دامی در کشور اجرا خواهد شد آیا این طرح به دامداران ابلاغ شده است؟ گفت: دامداران از جزییات این طرح اطلاعات دقیقی در دست ندارند؛ اما اگر دام به قیمت واقعی از دامدار خریداری شود حمایت خوبی از دامدار می‌شود.

وی با بیان اینکه دولت دام زنده را کیلویی ۸۲ هزار تومان از دامدار خرید حمایتی می‌کند، افزود: قیمت کارشناسی دام زنده کیلویی ۱۲۶ هزار تومان است.

صدردادرس با اشاره عدم نقدینگی دامدار برای خرید نهاده‌های دامی، تصریح کرد: قیمت نهاده‌ها گران شده است از سوی دیگر سرمایه در گردش دامدار که قرار بود از طریق دامدارکارت تامین شود در عمل رخ نداد؛ همچنین دامدار نمی‌تواند به قیمت واقعی دام را در بازار بفروش برساند به همین دلیل می‌خواهد هر چه زودتر دام را تحویل و از هزینه‌های خود بکاهد.

رئیس اتحادیه مرکزی دام سبک با بیان اینکه صادرات دام در مراحل اداری مانده است، گفت: نتیجه هم این عوامل ورشکستی دامدار است و ورشکستگی دامدار در میان مدت و بلندمدت به ضرر کشور تمام خواهد شد اما متاسفانه مسئولان به این موضوع توجه ندارند.

صدردادرس با اشاره به کندبودن شرکت پشتیبانی امور دام در تحویل نهاده‌ها به دامداران، گفت: بنا به گزارش‌های جهاد کشاورزی استان‌ها، ما در کشور شاهد مازاد دام هستیم اما به نظر می‌رسد که مازاد دام در واقع همان دامی است که در بازار داخلی خریدار ندارد و جذب نشده است ما آن را به نام مازاد می‌نامیم ولی در واقع دام مازادی وجود ندارد.

صدور مجوز دامپروری و مراکز درمانگاهی با نظام دامپزشکی است

 فروشندگان گوشت گاوی و گوسفندی بر این باورند که با کاهش قدرت خرید مردم شاهد افت مصرف اقلام اساسی در سبد مصرفی گروه‌های اجتماعی مختلف هستیم. حال این پرسش مطرح است که چرا با وجود این آمار شاهد افزایش کشتارها در کشتارگاه‌ها و افزایش آمار دام در مرکز ملی آمار هستیم؟ آیا در زمینه افزایش مصرف و دام مازاد در کشور شاهد آمار سازی‌ها هستیم؟

یک منبع آگاه در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در پاسخ به پرسش مطرح شده، گفت: با افزایش کشتار این ذهنیت ایجاد می‌شود که میزان مصرف بالا رفته است اما واقعیت چیز دیگرست و وزن لاشه‌ها نسبت به گذشته کمتر شده است؛ به عنوان مثال بره‌ای که در سنوات گذشته استاندارد وزن آن ۱۸ کیلو بود امروز وزن آن به ۸ کیلو رسیده است پس درست است که تعداد کشتار بالا رفته اما از سوی دیگر وزن آن کاهش پیدا کرده است.

این منبع آگاه ادامه داد: در آمار کشتارگاه و میانگین وزن لاشه‌ها همان وزن بالا را نشان می‌دهد اما در عمل و در بررسی‌های میدانی مشاهده می‌کنیم که وزن لاشه‌ها پایین آمده است و در این زمینه آمارسازی می‌شود.

وی همچنین آمار تعداد دام‌ها را نادرست عنوان کرد و افزود: در هر فصل مرکز ملی آمار ایران، آماری از تعداد دام‌های موجود در کشور ارائه می‌دهد؛ بنا به آمار این مرکز تعداد دام‌ها در هر فصل در حال افزایش است اما پرسش این است که چگونه در شرایط خشکسالی و کاهش توان دامدار برای خرید نهاد شاهد افزایش دام هستیم؟

این منبع آگاه ادامه داد: وقتی دامدار وضعیت مالی مناسبی برای تامین خوراک دام ندارد چگونه تعداد دام‌هایش را افزایش می‌دهد؟ دامدار بدون تردید در این شرایط اجازه نمی‌دهد که میش‌هایش آبستن شود و میش‌ها را به کشتارگاه‌ها می‌فرستد معادله روشن است وقتی میش به کشتار می‌رود زاد و ولدی نداریم پس چگونه شاهد افزایش آمار تعداد دام در این مرکز هستیم؟

صادرات دام برای خروج دامدار از ضرر

وی تصریح کرد: پاسخ روشن است آمار ارائه شده از این مرکز بنا به آنچه که در ابتدای کتابچه مرکز آمار قید کرده برآوردی است آنها یک نرخ رشد در نظر گرفته‌اند و اعداد را در این فرمول می‌گذارند و درنهایت آمار بالا را استخراج می‌کنند این در حالیست که این آمار با شرایط میدانی هم‌خوانی ندارد و در واقع نوعی آمارسازی می‌کند.

تناقض داده های مرکز آمار با شرایط میدانی/ مازاد دام در کشور وجود ندارد

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: خبرگزاری ایلنا

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

12 + 11 =